A właściwie, już tu jest. Feerią barw kwitną rabaty, ogrody bylinowe, krzewy, na drzewach dojrzewają owoce. A Słońce oblewa ziemię, do późnych godzin wieczornych. To czas, by cieszyć się pięknem zieleni, jej zapachami i… wypoczywać.

Lato kalendarzowe zaczyna się w tym roku już dziś. Natomiast astronomiczne przypada dzień później, bo 22 czerwca. Pierwszy dzień lata kalendarzowego jest niezależny od położenia Ziemi względem Słońca.

Najpopularniejsze kwiaty jednoroczne do ogrodu to begonie. Do rodzaju Begonia zalicza się ponad 1000 gatunków, ale w uprawie spotykane są głównie mieszańce. Begonie do ogrodu i na tarasy to najczęściej: begonia bulwiasta, begonia stale kwitnąca, begonia kaskadowa. Najbardziej uniwersalne są begonie stale kwitnące, które znakomicie nadają się do tworzenia kompozycji rabatowych i dywanów kwiatowych, ale mogą być też uprawiane w pojemnikach na balkonach i tarasach. Nieco delikatniejsze są begonie bulwiaste, które wprawdzie poradzą sobie na rabacie, ale znacznie lepiej czują się w donicach. Najbardziej wymagające są begonie kaskadowe, które ze względu na swoje długie, zwisające, kruche pędy powinny być uprawiane wyłącznie w wiszących, osłoniętych od wiatru pojemnikach. Większość z nich nie toleruje pełnego słońca (begonia bulwiasta, kaskadowa), ale niektóre tak samo dobrze rosną w półcieniu jak i w słońcu (begonia stale kwitnąca). Rośliny na ogół wymagają też przepuszczalnego, lekkiego, żyznego i umiarkowanie wilgotnego podłoża, ale są też gatunki bardziej wytrzymałe, które mogą dostosować się do gorszych warunków uprawy (begonia stale kwitnąca). Wszystkie begonie oczekują natomiast dość wysokiej temperatury (są bardzo wrażliwe na zimno). Potrzebują regularnego podlewania i nawożenia. Należy też usuwać przekwitłe kwiatostany.

Latem w ogrodzie kwitnie wiele bylin, np. pysznogłówki, dzielżany, floksy, szałwie, liatry (in. liatrisy), goździki brodate, ale i dobrze znoszące suszę rojniki. Np. liatra kłosowa to bylina, która najlepiej będzie rosła na słonecznym stanowisku. Roślina wytwarza zgrubiałe kłącza i mocne wyprostowane pędy dorastające do 1 m wysokości, zakończone efektownymi kwiatostanami złożonymi z kwiatów w kolorze białym różowym lub fioletowym. Liatra kwitnie od lipca do października. Z kolei pysznogłówka ogrodowa – dorasta do 40–100 cm wysokości. Kwiaty mogą mieć białą, żółtawą, różową, czerwoną lub purpurową barwę, są zebrane w główkowate kwiatostany na szczytach wyprostowanych łodyg. Równie dobrze rośnie na stanowisku nasłonecznionym, jak i w cieniu. Natomiast goździk brodaty wieloletni to idealny element wszystkich ogródków w stylu wiejskim, ale znakomicie sprawdzi się na rabatach wielokwiatowych i jako element kompozycji z innymi bylinami, natomiast jako kwiat cięty wprowadzi charakterystyczny, miły, korzenny zapach w naszych domach. Co ciekawe, stanowi prawdziwy wabik na motyle! Goździk brodaty jest kwiatem dość prostym w pielęgnacji. Choć w miarę dobrze przechodzi fale upałów, aby pięknie kwitł pielęgnacja wymaga prostych rzeczy. Trzeba utrzymać wilgotność podłoża. Jeśli ich pielęgnacja w tym zakresie nie jest odpowiednia może przełożyć się to na schnięcie liściu, słabe kwiaty i nie tak obficie kwitnące. Z tym, że jeśli chcemy, aby uprawa była dobra nie można przesadzić ze zbyt intensywnym zraszaniem ziemi pod nim. Jego pielęgnacja jest ważna jeszcze z jednego powodu – odmiany uprawne mogą dziczeć stąd wymagają regularnego ich doglądania i troski ogrodnika.

Jeśli chodzi o letnie krzewy prawdziwą ogrodową kwitnącą perłą są hortensje. Każdy właściciel tego krzewu może sterować kolorem jego kwiatów, wystarczy zmienić kwasowość gleby, w której rośnie hortensja. Aby uzyskać czerwonawe odcienie hortensji należy utrzymywać bardziej zasadowy odczyn, kwaśna gleba powoduje że kwiaty hortensji stają się niebieskie, a nawet fioletowe. Hortensja ogrodowa to prawdziwy kameleon wśród roślin!

Do najpopularniejszych gatunków hortensji sadzonych w ogrodach należą: hortensja ogrodowa, hortensja bukietowa, hortensja pnąca (pnacze), hortensja piłkowana, hortensja dębolistna.

Hortensje ogrodowe mają spore wymagania glebowe, lubią gleby przepuszczalne, próchniczne i wilgotne, nie znoszą gleb ciężkich, gliniastych i zalewowych. Najlepiej rosną na stanowiskach od słonecznych do półcienistych – w półcieniu lepiej będą się rozwijały, ale słońce sprzyja lepszemu kwitnieniu. W ogrodzie hortensja dobrze prezentuje się jako pojedyncza roślina oraz jako grupa na tle trawnika. Dużo radości sprawi nam, gdy posadzimy hortensje przy tarasie, ławce lub altanie. Ze względu na bardzo dekoracyjne kwiaty, krzew ten sam w sobie stanowi jednorodną kompozycję. W tle można posadzić iglaki o ciemniejszych igłach, na przykład cisy. Kwiaty hortensji nadają się na kwiaty cięte. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy nawożenie. Stosuje się je dwu-trzykrotnie podczas sezonu. Najpóźniej należy zasilić rośliny pod koniec sierpnia. Ze względu na bujne ulistnienie i obfite kwitnienie, hortensje silnie odczuwają brak wody, szczególnie w okresie kwitnienia. Już mały niedobór wody powoduje usychanie zarówno liści, jak i kwiatostanów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*