Eszeweria w kolorach tęczy to ozdoba parapetu

Rośliny z rodzaju eszeweria (kamienna róża) mają ciekawe zebrane w rozetki gruboszowate liście, szaro miętowe, w odcieniu bordo, lub omszone. Liście mogą też zostać pomalowane w tęczowe barwy, co roślinie nie szkodzi. Sprawdzą się w ogrodzie i na parapecie.

Eszeweria (łac. Echeveria), kamienna róża, to ok. 150 gatunków i wiele mieszańców. Eszeweria w naturalnych warunkach występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. Są to byliny rosnące w formie rozety. Liście mięsiste, kształtem przypominają rojniki. Kwiaty zebrane w baldachy. Roślina sprawdzi się w ogrodzie np. na skalniakach (na słonecznej południowej stronie liście pięknie się wybarwiają), lub jako kwiat doniczkowy. W naszym kraju uprawiane są najczęściej Echeveria agavoides (in. eszeweria agawokształtna lub tłusztosz agawokształtny) tworząca rozety płaskie, szarozielone z czerwonym odcieniem. Kwiaty zazwyczaj czerwonopomarańczowe. Echeveria setosa (eszeweria omszona, liście są pokryte puszkiem) tworząca gęste, półkoliste, spłaszczone rozety o zielonym kolorze liści. Kwiaty najczęściej pomarańczowożółte. Inne gatunki i odmiany to: Echeveria 'Purple Pearl' (liście mają ciemno bordowe wybarwienie), Echeveria Lilacina (jasno miętowy odcień rozety), Echeveria secunda eszeweria błękitna. Wszystkie gatunki tworzą bardzo dekoracyjną różyczkę liściową.

Eszeweria lubi słońce, tylko na takim stanowisku jej liście są ładnie wybarwione. Zimą najlepiej postawić ją na parapecie południowego okna, a latem na zewnątrz, na przykład na tarasie, balkonie bądź w ogrodzie. Ładnie wygląda i dobrze się czuje na skalniaku. Nie znosi jednak spadków temperatury poniżej 5 st. C, dlatego jesienią, gdy temperatura spada trzeba ją wnieść do mieszkania.

Rozety liści eszewerii wyrastają wprost z ziemi. Zależnie od odmiany mogą mieć różne rozmiary (od średnicy 2-3 cm do 15 cm). Można posadzić w jednym pojemniku kilka egzemplarzy o różnych kolorach liści – wtedy stanowią oryginalną ozdobę.

Roślina jest łatwa w uprawie. Stanowisko słoneczne, jasne, z dużą ilością naturalnego światła. Temperatura w lecie wysoka, w zimie niższa, optymalnie z przedziału 5-10 stopni Celsjusza. Ziemia najlepiej specjalna do sukulentów dostępna w sklepach ogrodniczych. Podlewanie skromne, rzadkie, nadmiar wody powoduje gnicie korzeni. W okresie zimowym, możemy praktycznie zaprzestać podlewania. W okresie letnim zalecane jest kilkukrotne nawożenie, nawozem uniwersalnym. Eszewerię przesadzamy rzadko, najczęściej młode rośliny. Rozmnażanie najczęściej z nasion lub młodych bocznych rozet. (Uwaga, roślina może być atakowana przez szkodniki: mszyce i wełnowce).

To doskonała i bardzo prosta w uprawie roślina, potrafi przez długo okres wytrzymać bez podlewania. Jej kwiaty są ozdobą zimowo-jesiennych parapetów. Ciekawostka, hodowcy czasami pokrywają liście (gładkie) specjalnymi farbami w kolorach tęczy (np. odmiana 'Miranda'), co roślinie nie szkodzi. Gdy liście przyrastają mają zwyczajny zielonkawy – kolor. Taką kolorową roślinę pielęgnujemy, tak i inne róże kamienne. Eszeweria w naszych warunkach kwitnie zazwyczaj zimą lub wiosną. Roślina jest wrażliwa na niskie temperatury, w okresie zimowym obniżamy temperaturę i ograniczamy podlewanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*