Możemy je wykonać własnoręcznie, albo skorzystać z pomocy profesjonalistów i kupić gotowe rzeźby, osłonki donic, czy lampiony. Liczy się pomysł i wykonanie produktu z naturalnego kamienia, drewna, czy ceramiki albo z elementów recyklingu. Ma być eko.

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym Chorzowie w zakątku, gdzie prezentowane jest życie pszczół i innych pożytecznych owadów. Zobaczymy nie tylko ule, ale i domki dla owadów. Domki można wykonać samemu z drewna, słomy i trocin, lub kupić gotowy produkt. Najciekawszym elementem tej części ogrodu w ZOO jest jednak sympatyczna i zabawna pszczoła, wykonana ze starych części samochodowych. Warto skorzystać z takiego pomysłu i przenieść go na nasze rabaty. Eko-rzeźby będą ładnie współgrać z bylinami, czy roślinami jednorocznymi. Mogą być wykonane z drewna, lub wikliny. Ogród możemy ozdobić szyszkami, kawałkami pni drzew, (również starych), kamieniami, a nawet muszlami morskimi.

W ogrodach często goszczą też motyle, ptaki wykonane np. ze szkła i metalu (wysokie, dostojne czaple, żurawie, bociany, albo ptaszki śpiewające sikorki, czy wróbelki). Małe figury są umieszczone na metalowych pręcikach, które umieszczamy w podłożu, dla dużych podporą są nogi ptaków. (Takie propozycje oferują m.in. ogrody pokazowe „Kapias” w Goczałkowicach-Zdroju, czy zawierciańska „Daglezja”. W Zawierciu żurawie strzegą głównego wejścia na teren ogrodniczy. Jolanta Płoskonka z Czechowic-Dziedzic przygotowuje charakterystyczne rzeźby kotów, kaczek, bocianów z kamieni rzecznych (wapień) i stali malowanej proszkowo. Zwierzaki mogą stać na tarasie, na rabacie, lub zdobić wejście do ogrodu.

Duże pole do popisu mamy ozdabiając wejście główne do ogrodu, alejki spacerowe, czy miejsca wypoczynku. Tu szczególnie ładnie można wyeksponować różne elementy. Dodatkową atrakcją będą podświetlenia, latarenki, czy girlandy.

Ciekawie wyglądają też kwiaty wykonane z ceramiki, które możemy umieszczać bezpośrednio w donicach, czy skrzynkach.

Zdjęcie czołówkowe: pszczoła wykonana z części samochodowych to prawdziwy hit, zakątka owadów w ZOO w Chorzowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*