Chińczycy świętują Nowy Rok. Jak zwykle w czerwieni to barwa harmonii, zdrowia, pomyślności. Z tej okazji w domu należy mieć gałązki szczęśliwego bambusa czyli z jęz. angielskiego – lucky bamboo. To kwiat cięty, ale o kilkuletniej trwałości.

Chiński Nowy Rok jest najważniejszym i najhuczniej obchodzonym świętem, nie tylko w Państwie Środka. Przypada w terminie 15 – 21 lutego 2018 r. (Są to dni ustawowo wolne od pracy). Chiński Nowy Rok kończy się Festiwalem Latarni 2 marca. Dla Chińczyka kolorem szczęścia jest czerwony, symbolizuje harmonię i szczęście. Oznacza także lojalność i odwagę, przynosi sławę i pomaga utrzymać zdrowie. Chińczycy uważają więc, że zawsze warto mieć przy sobie coś czerwonego. (Zgodnie z chińskim horoskopem 2018 będzie rokiem psa).

Lucky bamboo (z jęz. ang.) to „szczęśliwy bambus”. Nazwa została nadana przez Chińczyków – w ich języku roślina ta nazywa się Fu Gwey Zchu – co znaczy: bogactwo, energia,… bambus. W Azji bambusy kupuje się właśnie na szczęście – głównie na powitanie Nowego Roku. Pomimo nazwy szczęśliwy bambus biologicznie to… dracena Sandera (Dracena sanderiana), jedna z wielu domowych dracen, popularnej rośliny doniczkowej.

Roślina pochodzi z południowej Azji, ale w ostatnich latach zawojowała cały świat. Fantazyjnie powyginane pędy bambusa są efektem specjalnej uprawy. Szczęśliwe bambusy układane są ukośnie na stołach. Aby pędy uzyskały charakterystyczny powykręcany kształt, rośliny są wielokrotnie przekręcane, aby rośliny zmieniały kierunek wzrostu. Lucky bamboo można uprawiać w doniczce z ziemią lub w naczyniu wypełnionym wodą. Zdecydowanie bardziej popularna jest uprawa w wodzie. Roślinę można najczęściej kupić w fiolce z wodą lub w grupie kilku lub kilkunastu roślin w płaskim pojemniku (pędy nie powinny być 4, bo to przynosi pecha, należy wybrać 1 pęd, 3, 6 lub 21). Cięty szczęśliwy bambus doskonale prezentuje się w długich i wąskich naczyniach ze szkła, wypełnionych specjalnym hydrożelem lub wodą (powinna być wymieniana raz na dwa tygodnie). Ma kilkuletnią trwałość.

Roślina może rosnąć też w ziemi. Szczęśliwy bambus jest idealny dla początkujących, ponieważ jego uprawa nie nastręcza trudności. Dracena lubi umiarkowane rozproszone światło (cały rok), żyzną przepuszczalną glebę. Podlewamy ją wodą przegotowaną lub źródlaną, delikatnie nawozimy, by rośliny nie przekarmić.

*Zdjęcie – lucky bamboo jest związany ze wschodnim feng shui, najlepiej gdy ma element czerwony.

Komentarze (2):

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*