Latem w ogrodzie skalnym dominują różne gatunki rozchodników i rojników. Ładnie się płożą, mają zwarty pokrój, intensywne barwy kwiatów. Mogą tworzyć kolorowe poduchy o ciekawym kształcie i oryginalnych pędach.

Rośliny na skalniak dobieramy do warunków nasłonecznienia! Na stoku południowym i zachodnim, które są przez cały dzień skąpane słońcem, sprawdzą się tylko rośliny światłolubne. Na stoku północnym i wschodnim musisz się znaleźć rośliny cieniolubne. Ziemia na skalniaku musi być przepuszczalna – najlepiej sprawdzi się mieszanka kompostowa, torf, gruboziarnisty żwir i piasek. Generalnie rośliny wrzosowate i rododendrony lubią kwaśne pH, a np. żagwin, dzwonki, goździki, skalnice, rojniki i rozchodniki wolą podłoże obojętne lub bardziej zasadowe. Niektóre kamienie, w wyniku wypłukiwania wapnia, mogą po kilku latach zmienić podłoże na zasadowe, dlatego też warto sprawdzać pH ziemi raz w roku i w razie potrzeby zastosować nawóz zakwaszający lub kwaśny torf (gdy gleba będzie miała zbyt wysokie pH) lub kredę i dolomit (gdy pH będzie zbyt niskie). Dobrym terminem założenia nowego skalniaka jest późne lato, gdyż temperatura jest już niższa, a wyższa wilgotność sprzyja ukorzenianiu się roślin. Zdążą się przyjąć przed zimą.

W ogrodzie skalnym obowiązuje zasada – mniej znaczy więcej. Warto najpierw przygotować ozdobne kamienie, kawałki drewna (np. korzeń drzewa lub plaster o ciekawych słojach), czy muszle morskie, a dopiero potem posadzić rośliny w pewnych odległościach od siebie, (byliny będą się rozrastać).

Pięknie będą tu wyglądać różne gatunki i odmiany rozchodników. Należą do rodziny gruboszowatych. W większości są bylinami zimującymi w gruncie, ale także krzewami, krzewinkami, roślinami jednorocznymi i dwuletnimi. Zwykle są niewielkich rozmiarów, tworzą zwarte kępy. Szacuje się, że na świecie występuje ponad 400 gatunków rozchodników. Z tak szerokiej gamy każdy miłośnik skalniaków znajdzie coś dla siebie.

Prześledźmy kilka popularnych gatunków rozchodników. R. biały ma ciemnozielone liście, pędy kwiatostanowe osiągają wysokość 15 cm. Białe kwiaty są umieszczone na krótkich szypułkach. Kwitnie od czerwca do sierpnia. R. okazały to gatunek o większych rozmiarach (może osiągać wysokość ok. 30 cm). Ma owalne, mięsiste, ząbkowane na brzegach liście. Są niebieskawo-zielone. Kwiaty są różowe, zebrane w baldachy. Roślina kwitnie od połowy sierpnia do połowy września. Rozchodnik ostry ma seledynowe liście. Jego żółte kwiaty wyrastają na krótkich szypułkach lub są prawie siedzące. Płatki są rozstawione gwiazdkowato. Roślina kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Rozchodnik kaukaski w ogrodach sadzony jest głównie na skalniakach oraz jako roślina zadarniająca. Liście są zimozielone, drobne, jajowate, lekko karbowane. Liście odmiany ‚Purpurteppich’ wiosną są brązowo-fioletowe, a później zmieniają barwę się na ciemnopurpurową. Odmiana ‚Coccineum’ ma liście lekko czerwonawe, a odmiana ‚Variegatum’ (nazywana ‚Tricolor’) zielone z szerokim, kremowobiałym obrzeżeniem. Pędy, na których nie rozwiną się kwiaty są krótsze, natomiast pędy kwiatostanowe są dłuższe i wznoszą się do góry.

Także rojniki to rośliny często spotykane w ogródkach skalnych. Wyglądają bardzo dekoracyjnie. Są łatwe w uprawie i całkowicie mrozoodporne. Lubią gliniasto-żwirowo-kamieniste podłoże. Nie znoszą wilgoci. Należy tu kilkadziesiąt gatunków (w ogrodach najczęściej uprawiane są mieszańce). Rojniki nazywane są „kamiennymi różami”. Jednym z piękniejszych, niewielkich gatunków z tego rodzaju, zachwycający rozetą liści, osnutych białą nitką, która niczym pajęczyna oplata górną część rozety jest – rojnik pajęczynowaty. Gatunek osiąga do ok. 15 cm (pędy kwiatostanowe) wysokości, w stanie dzikim występuje na obszarze górskim m.in. w Karpatach, Pirenejach, a także w Alpach.

Kolejny przedstawiciel r. murowy to gatunek występujący w naturze także w Polsce, może osiągać nawet do 40 cm wysokości. Liście tworząc rozetę i dochodzą nawet do 4 cm długości, natomiast średnica rozetek sięga nawet do 8 cm. Barwa liści jest w odcieniach zieleni, niebieskiego, a także czerwieni. Kwitnie w lipcu, kwiaty różowawe. Także rojnik pospolity jest gatunkiem rodzimym, preferuje skaliste podłoże. Kwitnie w okresie letnim na żółto. Średnica rozetek sięga do około 5 cm. R. górski – gatunek występujący także w Polsce o ciemnozielonych liściach, niewielkich rozetach. Podczas kwitnienia, pędy kwiatostanowe sięgają do ok. 15 cm wysokości. Kwitnie w okresie letnim.

Rojnik ćmy to gatunek europejski, podczas kwitnienia dochodzi do ok. 15 cm wysokości. Średnica rozetek liściowych ma prawie 10 cm. Barwa liści jest zmienna czerwono – brązowawa. Natomiast r. ruski to gatunek o zielonych liściach, w górnej części bardziej purpurowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*