Piękne, oryginalne liście dzbanecznika mogą być ozdobą okna kwiatowego, lub szklarni. Roślina podobnie jak większość orchidei jest epifitem, czyli naroślem drzewnym. Ma też podobne upodobania, lubi słońce, wilgotne otoczenie. Tyle, że jest owadożerna…  

-Rośliny owadożerne – mięsożerne – nie stanowią jednolitej grupy. Liczą około 500 gatunków i ciągle odkrywane są nowe. Ich przedstawiciele występują prawie na całej kuli ziemskiej. Znajdziemy je zarówno w tundrze, jak i na wilgotnych siedliskach strefy umiarkowanej, a także w strefie międzyzwrotnikowej – tłumaczy Marcin Kaczmarski, który prezentuje rośliny egzotyczne w sosnowieckim „Egzotarium” podczas dorocznych „Dni orchidei”.

W zależności od siedliska, w jakim rośliny mięsożerne występują, obserwujemy zróżnicowane przystosowania. Większość występuje jednak na stanowiskach kwaśnych (bezwapiennych). Znacznie mniej liczna grupa gatunków związana jest z siedliskami bogatymi w wapń. Większość roślin mięsożernych to gatunki o wysokich wymaganiach świetlnych, dlatego są dość łatwo wypierane przez gatunki konkurencyjne. Rośliny mięsożerne rosną zwykle w miejscach bardzo ubogich w związki azotu niezbędnego dla budowy białek. W przypadku niedoboru azotu w podłożu roślina czerpie go z ciał upolowanych zwierząt. Ten sposób odżywiania stał się życiową koniecznością, dając jednocześnie przewagę nad konkurentami.

-Pobieranie pokarmu zwierzęcego nie jest jedynym sposobem ich odżywiania się. Pomimo zmodyfikowanych liści rośliny te są zdolne do fotosyntezy. W przypadku, gdy owadów jest mało, rośliny nie zamierają, choć rosną wolniej – dodaje Marcin Kaczmarski.

Typowi przedstawiciele grupy to: rosiczki – Drosera, tłustosze – Pinguicula, pływacze – Utricularia, dzbaneczniki – Nepenthes. Dzbanecznik w naturze pochodzi z tropikalnych lasów Indonezji i Półwyspu Malajskiego. Ma bardzo ciekawe liście. Ich nasadowa część, pełniąca rolę asymilacyjną, jest wydłużona i płaska. Jej przedłużenie stanowi ogonek liściowy zakończony zrośniętą na kształt dzbanka właściwą blaszką. Dzbanki mogą być zielonkawożółte, ale częściej spotyka się czerwono lub fioletowo nakrapiane, czy żyłkowane. Otwór przykrywa wieczko, zwykle do połowy uchylone, gdy roślina jest dojrzała. Ogonek natomiast często funkcjonuje jako wąs, którym roślina owija się wokół podpory. Dzięki temu jest bardziej stabilna, zwłaszcza że dzbanki wypełnione cieczą są ciężkie.

Wabienie owadów odbywa się dzięki jaskrawo zabarwionej części wlotowej dzbanka, która ponadto wydziela bogaty w cukry – sok.

-Dzbaneczniki to rośliny rozdzielnopłciowe i dwupienne, w uprawie częściej spotyka się okazy męskie, ponieważ tworzą więcej dzbanków. Najlepiej rosną w miejscach jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. Najlepszym miejscem jest szklarnia, w której rosną storczyki, lub witryna czy okno kwiatowe. Koniecznie trzeba zapewnić im wysoką wilgotność powietrza, w granicach 80 – 90 proc. Dobrze czują się w temperaturze pokojowej. Podlewamy je średnio intensywne miękką, letnią wodą. Potrzebują częstego spryskiwania. Rośliny nie wytrzymują przesuszania bryły korzeniowej, ale powinna ona obeschnąć pomiędzy kolejnymi podlewaniami – wylicza Czesław Walczak, związany z Wojewódzkim Ośrodkiem Postępu Rolniczego w Zgłobicach w Małopolsce, specjalista roślin tropikalnych ozdobnych i użytkowych.

W okresie pełni wzrostu należy je dokarmiać nawozem płynnym dodanym do podlewania raz na kilka tygodni. Dla zdrowego wyglądu tych roślin nie jest konieczne dożywianie złapanymi owadami. Przesadzać możemy je wiosną do przepuszczalnego, lekkiego podłoża dla storczyków. Robimy to, dopiero gdy stare podłoże jest całkowicie przerośnięte przez korzenie. Dzbaneczniki potrzebują mieszanki torfu, ziemi, piasku, liści bukowych, korzeni paproci, rozdrobnionej kory sosnowej i kawałków węgla drzewnego. Naczynia, w których uprawiane są rośliny muszą mieć odpowiednio duże otwory odpływowe, gdyż zalegająca w podłożu woda jest szkodliwa, jak dla wszystkich epifitów (wiele gatunków orchidei).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*