Mimo przynależności do grupy drzew iglastych miłorząb dwuklapowy nie wytwarza igieł ani łusek, lecz piękne, wachlarzowate „liście”. Miłorzęby pojawiły się na Ziemi przed wieloma milionami lat jednak do czasów współczesnych przetrwał tylko jeden gatunek.

Miłorząb dwuklapowy, in. m. japoński, m. chiński lub m. dwudzielny (łac. Ginkgo Biloba) to drzewo dorastające do 40 m wysokości. Charakteryzuje się luźną koroną i nieregularnym pokrojem. Liście opadają na zimę. Są koloru zielonego. Posiadają charakterystyczne widlaste unerwienie oraz kształt wachlarza. Nasiona wyglądają jak pestki śliwki. Roślina preferuje stanowiska słoneczne i ma przeciętne wymagania glebowe i wilgotnościowe, ale najlepiej rośnie na glebach żyznych oraz umiarkowanie wilgotnych. Jest mrozoodporny. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, ale nie zasolenie. Jest rozdzielno-płciowy. Nadaje się do parków oraz ogrodów jako soliter. Osobniki męskie nie wydają nasion. Jest powszechnie stosowany w lecznictwie. Pochodzi z Chin, jest żywym reliktem. W kulturze Wschodu np. w Japonii liście miłorzębu symbolizują stałość i przyjaźń.

W nowej miniaturowej odmianie 'Jade Batterfly' na szczególną uwagę zasługują liście, które bardzo obficie otaczają gałęzie, wyglądem przypominają skrzydła motyli – stąd nazwa. Mają żywo zielone ubarwienie, które jesienią zmienia się na intensywnie żółte. To atrakcyjny krzew lub karłowate drzewo o orientalnym pochodzeniu, zwartym pokroju i bardzo obfitym ulistnieniu. Tworzy urokliwą, dekoracyjną bryłę niewielkich rozmiarów, dzięki czemu idealnie wkomponuje się w każdą przestrzeń.

Cechuje się powolnym wzrostem, dorosłe okazy osiągają do 2 m wysokości oraz do 1 m rozpiętości korony, (jest w kształcie regularnego stożka). Stanowisko – najlepsza będzie ekspozycja w pełni słoneczna. W miejscach zacienionych powoli zamiera. Roślina preferuje ziemie wilgotne i jednocześnie przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie, jednak poradzi sobie świetnie na tych przeciętnych, a nawet w niesprzyjających warunkach, zniesie suszę. Jest odporny na mróz, choroby i szkodniki, daje się formować.

Nie może zabraknąć go w ogrodach nowoczesnych i orientalnych, gdzie świetnie wyglądać będzie w aranżacjach z odmianami klonów o czerwonym ulistnieniu lub w towarzystwie barwnych berberysów i turzyc. Jako soliter rewelacyjnie udekoruje przydomowy lub osiedlowy trawnik. Z powodzeniem może być prowadzony jako bonsai i zdobić tarasy. Nadaje się do uprawy w pojemnikach na tarasy, balkony.

Kolejna z odmian 'Horizontalis’ ma horyzontalny pokrój, jest polecana do nasadzeń pojedynczych. 'Mariken' to karłowaty krzew dorastający do 2 m wysokości. Charakteryzuje się powolnym wzrostem oraz kulistym, spłaszczonym pokrojem. Wachlarzowate liście opadają na zimę, są koloru zielonego.

'Pendula' to niskie drzewo dorastające do 3 m wysokości. Charakteryzuje się szeroką i gęstą koroną. Gałęzie łukowato wygięte, chylą się ku ziemi. Liście opadają na zimę, są koloru zielonego. W okresie jesieni zmieniają barwę na żółtą. Odmiana 'Santa Cruz' to duży krzew dorastający do 5 m wysokości. Charakteryzuje się parasolowatym pokrojem i powolnym wzrostem. Korona jest gęsta. Liście mają wachlarzowaty kształt, są koloru ciemnozielonego, opadają na zimę. W okresie jesieni zmieniają barwę na złocistożółtą. Wymaga gleb próchniczych, przepuszczalnych o odczynie lekko kwaśnym. Z kolei 'Tit' to karłowaty krzew dorastający do 3 m wysokości. Charakteryzuje się nieregularnym pokrojem. Pędy ułożone są gęsto, wzniesione. Wachlarzowate liście są zielone, jesienią ładnie się przebarwiają. 'Variegata' to krzew dorastający do 1 m wysokości. Charakteryzuje się nieregularnym pokrojem i powolnym wzrostem. Pędy są silnie skrócone. Liście mają kształt wachlarza, są koloru zielonego, opadają na zimę. W okresie zimy zmieniają barwę na złocistożółtą. Dobrze prezentuje się zarówno sadzony pojedynczo jak i w kompozycjach mieszanych.

'Saratoga' to drzewo dorastające do 8 m wysokości. (Podobnie spore rozmiary osiągają 'Golden Globe' i 'Fastigiata’). Charakteryzuje się powolnym wzrostem i zwartą, wąsko stożkowatą koroną. Pędy wzniesione. Liście opadają na zimę, mają wachlarzowaty kształt i zieloną barwę. W okresie jesieni zmieniają barwę na żółtą. Odmiana dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. Nie toleruje zasolenia. Nadaje się do ogrodów przydomowych oraz na skwery jako soliter.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*