Otwiera się rajską jabłonią, obok winorośle, oliwka europejska, janowiec i sucha rzeka (to biblijna pustynia), rzeka i sadzawka z papirusami (symbolizuje Morze Czerwone). Nie brak tu też róży wielkokwiatowej ‚Chorus Jan Paweł II’ o biało-kremowych kwiatach.

Ogród biblijny stworzony przy kościele św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie (ul. Wolności 51) to ścisłe śródmieście i zielona oaza. (Powstał w 2012 r. jako pierwszy tego typu projekt w regionie). Można go oglądać codziennie do zmroku, od kwietnia do końca października. To miejsce o ciekawie zaaranżowanym krajobrazie, pełne symboli ze Starego i Nowego Testamentu (ogrody biblijne to miejsca, gdzie zobaczymy rośliny wymienione w Biblii), pozwalające na kontakt z ładną zielenią, ale i religijną zadumę. Nie brak tu cytatów z Biblii wyrytych na kamiennych tabliczkach. Dokładne opisy roślin pokazują skąd pochodzą gatunki i w jaki sposób są związane z Biblią.

-Na początku był ogród – taki wymyśliłem nagłówek pierwszej tabliczki umieszczonej w naszym ogrodowym „raju” – opowiada ks. Emanuel Pietryga, twórca ogrodu i proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie. – Bóg umieścił stworzonego człowieka w pięknym ogrodzie o roślinach miłych z wyglądu i smaczny owoc rodzących. Stąd ta grupa roślin, spośród których wypływa nasz strumyk – tak jak z raju wypływały cztery rzeki. Wśród roślin widzimy tu m.in. jukę, bananowca, kawę arabską, wanilię, pieprz czarny, kamelię chińską (herbatę), drzewko pomarańczowe; jakarandę i płomień Afryki (łac. Delonix Regia), których nasiona przywiozłem z podróży do Tanzanii w 2013 roku.

Tuż przy wejściu zobaczymy rajską jabłoń, figowca pospolitego, dalej dąb keresowy, krzewy tamaryszku czteropręcikowego oraz zioła – piołun, kolendra siewna i czarnuszka. W pobliżu w oczku wodnym zobaczymy lilie białe, ciborę papirusową, oczerety jeziorne oraz sit rozpierzchły.

-Przekraczamy „Morze Czerwone” czyli nasz strumyk i jesteśmy na pustyni (tę część ogrodu wysypano żwirem). Tuż za strumykiem na prawo trzy małe krzewy dyptamu jesionolistnego. Część badaczy flory biblijnej, uważa że to mógł być krzew ognisty Mojżesza, (w tamtejszym klimacie roślina wydziela olejki eteryczne, które przy dużym upale mogą ulec samozapłonowi). Tuż za dyptamem kilka janowców. Pod jednym z nich usiadł udręczony kłopotami prorok Eliasz. Tuż za strumykiem po przeciwnej stronie tabliczka o bukszpanie wiecznie zielonym, który jest ozdobą naszego ogrodu – wylicza ks. Pietryga.

W chorzowskim ogrodzie znajdują się też znane warzywa, trawy, zboża (np. pszenica orkisz, jęczmień) i zioła (np. lebiodka syryjska). Nie brak drzew i krzewów, z których wyrabia się wonności takich jak palczatka cytrynowa, styrakowiec lekarski, ambrowiec amerykański. Zaprezentowano też oleander, bo to roślina kojarzona z różą pustyni. (W Chorzowie zobaczymy też róże wielkokwiatowe m.in. wspaniałą biało-kremową ‚Chorus Jan Paweł II’, stworzoną przez polskich hodowców dla Ojca Świętego). Są tu także oliwki, palma daktylowa. (Rośliny egzotyczne są prezentowane w pojemnikach, zimą przechowuje się je w pomieszczeniach zamkniętych).

-Część ogrodu dotyczącą Nowego Testamentu otwiera ryba z bukszpanu – symbol wiary pierwszych chrześcijan – tłumaczy ks. Pietryga. – Po prawej stronie od roślin ilustrujących nauczanie Chrystusa ogród oliwny z oliwnikami wąskolistnymi. Zajmuje dużą część ogrodu za oczkiem wodnym. Krzewów oliwnika jest aż dwanaście, zimują w ogrodzie w przeciwieństwie do oliwek, które trzeba chronić przed chłodem.

Kolejne drzewa i krzewy to judaszowiec południowy, który jesienią się przebarwia, dwukolczak śródziemnomorski, sosna.

Ważnym gatunkiem ogrodu jest cedr libański. Najbardziej kojarzony z cedrem jest król Salomon, który rozprawiał o drzewach „od cedrów na Libanie aż do hizopu rosnącego na murze”. Użył drewna cedru do budowy Świątyni Jerozolimskiej. Kolejna akacja, z której zbudowano Arkę Przymierza (w księgach Starego Testamentu jest wymieniana aż 29 razy). (Akacji afrykańskiej, pochodzącej ze strefy tropikalnej i subtropikalnej nie należy mylić z popularnym w naszym klimacie grochodrzewem czyli robinią akacjową).

Pośrodku ogrodu znajduje się winnica i ławeczki, na których można usiąść.

Zdjęcie czołówkowe: rajska jabłoń rośnie tuż przy wejściu do ogrodu biblijnego w Chorzowie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*