Popularne, a nadal nas zaskakują

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , , , ,

Storczyki z rodzaju Phalaenopsis to najpopularniejszekwiaty doniczkowe. Choć ciągle nas zaskakują, mimo że napisano o nich całetomy.  Co zrobić, by były zdrowe, dorodnei regularnie obsypywały się kwiatami? Trzeba dokładniej poznać tajniki uprawy.

Od lat 80. XX wieku Phalaenopsis (w języku polskim ćmówka, bo płatki kwiatów przypominały badaczom ćmy) jest najpopularniejszym storczykiem w uprawie doniczkowej. Kwiatostany z długotrwałymi kwiatami stosowane są w bukieciarstwie, w bukietach ślubnych. Wyselekcjonowane klony rozmnażane są metodami hodowli tkankowej in vitro, dlatego kwiaty nie są drogie. Phalaenopsisy są dzielone na różne grupy: mieszańce międzyrodzajowe krzyżówki z rodzajem Vanda, P. miniaturowe; P. średniej wielkości (Table Dance); P. standardowe; P. Harlekin (mają kwiaty wielobarwne, regularny lub nieregularny wzór na listkach okwiatu);  P. żółte (szczyt popularności storczyki osiągnęły w latach 80.); P.pachnące P. violaceae i P. lueddemanniana; P. o różnobarwnych liściach.

Rośliny z rodzaju Phalaenopsis uprawiane są wrozmaitych pojemnikach, przy czym z reguły sprawiają one wrażenie za małych wstosunku do wielkości rośliny. Niewielkie mogą być podwiązane na pniach.Stosuje się różne podłoża. Najczęściej zawierają: fragmenty kłączy i korzeni długosza królewskiego lub paprotki, kora jodły (surowa lub kompostowana), koralub włókna drzewne sekwoi, torf wysoki lub torfowce, pumeks, żużel, węgieldrzewny i perlit. W przypadku stosowania ubogiego podłoża z torfu, torfowców i kłączy paproci dodaje się nieco suchego obornika lub nawozu wieloskładnikowego.Rośliny nawozi się, co kilkanaście dni na stanowisku słonecznym i co 20–30 dni w przypadku roślin rosnących w miejscu słabo oświetlonym lub w czasie niepogody. Używa się nawozu w stężeniu do 0,1 proc. Rośliny można zasilać także nawozami naturalnymi i organicznymi.

Phalaenopsis nie ma dużych wymagań świetlnych. Przyzbyt silnym nasłonecznieniu i niedostatecznej wilgotności – liście się marszczą i mogą ulec przypaleniu, a jeśli wilgotność jest duża – twardnieją i ich wzrost jest zahamowany. W przypadku pomieszczeń najlepsze warunki rośliny mają na oknach o wystawie wschodniej i zachodniej. Storczyki uprawiane od strony południowej wymagają przesłony rozpraszającej intensywne promienie (np. firany lub rolety). Przy niedostatecznym oświetleniu wzrost roślin jest ograniczony i rośliny nie kwitną!

Storczyki tego rodzaju mają spore wymagania cieplne i źle znoszą spadki temperatur poniżej 15 stopni Celsjusza. Szczególnie wrażliwe są pąki kwiatowe, które opadają po schłodzeniu poniżej 15 stopni C. Rośliny najlepiej rosną przy temperaturach nocnych wynoszących od 16 do 20 stopni C i dziennych z zakresu 21–29 stopni C. Spadek temperatur jest konieczny do inicjowania kwitnienia, które następuje po 90–120 dniach. Rośliny przetrzymywane stale w wysokiej temperaturze nie zakwitają wcale.

Powietrze w miejscu uprawy powinno być wilgotne (powyżej 50 proc. wilgotności). Nie należy natomiast dopuszczać do tego, by podłoże było stale wilgotne. Można pojemnik z rośliną umieszczać na podstawcewypełnionej żwirem i wypełnionej wodą (otwory w dole pojemniczka nie mogą być jednak zalane). Częstotliwość podlewania zależy od wielkości doniczki – małe podlewać trzeba niemal codziennie, duże wystarczy raz na tydzień, po uprzednim przesuszeniu podłoża. Podlewać należy obficie (woda powinna wypływać otworami pojemnika), jednak nie można dopuszczać do tego, by stała w podstawce, musimy ją usunąć – podłoże z korzeniami powinno być przewietrzane. Jeżeli w podłożu dominuje kora – zaleca się podlewanie nie częstsze niż raz w tygodniu. Przy podłożu zatrzymującym wodę (np. z udziałem torfowców) z podlewaniem należy wstrzymywać się do jego przeschnięcia. W okresie letnim rośliny te wymagają nieco częstszego podlewania, a zimą rzadszego. W przypadku dostania się izgromadzenia wody w nasadach liści – zaleca się ich osuszenie, np. za pomocąręcznika papierowego. Pojemnik z rośliną przynajmniej raz w miesiącu należyprzepłukać bieżącą wodą, tak by nie dopuścić do gromadzenia się soli w podłożu.

Przesadzać zaleca się rośliny dorosłe co dwa lata,młodsze częściej. Najlepiej robić to wiosną lub latem, po zakończeniu kwitnienia. Po przesadzeniu należy unikać podlewania przez dwa tygodnie, by dać możliwość bezpiecznego zasklepienia uszkodzeń kruchych korzeni. Poprzekwitnieniu pęd kwiatostanowy można uciąć tuż przy nasadzie liści, a wówczas kolejny, silniejszy pęd z większymi kwiatami rozwinie się w następnym roku. Można też skrócić nieco pęd zostawiając węzły (pąki) jakie znajdują się w jegodolnej części, a wówczas rozwiną się z nich kolejne kwiatostany w ciągu 2–3 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*