Ciepłe październikowe dni nadal ozdabiają kwitnące pacioreczniki, cynie wytworne, aksamitki, begonie stale kwitnące. Posadzone wspólnie tworzą ładne piętra barwnej roślinności jak w zabytkowym parku w Świerklańcu. Warto taką rabatę stworzyć w swoim ogrodzie.

W Świerklańcu oprócz wspaniałego starodrzewu wspaniale prezentują się też rabaty roślin sezonowych. W otoczeniu zabytkowych rzeźb i fontanny Emmanuela Fremieta zobaczymy rabaty z cyniami, paciorecznikami, begoniami i aksamitkami oraz różami z grupy parkowych. Warto przyjrzeć się tym roślinom bliżej.

Paciorecznik ogrodowy, którego nazwa łacińska Canna hybrida pochodzi od greckiego słowa kanna-trzcina przypomina wyniosłością pokroju trzciny. To roślina tropikalna pochodząca z takich obszarów świata jak: Ameryka Północna i Południowa, Azja zwrotnikowa oraz Afryka. Nazwa „paciorecznik” pochodzi od kształtu nasion, które wyglądem przypominają paciorki różańca. W naszej strefie klimatycznej paciorecznik uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Paciorecznik zbudowany jest z krótkiego grubego kłącza (lub z bulwy), z którego wyrastają pędy osiągające wysokość 100 – 200 cm (zależnie od odmiany) o dużych lancetowatych liściach. Kwiaty są asymetryczne, duże zebrane w kłosy na szczycie grubych, mięsistych pędów. Kwitną przez całe lato, do pierwszych przymrozków. Jakkolwiek canny pochodzą z tropikalnych obszarów świata wspaniale rosną i dobrze rozmnażają się w naszym klimacie. Największe ich skupiska to Ameryka Północna. Tam też jest najwięcej farm rozmnażających te ciekawe kwiaty.

Canny w naszych warunkach nie zimują w gruncie, dobrze znoszą jednak chwilowy spadek temperatury otoczenia poniżej 0 stopni C. Na przełomie października i listopada najpierw wykopujemy całą roślinę z bryłą korzeniową, a następnie ostrym nożem odcinamy łodygę. Kłącze ostrożnie otrząsamy z nadmiaru ziemi i przenosimy w chłodne miejsce o temperaturze 5-10 stopni C – niekoniecznie z dostępem światła. Wiosną kłącza sadzimy w rozstawie 40 x 50 cm na głębokość do 10-15 cm. Sadzimy je do gruntu w zależności od rejonu uprawy zazwyczaj w końcu kwietnia nie później niż 15 maja. Aby zapewnić lepszy przyrost ukorzeniamy kłącze w donicach zanim trafi do gruntu. Kanny lubią stanowiska słoneczne i żyzną przepuszczalną glebę. W sezonie wymagają obfitego podlewania.

Kolejna ze świerklanieckiej rabaty cynia wytworna jest rośliną jednoroczną z rodziny złożonych Asteraceae. Pochodzi z Meksyku. Rośliny mają 30–100 cm wysokości. Cynia kwitnie od końca czerwca do października. Pędy boczne zakończone są koszyczkami kwiatowymi średnicy 5–14 cm, wyrastającymi na prostych, pustych wewnątrz szypułkach. Kwiaty języczkowe są sztywne, pokryte aksamitnymi włoskami, purpurowe, u odmian uprawnych białe, żółte, pomarańczowe, różowe łososiowe, szkarłatne. Kwiaty rurkowe zajmujące środek koszyczka są żółte, z ząbkami aksamitnie owłosionymi.

Cynie wymagają gleby próchniczej, zasobnej w składniki pokarmowe, dostatecznie wilgotnej, o pH 7,0 – 8,0 oraz słonecznego i ciepłego stanowiska.

Sadzi się je na kwietnikach i rabatach bylinowych. Niskie odmiany nadają się na obwódki i do sadzenia w pojemnikach. Odmiany wysokie nadają się na kwiat cięty.

Cynie rozmnaża się przez nasiona wysiewane pod koniec marca do ciepłego inspektu (temperatura 18 st. Celsjusza). Należy je przepikować, gdy siewki wytworzą pierwszy właściwy liść, sadząc rośliny w rozstawie 5 x 5 cm lub pojedynczo do doniczek. Na miejsce stałe wysadza się w trzeciej dekadzie maja, w rozstawie 30 x 20–15 cm. Nasiona cynii można też wysiewać bezpośrednio do gruntu na początku maja – wtedy rośliny zaczną kwitnąć później (w lipcu), ale obficiej.

Odmiany cynii zebrane są w grupy różniące się między sobą przede wszystkim budową koszyczka kwiatowego i wysokością roślin. Poza odmianami o koszyczkach pojedynczych dostępne są także cynie pełne (np. c. pomponowe i daliowe).

Aksamitka (Tagetes) to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Występuje w ponad 40 gatunkach. Jako roślina dzika, porasta kontynenty Ameryki w strefie klimatu tropikalnego i umiarkowanego ciepłego.

W Polsce niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny ozdobne, kwitnące od połowy czerwca do października. Kwiaty występują w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwono-brązowym.

Jest to roślina światłolubna. Dobrze rośnie na ekspozycjach południowych i zachodnich. Jest łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i przepuszczalnych. Podlewanie – umiarkowane.

Wysiewać kwiaty możemy na dwa sposoby, w kwietniu lub w maju nasiona aksamitki wysiewamy wprost do gruntu lub przygotowujemy rozsadę w pojemnikach albo pozostawiona do późnej jesieni w donicy czy na rabacie, roślina rozsiewa nasiona, które doskonale zimują. W następnym sezonie wystarczy je tylko przenieść na miejsce stałe. W przypadku, gdy mamy gotową rozsadę, najlepiej jest wysadzić ją do gruntu w drugiej połowie maja, ze względu na występujące wcześniej przymrozki.

Aksamitka polecana jest na obwódki rabat, jak również na same rabaty. Doskonale znosi uprawę w pojemnikach (polecana na balkony i tarasy). Jest to roślina trwała, dlatego chętnie jest sadzona w parkach, skwerach i przy chodnikowych pasach zieleni. Bardzo często, też uprawiana jest w wiejskich i przydomowych ogródkach. Jest to roślina jadalna, polecana do sałatek, a także do ozdabiania potraw. Jej olejki eteryczne wykorzystuje się w ogrodnictwie. Aksamitka posadzona, co kilka lat w warzywniaku, skutecznie zwalcza nicienie glebowe, pasożytujące na roślinach. Dodatkowo specyficzny zapach aksamitek odstrasza szkodliwe owady, a nawet gryzonie. Również ogranicza rozwój chwastów. Polecamy sadzenie jej wśród innych upraw. Aksamitka jest bardzo dobrym przedplonem dla truskawek. Już po czterech miesiącach uprawy aksamitki, populacja chorobotwórczych nicieni spada o 90 proc.

Aksamitka odstrasza mrówki i mszyce oraz negatywnie wpływa na krety, wabi owady pożyteczne, stanowiąc dla nich pokarm i schronienie.

*Zdjęcie czołówkowe: cynia wytworna i motyl rusałka pawik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*