Astronomiczna wiosna zawita do nas już dziś 20 marca – to data tak zwanej równonocy wiosennej. Delikatne przedwiośnie wkrótce stanie się wiosenną feerią barw roślin cebulowych i bylin. Potem zakwitną krzewy i drzewa, a ogród można będzie przygotować do lata.

Kalendarzowa wiosna rozpocznie się jutro, astronomiczna już dzisiaj. U progu wiosny dzień i noc zrównują się i trwają tyle samo – po 12 godzin. Następnie dzień staje się coraz dłuższy. Wiosna potrwa w tym roku do 21 czerwca, kiedy powitamy astronomiczne lato.

Mimo że wiosna dopiero się rozpoczyna w ogrodach zobaczymy kwitnące derenie jadalne (ciekawe odmiany to np. ‚Aurea’ i ‚Variegata’), leszczyny pospolite (odmiana ‚Concorta’ ma fantazyjnie powyginane pędy); byliny (wrzośce i ciemierniki) no i wiosenne rośliny cebulowe. Posadzone jesienią krokusy, cebulice syberyjskie, czy biało kwitnące śnieżyce przebiśnieg i śnieżyczki sprawią, że już pierwsze dni ciepła w ogrodzie będą bardzo wiosenne. Stopniowo będą pojawiać się hiacynty, narcyzy, irysy cebulowe, czy wreszcie królowie wiosny tulipany. Potem każdy kolejny dzień będzie przynosił feerię wiosennych barw. Zakwitną drzewa i krzewy ozdobne, byliny, rośliny jednoroczne.

Pierwiosnki to byliny o niewielkich rozmiarach. Ze względu na żywe i różnorodne kolory kwiatów oraz na wczesne kwitnienie, cieszą się dużą popularnością. Są chętnie sadzone w ogrodach i na działkach, a te uprawiane w doniczkach służą często zdobią mieszkania i domy. W zależności od gatunku pierwiosnki kwitną od marca do początku lata. Pierwiosnki lubią stanowiska dobrze oświetlone, ale nie należy ich sadzić w pełnym słońcu. Rośliny wymagają gleb żyznych, bogatych w próchnicę, dość ciężkich, gliniastych, które nawet latem są wilgotne. Pierwiosnki uprawiane w doniczkach, obok narcyzów, hiacyntów i tulipanów, to popularne rośliny wykorzystywane do dekoracji wnętrz na Wielkanoc – można z nich tworzyć barwne kompozycje między innymi na świąteczny stół.

Pod koniec marca, gdy warunki pogodowe będą odpowiednie (temperatura ustabilizuje się powyżej 0 st. C), można rozpocząć zdejmowanie osłon ochraniających krzewy i drzewa zimą. Należy robić to w pochmurny dzień, ponieważ wtedy roślinom nie zagrażają gwałtowne skoki temperatury. Pod koniec miesiąca możemy sadzić drzewa i krzewy ozdobne. Sadząc żywopłoty z drzew i krzewów liściastych zrzucających liście na zimę pamiętajmy, aby przyciąć rośliny po posadzeniu na wysokości około 30 cm. W marcu można także przesadzać drzewa i krzewy. Po posadzeniu rośliny należy dobrze podlać (zwłaszcza jeśli jest sucho). Przycinamy posadzone w poprzednich latach żywopłoty: boczne pędy tniemy tak, aby utrzymać planowany kształt, a szczytowe przyrosty skracamy. Możemy już przeprowadzić cięcie drzew i krzewów ozdobnych kwitnących na przełomie wiosny i lata oraz latem. Pamiętajmy, że rośliny, które kwitną wiosną przycinamy dopiero po zakończeniu kwitnienia.

Cięcia formującego wymagają: budleja Davida, lawenda wąskolistna, tawuły: japońska, drobna, białokwiatowa, Menziesa, wierzbolistna i kwiaty lata czyli hortensje i róże (pędy róż ścinamy od początku kwietnia do połowy tego miesiąca). Warto prześwietlać także pigwowce, derenie, leszczyny, żylistki, kaliny, irgi, jaśminowce, krzewuszki, porzeczki ozdobne – po takim zabiegu są zdrowsze i obficiej kwitną.

Drzewa i krzewy zasilamy kompostem lub nawozem wieloskładnikowym. Przestrzenie między roślinami wypełniamy korą (ma odczyn kwaśny) lub gryzkami drewnianymi (odczyn neutralny), to ograniczy rozwój chwastów.

* Zdjęcie czołówkowe: Kalina angielska to wolno rosnący krzew liściasty o luźnych pędach i bardzo dekoracyjnych kwitach. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Kwiaty silnie pachną. Krzew najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym bądź półcienistym, w glebie o odczynie kwaśnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*