Zimowy las zachęca do spacerów

Astronomiczna zima 2018 roku rozpoczęła się wczoraj, kalendarzowa zaczyna dzisiaj. Mimo że przyroda śpi, las i ogród wyglądają pięknie, drzewa i krzewy otulone śnieżną kołderką tworzą bajkowy klimat. Podobny możemy wyczarować we wnętrzach.

W 2018 zima astronomiczna rozpoczęła się wczoraj. Był to najkrótszy dzień tego roku. Słońce wzeszło o godz. 7:42, a zaszło już o 15:24. Do końca roku 2018 pozostało 9 dni, a do końca astronomicznej zimy 87 dni. Podczas zimy astronomicznej dzień jest krótszy od nocy, jednak z każdą kolejną dobą dnia będzie przybywać, a nocy ubywać. Na pierwsze dłuższe dni będziemy musieli poczekać aż do początku astronomicznej wiosny.   

Zima kalendarzowa rozpoczyna się dzisiaj, 22 grudnia. Zima 2018 tradycyjnie potrwa przez trzy miesiące, do 21 marca.

Nawet zimą, gdy przyroda śpi, las wygląda pięknie, zwłaszcza, gdy świeci słońce. Drogom zmarzniętym na kamień nie grożą koleiny i błoto, zaś śnieg (jeśli jest) doskonale chroni ściółkę leśną i siewki drzew. Strumienie skrzą się lodem, a wokoło nie brak zwierząt, ssaków (np. zajęcy, saren, lisów) i ptaków (np. kolorowych sikorek, szczygłów i gili). Las zaprasza na zimowy spacer…

Taką atmosferę możemy wyczarować we wnętrzu, dzięki ozdobnym gałązkom, figurkom zwierząt i Pani Zimie, która przechadza się leśnymi duktami…

Tym bardziej, więc zimowy ogród nie jest pozbawiony uroku. Wiele roślin właśnie w tym okresie wygląda najbardziej dekoracyjnie. Na krzewach i drzewkach wciąż pozostają kolorowe owoce. Są to np. czerwone kuleczki wiszące na gałązkach jarzębiny; żółte, pomarańczowe lub czerwone owoce ogników szkarłatnych; czerwone lub pomarańczowe owoce irgi; intensywnie czerwone owoce cisów, pięknie kontrastujące z ciemną zielenią igieł tego iglaka. Białe kulki zdobią bezlistne gałązki śnieguliczki białej, zaś granatowe ligustr popspolity.

Wśród drzew i krzewów wyróżniających się na tle białego śniegu warto wymienić derenie o barwnych pędach. Czerwone pędy ma dereń biały ‚Sibirica’, żółte – dereń rozłogowy ‚Flaviramea’, a pomarańczowe – dereń świdwa ‚Midwinter Fire’. Na wyróżnienie zasługują także piękne klony: k. hondoański o zielonoszarej korze z poprzecznymi pęknięciami i podłużnymi białawymi paskami; k. zielono-kory o jasnozielonej korze z szerokimi, pionowymi białymi smugami; klon strzępiasto-kory o gładkiej, lśniącej, cynamonowo-brązowej korze, łuszczącej się cienkimi, delikatnymi warstwami.

W zimie przepięknie prezentują się wszystkie iglaki, kontrastując z białym śniegiem. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jodła kalifornijska i jodła koreańska, które wyglądają jak idealne ciemnozielone stożki – to doskonałe rośliny na ogrodowe choinki. Pięknie wygląda także srebrzysty świerk kłujący oraz różne gatunki sosen, szczególnie gdy ich igły pokryją się kryształkami lodu. Jednak nie tylko iglaki są dekoracyjne w zimowym ogrodzie. Warto wspomnieć o liściastych roślinach zimozielonych, takich jak rododendrony, pierisy czy bukszpany. Warto także je mieć w swoim ogrodzie.

Zimowy ogród podkręci ładne kolorowe oświetlenie, umieszczone na drzewkach, krzewach lub wzdłuż alejek. Ciekawy efekt da rozświetlona fontanna…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*