Nasze zwierzaki kiepsko znoszą noc sylwestrową, strzelające w niebo fajerwerki straszą je i niepokoją. -Jak pomóc im przetrwać ten czas – oraz w jaki sposób dokarmiać zimą dzikie zwierzęta – mówi lekarz weterynarii Daria Wróblewska.

Nasze domowe pupile najbardziej zaniepokojone są w czasie, gdy w niebo szybują sylwestrowe i karnawałowe sztuczne ognie.

-Podczas wystrzałów najlepiej pozamykać szczelnie okna i włączyć głośną muzykę. Dobrze być w domu ze swoim zwierzęciem i zająć je zabawą. Nie warto jednak ich głaskać wtedy, ani się nad nimi rozczulać. Można podawać leki po konsultacji z lekarzem weterynarii, od łagodnych ziołowych po silniejsze uspokajające. Dawkowanie preparatów ustali lekarz. Tak naprawdę wszystkie zwierzęta są podatne na takie dźwięki, psy najbardziej to okazują – tłumaczy weterynarz Daria Wróblewska z Dąbrowy Górniczej.

Zwierzęta (psy i koty) często boją się także innych dźwięków, np. burzy. Włączony odkurzacz raczej je denerwuje niż straszy. Niestety zwierzaki nie przepadają także za natarczywymi dziećmi. Koty mogą w ogóle bać się gości odwiedzających nasz dom. Najważniejsza jest prawidłowa socjalizacja zwierzęcia już od pierwszych dni w nowym domu. W razie problemów warto zasięgnąć porady behawiorysty lub zapisać szczenię do psiego przedszkola.

-Jeśli natomiast chcemy pomagać bezdomnym zwierzętom najlepiej po prostu ich nie rozmnażać! Co do wolno żyjących kotów zimą istotne jest pozostawienie im otwartych okienek piwnicznych. Bezdomnym psom najlepiej znaleźć dom, chociaż tymczasowy. Ptaki dokarmiamy stosownie do gatunku. Sikorki lubią słonecznik i słoninę, wróble karmimy ziarnem dla ptaków. Należy pamiętać jednak, że kiedy zaczniemy dokarmianie należy je kontynuować przez całą zimę – podkreśla weterynarz Wróblewska.

 

*Autorem „sylwestrowej kociej” grafiki w czołówce tekstu jest Paweł Wojak, uczeń SP nr 3 w Radlinie.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*