Rosarium w dawnym WPKiW obchodzi w tym roku 50-lecie. To świetna okazja, by zwrócić uwagę na to miejsce, zwłaszcza, że możemy tu zobaczyć tak piękne odmiany jak ‚Queen Elizabeth’, ‚Pink Grootendorst’, ‘Nostalgie’ czy ‘Rosarium Uetersen’.

Pomysł utworzenia na terenie parku kolekcji ok. 30 tys. krzewów róż, zgłosiło w 1964 r. Polskie Towarzystwo Miłośników Róż, a projekt Rosarium powstał w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, pod kierunkiem prof. Władysława Niemirskiego, głównego projektanta całego kompleksu. (W skład zespołu wchodzili też Edward Bartman i Stanisław Rutkowski). Roboty ziemne zakończono w 1965 r., rok później wykonano główną część nasadzeń. Uroczyste otwarcie Rosarium nastąpiło 24 czerwca 1968 r., równocześnie z inauguracją Pierwszej Międzynarodowej Wystawy Róż. Na powierzchni 14 ha posadzono 360 odmian róż. Wśród nich były te najlepsze, wyhodowane np. przez Kordes’a Shone’a (wiele z nich zobaczymy tu do dziś). Przywożono je ciężarówkami od hodowców z Niemiec, Belgii i Holandii. (Np. z Holandii przyjechała też miniaturowa odmiana o kwiatach wielkości paznokcia). Nie zabrakło też polskich kwiatów.

Na powierzchni 7 ha obsadzono krzewami róż kwietniki w kształcie plastra miodu, rosną odmiany, z grupy róż wielkokwiatowych. Nieopodal, na tle zielonej murawy, zlokalizowano większe kwietniki, w kształcie soczewek, mieszczących w sobie od 300 do 1500 krzewów róż tej samej odmiany. Poza odmianami wielkokwiatowymi, kwitnącymi przez cały sezon, w Rosarium odnajdziemy także róże pienne (sztamowe), których korony stanowią bukiety kwiatów, róże czepne (pnące), obrastające altany i pergole, róże parkowe (długopędowe), obrastające metalowe konstrukcje i tworzące kwiatowe piramidy, a także róże miniaturowe. Malowniczym „akompaniamentem” dla różnokolorowych kwiatów, są strzyżone żywopłoty, utworzone z krzewów iglastych tuje i cisy oraz liściastych: berberysy i ligustry. Specyficzny klimat współtworzą urokliwe oczka wodne z pięknymi klombami nenufarów.

Opiszmy kilka odmian.

‘Montana’ należy do grupy róż wielokwiatowych. (Hodowca Rosen Tantau 1974 r.) Kwiaty jaskrawo czerwone, lekko pachnące kontrastują z jasnozielonymi liśćmi. Kwiaty po otwarciu przybierają cylindryczny kształt ukazując wnętrze pełne pyłku. Krzewy obficie kwitną, a kwiaty są odporne na deszcz. Krzew silnie rozgałęziony o pędach wzniesionych. Nadaje się do nasadzeń na rabaty różane oraz żywopłoty. Liście odporne na choroby.

‘Nina Weibull’ to grupa róż wielokwiatowych. (Hodowca – Poulsen 1961 r.) Kwiaty krwistoczerwone, pełne. Liście ciemne, Krzew zwarty 60- 70 cm odporna na mróz. Polecana do nasadzeń grupowych w terenach zieleni i prywatnych ogrodach nadaje się również na kwiat cięty.

‘Charmant’ to grupa róż miniaturowych. (Hodowca Kordes Shone 1999 r.) Pączki są kwiatowe kuliste, kwiaty pełne, wklęsłe, różowe wewnątrz żółtawo białe. Zewnętrzna strona płatków jest jaśniejsza. Krzewy toną w kwiatach w dalszym okresie kwitną nieco skromniej. Liście ciemne, intensywnie błyszczące. Krzewy osiągają do 40 cm wysokości. Lokalizacja czwarta rabata różana idąc od hali „Kapelusz” w kierunku ogrodzonej części Rosarium.

‘Rosarium Uetersen’ wyhodował Kordes Shone w 1977 r. Kwiaty są pełne o szerokości 8 cm, ciemnoróżowe delikatnie pachnące. Liście ciemne, występują licznie na krzewie. Krzewy sadzone pojedynczo przyjmują kształt szerokiej kopuły. Zastosowanie do nasadzeń przy pergolach, trejażach czy ogrodzeniach. Lokalizacja pergola w pobliżu ławeczki z Karolinką i Karlikiem na środku Rosarium.

‘Queen Elizabeth’ należy do róż wielokwiatowych. Kwiaty ma pełne różowe licznie zebrane w pękach, lekko pachną. Liście są ciemnozielone odporne na infekcje chorobowe, Pokrój wzniesiony. Nadaje się do nasadzeń soliterowych, w grupach oraz na kwiat cięty, jest również doskonałym tłem dla innych roślin. Rośnie na rabacie za żywopłotem z tyłu ławeczki Karolinki i Karlika.

Różę ‘Sebastian Kneipp’ stworzył Kordes Shone w 1997 r. Ma kwiaty kremowobiałe z żółtoróżowym środkiem – pełne zebrane w pęczki. Silnie pachnące o zapachu starych odmian róż. Liście błyszczące ciemnozielone. Pokrój wzniesiony wysokość 120 cm. Zastosowanie na rabaty różane, kwiatowe i na kwiat cięty. Nazwa nadana z okazji setnej rocznicy śmierci Sebastiana Kneippa. W Rosarium rośnie naprzeciw ławeczki Karolinki i Karlika.

‘Nostalgie’ stworzył Rosen Tantau w 1995 r. Należy do grupy róż wielkokwiatowych. Ma kwiaty kremowobiałe z wiśniowo czerwonym brzegiem, pełne, kuliste. Liście z czerwonawym zabarwieniem później ciemnozielone, błyszczące, skórzaste. Pokrój krzaczasty, zwarty. Zastosowanie na rabaty różane i kwiatowe oraz kwiat cięty. W Parku Śląskim spotkamy ją po lewej stronie rabat w kształcie komórki na skrzyżowaniu alejek za ławeczką Karolinki i Karlika.

‘Pink Grootendorst’ wyhodował w 1923 r. F.J. Grootendorst. Odmiana nalezy do grupy róż parkowych. Kwiaty różowe o ząbkowanych brzegach płatków. Liście duże jasnozielone. Pokrój krzaczasty do 1,5 metra wysokości wymagające odmłodzenia. Pędu gęsto pokryte drobnymi kolcami. Roślina nie tworzy nasion brak konieczności usuwania przekwitniętych kwiatostanów. Polecana do nasadzeń w zieleni miejskiej do nasadzeń grupowych lub pojedynczych.

Z okazji 50-lecia Rosarium, Fundacja Park Śląski, dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW w Katowicach, wydała album „Róże Parku Śląskiego”. (Książkę można otrzymać jako nagrodę w parkowych konkursach). Autorami tekstów są Łukasz Drozd, Krystian Golasz i Łukasz Respondek, zdjęcia zostały nadesłane przez uczestników konkursu fotograficznego poświęconego różom. Rosarium jest wpisane w plan rewitalizacji całego kompleksu i w najbliższych latach sporo się w nim zmieni. Początek prac to powstanie placu zabaw i ścieżki edukacyjnej śladami róż i owadów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*