Tegoroczne „Święto kwiatów” w Chorzowie to przede wszystkim kwiaty i ozdoby balkonów. Hodowcy polecają oryginalne odmiany petunii i jej krewniaczki surfinii, stokrotki afrykańskie, sympatyczne goździki, czy pomidorki koktajlowe albo balkonowy ogórek krzaczasty.

-Na balkonie możemy posadzić oryginalne odmiany petunii i spokrewnionej z nią surfinii (kwiaty jednoroczne) oraz pelargonii (np. pelargonię angielską). Pięknie wygląda surfinia ‚Sky Night’, której płatki zdobią plamki i kropki przypominające gwiazdki. Kwiaty tej odmiany mogą być różowe, niebieskie, fioletowe. Rośliny przewieszają się kaskadowo, dlatego pięknie wyglądają w skrzynkach balkonowych, umieszczone na okiennych parapetach. Dla surfinii wybieramy stanowisko półcieniste, lubi częste podlewanie, nawożenie – mówi Henryk Heniczek z gospodarstwa ogrodniczego spod Opola, gość tegorocznego „Święta kwiatów” w Chorzowie.

Ogromną zaletą surfinii jest fakt, że obficie kwitnie i jest odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne: nawet po ulewnym deszczu jej kwiaty szybko się podnoszą. Okres kwitnienia ma bardzo długi – od maja do pierwszych jesiennych przymrozków. Warto usuwać przekwitłe kwiatostany, by nie doszło do rozwoju chorób grzybowych.

-Petunia ogrodowa ma pokrój stojący, pędy nie zwieszają się kaskadowo. Dla petunii, kwiaty także mają barwę od białej, poprzez różową, żółtą, pomarańczowa, do głębokiego fioletu i purpury, wybieramy stanowisko podobnie półcieniste, półsłoneczne, podlewamy regularnie i nawozimy. Petunie także są odporne na czynniki zewnętrzne, dlatego sprawdzają się jako kwiaty balkonowe. Na balkon polecałbym także goździk zimujący, bardzo lubiany przez mieszkanki naszego regionu. Kwiaty goździków (byliny) mogą być białe, różowe, intensywnie purpurowe, wszystkie pięknie pachną. Polecałbym także oryginalną stokrotkę afrykańską, gazanię, nachyłek o żółtych kwiatach, czy niskie jednoroczne dalie – dodaje Henryk Heniczek.

Stokrotkę afrykańską możemy uprawiać zarówno w ogrodzie w gruncie, jak i w pojemnikach na balkonach i tarasach. Rośnie dobrze na każdej glebie, ważne jedynie by ziemia nie była zbyt ciężka i podmokła. Uprawiana w donicach wymaga regularnego nawożenia. Pierwsze nawożenie wykonujemy 2 tygodnie po posadzeniu roślin. Nawozimy raz w tygodniu. Możemy wykorzystać uniwersalny nawóz do roślin balkonowych. Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów do surfinii i pelargonii, których skład przedłuża kwitnienie dbając o zdrowie i wigor rośliny. Do uprawy niezbędne jest stanowisko słoneczne. W cieniu kwiaty zamykają się, a roślina stopniowo przestaje produkować nowe pąki i ginie. Warto wiedzieć, że kwiaty stokrotki zamykają się także podczas pochmurnej i deszczowej pogody, co jest zjawiskiem naturalnym. Podczas długotrwałych letnich upałów kwitnienie rośliny jest zahamowane. Dzieje się tak, ponieważ do zawiązywania pąków kwiatowych roślina ta wymaga chłodnych nocy. Nie należy się tym martwić, ponieważ po chwilowej przerwie roślina wznawia kwitnienie i kwitnie aż do pierwszych przymrozków. Gazania lśniąca (w Polsce roślina jednoroczna) wymaga stanowiska w pełnym słońcu, przepuszczalnego (piaszczystego) podłoża. Może rosnąć w pojemnikach (regularnie podlewamy i nawozimy) lub gruncie.

-Na balkonie sprawdzi się też komarzyca (plektrantus koleusowaty), która odstrasza insekty. Liście mają jasnozielony kolor, u najczęściej uprawianej odmiany ‚Marginatus’ mają białe obrzeżenia na brzegach blaszki. Pędy ładnie się przewieszają – dodaje Henryk Heniczek.

Ta bylina wymaga umiarkowanego podlewania, tak aby ziemia zdążyła przeschnąć, zarówno nadmierne, jak i zbyt małe podlewanie jest szkodliwe. Na tarasie możemy też uprawiać balkonowy pomidor koktajlowy lub balkonowy ogórek kędzierzawy (pędy ogórka dobrze wyglądają w wiszących doniczkach, bo przewieszają się w kaskadach). Warzywa, gdy dojrzeją można oczywiście konsumować. Ozdobą balkonu mogą też być dzwonki powietrzne, czy kompozycje kwiatów ciętych ustawionych na stole.

-Np. na garden-party proponuję naturalnie ułożone kwiaty ogrodowe i polne, wzbogacone liśćmi drzew. Możemy je ustawić w słoiczkach, które sami ozdobimy. Będzie świeżo i oryginalnie – radzi florystka Monika Kosycarz z Kwiaciarni – Gospodarstwa Ogrodniczego „Kodan” w Bytomiu.

*Zdjęcie czołówkowe: piekne stokrotki afrykańskie w kolorze żółtym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*