Medinilla ma piękne różowe kwiaty

Zakup medinilli wspaniałej nie jest tani, a roślina jest trudna w uprawie. Wymaga m.in. sporej wilgotności powietrza. Odwdzięcza się za troskę dekoracyjnymi różowymi kwiatami, które wyeksponowane w wiszącym koszu będą zdobić wnętrze bardzo długo.

Medinilla wspaniała (łac. Medinilla magnifica) pochodzi z Filipin, gdzie jako epifit porasta gałęzie drzew w lasach deszczowych wysp Luzon i Mindoro. W naszych warunkach klimatycznych może być rośliną doniczkową, lub być uprawiana w ogrodzie zimowym. W swoim naturalnym środowisku roślina osiąga dość znaczne rozmiary, dorastając nawet do ok. 3 m. wysokości. W uprawie pojemnikowej jest znacznie mniejsza, ale należy dla niej przewidzieć sporo miejsca. Medinilla ma postać dość mocno rozgałęzionego i rozłożystego krzewu, którego grube, nieco kanciaste pędy mają tendencję do przewieszania się na zewnątrz. W okresie wegetacyjnym główną ozdobą rośliny są zarówno przepiękne kwiaty, jak i wielkie, dorastające nawet do 30 cm., skórzaste, owalne liście, posiadające bardzo wyraźnie zaznaczone unerwienie.

Kwiaty są charakterystyczne. Ze szczytu grubego pędu wyrasta długa, mięsista łodyga na końcu której bardzo wczesną wiosną (III – IV) tworzy się zwisający, gronowy kwiatostan (ok. 40 cm. długości), złożony wielu drobnych, intensywnie różowych kwiatków, posiadających wewnątrz żółte pręciki. Nad każdą kiścią kwiatów wyrastają 2-3 okółki dużych, jajowatych liści przykwiatkowych, przypominających wielkie, różowe płatki, rozkładające się nad kwiatami jak oryginalny parasol. Kwiaty utrzymują się na roślinie przez ok. 2 miesiące i przekształcają w ozdobne owocostany, pozostające na pędach aż do końca lata.

Kłopotliwe rozmnażanie i niezwykła uroda medinilli wpływają niestety na jej cenę (np. odmiana ‚Dolce Vita’, średnica pojemnika 17 cm – koszt ok. 50 zł). (Ważne, roślina nie nadaje się do spożycia). W uprawie potrzebuje dużo światła, szczególnie w czasie kwitnienia i temp. ok. 23 – 30 stopni C (od marca do sierpnia), sprawdzi się w tzw. tropikalnym oknie. Światło musi być jednak rozproszone, bowiem ostre promienie słoneczne mogą powodować poparzenia liści. Najlepiej postawić roślinę w głębi pokoju południowego lub obok okna wychodzącego na wschód lub zachód. Jej pędy i kwiatostany są kruche i łamliwe, dlatego potrzebują wsparcia np. bambusowymi palikami. Dobrze podwiesić ją w specjalnym koszu pod sufitem. Medinilla potrzebuje dużo przestrzeni, nie znosi dotykania, przestawiania i gwałtownych zmian temperatury – może to skutkować zrzucaniem pąków kwiatowych i kwiatów.

Podłoże do uprawy powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne, można użyć uniwersalnego podłoża dla roślin doniczkowych z dodatkiem mchu torfowca i odrobiny piasku. Roślina potrzebuje ciężkiej, stabilnej, wysokiej doniczki, gdyż potrafi przewracać się pod ciężarem okazałych, zwisających kwiatostanów, a ze względu na jej kruchość, każda przewrotka kończy się zazwyczaj połamaniem kwiatostanów i pędów. Konieczny jest drenaż.

Podlewać medinillę należy średnio intensywnie, chłodną, miękką wodą, kolejne podlanie dopiero po przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża. Zalecane zraszanie, szczególnie zimą, w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać. Można też doniczkę ustawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (ale dno pojemnika nie może dotykać lustra wody).

Medinillę zasila się nawozami uniwersalnymi (bez wapnia) dla roślin doniczkowych. Podczas kwitnienia i zawiązywania pąków kwiatowych można nawozić nawozami dla roślin kwitnących. Przesadza się tylko starsze egzemplarze, co kilka lat, po kwitnieniu.

Roślina kwitnie tak spektakularnie, że dla zregenerowania utraconych sił i zawiązania kolejnych pąków kwiatowych wymaga 3-4 miesięcznego okresu spoczynku, przypadającego na miesiące od listopada do lutego. W tym czasie powinna przebywać w jasnym pomieszczeniu o temperaturze ok. 15-16 stopni Celsjusza, a jej podłoże powinno być tylko lekko wilgotne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*