Narcyzy uprawiano już w starożytności w Europie i Azji. Nic dziwnego, że aż dwukrotnie wspomina się nim w Biblii. Dziś to popularny kwiat cięty, chętnie sadzony w parkach i ogrodach. Narcyz: wielokwiatowy, żonkil, czy biały są znane w tysiącach odmian.

Rodzaj narcyz obejmuje całą gamę gatunków roślin i ok. 10 tys. mieszańców z rodziny amarylkowatych. Zasięg jego rodzimego występowania ciągnie się od Maroka i Hiszpanii po Chiny i Syberię.

To wiosenne rośliny cebulowe. Liście są wąskie, ostro zakończone. Wszystkie wyrastają z cebuli, tworząc różyczkę liściową. Łodyga jest bezlistna z kwiatostanem złożonym z 3-15 kwiatów. Kwiaty np. u narcyzów białych i wielokwiatowych pachną, pojedynczy ma długość 3-5 cm. Od wieków jest lubianą rośliną ogrodową. Warto wiedzieć, że narcyz biały jest trujący z powodu zawartego w cebuli alkaloidu, stosowany jest za to powszechnie w przemyśle perfumeryjnym.

Narcyzy są uprawiane w ogrodach, na kwietnikach (świetnie prezentują się grupach) lub przyspieszane w okresie jesienno-zimowym pod osłonami, na kwiaty cięte. W wazonie lubią stać we własnym towarzystwie, cięte narcyzy przyśpieszają więdnięcie innych kwiatów, wydzielając lepki, szkodliwy dla innych roślin – sok.

Narcyzy najlepiej kwitną w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych. Również w otoczeniu liściastych drzew i krzewów. Odmiany wysokie i średnie dobrze sprawdzają się na ogrodowych rabatach. Odmiany niskie sadzimy także w ogródkach skalnych i w pojemnikach. Narcyzy nie są zbyt wymagające, rosną na dowolnych glebach ogrodowych. Cebule narcyzów sadzimy od września do listopada, co około 10-15 centymetrów, na głębokość ok. 12 cm.

Na zimę posadzone cebulki warto okryć grubą warstwą kory, słomy lub igliwia. Po ostatnich przymrozkach wiosną okrycie trzeba zdjąć i rośliny porządnie podlać. Narcyzy nawozimy podobnie jak tulipany. Narcyzy wymagają podlewania, jeśli wiosna jest sucha. Zasilamy je nawozami wieloskładnikowymi 2 lub 3 razy od momentu kwitnienia. Rabaty systematycznie odchwaszczamy.

Narcyzy przesadzamy co kilka lat, wówczas cebule wykopujemy w końcu czerwca lub na początku lipca, suszymy. Do czasu sadzenia przechowujemy w koszykach w suchym, przewiewnym pomieszczeniu.

W Polsce uprawia się następujące gatunki: narcyz biały, inaczej wonny – o kwiatach białych, z krótkim, czerwonym przykoronkiem; narcyz cyklamenowaty; n. łuskowaty – niewysoki, o długim, lejkowatym przykoronku; n. niezrównany; n. sitowaty; n. trąbkowy – o kwiatach żółtych, z długim przykoronkiem (trąbką), niewłaściwie zw. żonkilami; n. trzypręcikowy; n. wielokwiatowy; narcyz żonkil, żonkil – gatunek wielokwiatowy (o 2–6 kwiatach na jednym pędzie), o kwiatach żółtych i z żółtym przykoronkiem. Poza gatunkami botanicznymi uprawianych jest w sumie… ponad 10 tys. odmian uprawnych różniących się m.in. wielkością, kształtem, barwą i wypełnieniem kwiatów. Wiele z nich powstało w wyniku krzyżowania różnych gatunków, ich pochodzenia obecnie nie da się już ustalić, obejmowane są wspólną nazwą – Narcissus spp. Ogrodnicy klasyfikują je w 12 grupach: Grupa 1. Narcyzy trąbkowe; Grupa 2. Narcyzy wielkoprzykoronkowe; Grupa 3. Narcyzy drobnoprzykoronkowe; Grupa 4. Narcyzy pełne; Grupa 5. Mieszańce triandrus; Grupa 6. Mieszańce cyclamineus (cyklamenowate); Grupa 7. Mieszańce jonquilla (żonkile); Grupa 8. Mieszańce tazetta (wielokwiatowe); Grupa 9. Mieszańce poeticus (narcyza białego); Grupa 10. Dziko rosnące gatunki i pierwsze mieszańce międzygatunkowe; Grupa 11. Narcyzy o rozszczepionym przykoronku; Grupa 12. Pozostałe gatunki i odmiany.

Zdaniem znawców roślin biblijnych narcyz wielokwiatowy jest dwukrotnie wymieniony w Biblii: w „Księdze Izajasza” jako lilia polna, ozdoba Karmelu i Saronu oraz w „Pieśni nad Pieśniami”, w wersecie „Jam narcyz Saronu, lilia dolin”. W niektórych tłumaczeniach Biblii w wersetach tych nie występuje narcyz lecz róża Szaronu; jest to tłumaczenie błędne, występujące w oryginale hebrajskie słowo havatzelet wskazuje wyraźnie na roślinę wyrastającą z cebuli. Dwie cebule narcyza wielokwiatowego znajdowały się w jednym z grobowców egipskich: jedna była owinięta w lniane płótno, druga pozłacana. Warto wspomnieć też o mitologii greckiej, gdzie młodzieniec imieniem Narcyz, obdarzył płomiennym uczuciem własną osobę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*