Są spokrewnione z rosnącym dziko bieluniem dziędzierzawą, ale mają piękne kielichowate kwiaty, które wspaniale pachną. „Anielskie trąby” czyli brugmansje to raczej łatwe w uprawie rośliny wieloletnie, ale uwaga – zawierają substancje trujące.

Brugmansja to popularna roślina ozdobna, lubiana ze względu na atrakcyjne, pachnące kwiaty. W uprawie spotyka się przede wszystkim gatunki: Brugmansia aurea, (dorasta do 6 metrów, bylina o kremowych lub złotożółtych kwiatach); Brugmansia × candida, (osiąga wysokość do 4,5 metra, ma białe kwiaty, mocno pachnące nocą); Brugmansia × insignis, (bylina o wysokości 3 metrów i białych kwiatach); Brugmansia sanguinea, (kwiaty pomarańczowoczerwone z żółtym unerwieniem, roślina osiąga wysokość do 12 metrów); Brugmansia suaveolens – osiąga od 3 do 5 m wysokości, słodko pachnące kwiaty mogą być żółte, różowe, kremowe lub białe. Popularne mieszańce to np. Brugmansia ‚Charles Grimaldi’, o wysokości do 180 cm i dużych, bladopomarańczowożółtych kwiatach oraz Brugmansia ‚Frosty Pink’, osiągająca wysokość 180 cm, o kwiatach blado moreloworóżowobiałych.

Są to rośliny wrażliwe na mróz, zazwyczaj nie przeżywają zim panujących w Polsce (szkodliwe są już dla nich temperatury ok. 0 stopni Celsjusza). Sprawdzają się w uprawie pojemnikowej.

Zanim nastanie zima, musimy przenieść brugmansję do miejsca zabezpieczonego przed mrozem. Przed pierwszymi przymrozkami powinniśmy ją mocno przyciąć, nie później niż w listopadzie obcinamy wierzchołki pędów. Okazy rosnące w gruncie wykopujemy. Nie powinniśmy się obawiać uszkodzenia korzeni, możemy nawet nieco ograniczyć bryłę korzeniową. Karpę umieszczamy w pojemniku i obsypujemy lekko wilgotnym torfem. Tak przygotowane rośliny przechowujemy w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu. Zapewniamy im temperaturę od 5 do 8 stopni Celsjusza. Od czasu do czasu podlewamy.

„Anielskie trąbki” najlepiej rosną na stanowiskach osłoniętych, nasłonecznionych (gdzie zakwitają najbardziej obficie). Ich kwiatyW półcieniu kwitnienie jest mniej obfite. Znoszą doskonale letnie upały i ostre słońce (pod warunkiem stałej wilgotności podłoża). Kwiaty pojawiają się latem i możemy się nimi cieszyć do października. Rośliny rosną najlepiej na zasobnych, żyznych glebach o średniej wilgotności. Można je uprawiać w podłożach dla roślin balkonowych z domieszką piasku lub drobnego żwiru. Najlepiej uprawiać je na osłoniętych stanowiskach ze względu na dużą wrażliwość kwiatów i pędów na wiatr. Potrzebują nieustannego nawożenia. Są niestety często atakowane przez szkodniki, np. mączlika, przędziorka i ślimaki.

Brugmansja to rodzaj wieloletnich roślin z rodziny psiankowatych. Występują naturalnie w południowoamerykańskich Andach, gdzie zasiedlają lasy mgliste. Niegdyś gatunki zaliczane do tego rodzaju były włączane do blisko spokrewnionego rodzaju bieluń (łac. Datura), stąd zachowała się ich zwyczajowa, polska nazwa „bieluń”. W handlu spotyka się brugmansje pod nazwą „trąby anielskie” lub „anielskie trąbki”. Są to rośliny śmiertelnie trujące. W ich tkankach obecne są alkaloidy. Dlatego nie należy ich uprawiać, jeśli z ogrodu korzystają małe dzieci.

(Substancje występujące np. w bieluniu dziędzierzawie – kuzynie pięknych odmian ogrodowych stosuje się szeroko w przemyśle farmaceutycznym).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*