Tulipany botaniczne, mają mniejsze cebulki od innych, ale równie ciekawe kształty kwiatów i ich barwy. Są odporne na choroby i niskie temperatury, mogą pozostawać w gruncie na zimę. Są jednak rzadkie w uprawach, bo tworzą mało cebul potomnych.

Można tu zaliczyć zarówno takie gatunki i odmiany jak tulipan dziki, czy skalny, które pojawiają się w ogrodach w niemal niezmienionej przez hodowców formie, jak i grupy tulipanów Kaufmanna, Fostera, czy Greiga. Warto dodać, że tulipany dziki, czy skalny pozwalają na odtworzenie pierwotnych genów tych roślin, zanim hodowcy stworzyli tysiące ogrodowych odmian tych kwiatów. Można więc dzięki nim prześledzić biologię tulipanów na przestrzeni wieków.

Tulipany Kaufmanna to karzełki (dorastają do 15-25 cm), ale o dorodnych kwiatach, których długość równa jest połowie łodygi. Przeważają tu kremowe, żółte i pomarańczowe odcienie kwiatów, często w dwubarwnych zestawieniach. Płatki zwykle są spiczasto zakończone i mają dużą trójkątną plamę na zewnętrznym okółku. Większość na słońcu rozkłada się szeroko, co nadaje kwiatom gwiaździsty kształt. Tylko niektóre odmiany zachowują formę kielicha. Charakterystyczną cechą tej grupy są też brązowe smugi na liściach.

Tulipany Fostera osiągają wysokość 20-50 cm i mają duże pucharowate kwiaty przeważnie szkarłatne, pomarańczowe lub morelowe. Rozkwitają na przełomie marca i kwietnia. Nasada płatków jest zazwyczaj czarna z żółtą obwódką, a dolne liście zwisają lub ścielą się po ziemi.

Tulipany Greiga to mocno zróżnicowana grupa odmian (o wysokości od 15 do 55 cm). Rozwijają się zwykle w pierwszej połowie kwietnia, rozchylając w słońcu płatki na kształt szerokiego kielicha. Rodową cechą tej grupy jest zielono-żółta nasada płatków oraz pofałdowane liście w ciemnopurpurowe plamki.

Gatunki botaniczne i ich odmiany są odporne na choroby i niekorzystne warunki pogodowe. W odróżnieniu od innych długo dobrze rosną w tym samym miejscu, nie trzeba więc co roku ich wykopywać. Warto je jednak jesienią ściółkować i osłonić miejsce, w którym rosną stroiszem drzew iglastych. Wymagają nawożenia, kompostem lub nawozem wieloskładnikowym.

Cebulki botanicznych tulipanów są drobne, ale powinny mieć obwód przynajmniej 5-7 cm, by rośliny zakwitły w następnym roku. Pokrywa je żółta, czerwonawa lub brązowa skórzasta łuska, często ze szczecinką od wewnątrz (jest to ochrona przed wysychaniem). Termin sadzenia przypada na przełom września i października. Zakupy możemy zrobić już teraz, koszt od 5 do 15 zł za opakowanie 5 sztuk.

Tulipany wymagają słonecznego stanowiska. (Ziemia powinna być dobrze zdrenowana). Idealnie sprawdzą się na skalniaku, jako obwódki rabat, lub wypełnienie niskich iglaków. Ładnie prezentują się w swoich grupach, lub w towarzystwie innych wiosennych roślin cebulowych. Cebule w gruncie sadzimy na głębokości 8-10 cm w rozstawie co 8 cm, w pojemniku nieco płycej i gęściej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*