Krajobraz w miniaturze. W kompozycji mogą znaleźć się obok kaktusów ozdobne kamienie, kora i porosty.

Nie wymaga wiele miejsca, jest oryginalny i odpowiednio pielęgnowany będzie długo zachwycać. W szklanym pojemniku możemy stworzyć tradycyjną kompozycję z sukulentami lub oryginalną nowoczesną z oplątwami, roślinami powietrznymi.

Aby stworzyć własny szklany ogród najpierw wybieramy odpowiedni pojemnik. Na rynku mamy dostępne różne ich kształty: misy, dzbany, walce, kule lub stożki.  Pojemniki mogą być przystosowane do powieszenia w oknie lub postawienia na parapecie. Jeśli możemy je powiesić w oknie ich dodatkową ozdobą będzie pięknie spleciony sznurek z sizalu. Kolejnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego podłoża, możemy wybrać ziemię, keramzyt, piasek i kamienie dekoracyjne.  Później sadzimy rośliny, albo takie które lubią podłoże suche: kaktusy lub sukulenty lub takie, które wymagają podłoża wilgotnego. Nie możemy łączyć gatunków lubiących różne rodzaje wilgotności podłoża! Następnie dobieramy dodatki: muszle, ozdoby wykonane z drewna, szyszki, korzenie czy małe figurki. Ładnym i funkcjonalnym wypełnieniem będą mchy i porosty, na przykład chrobotek reniferowy. Rośliny w  szklanym ogrodzie wymagają regularnej pielęgnacji: podlewania, nawożenia. Uważajmy by nie zachlapać ścianek pojemnika, bo powstaną na nich brzydkie zacieki, gdy już się pojawia przecieramy ślady szmatką zmoczoną ekologicznym środkiem do mycia szyb lub ciepłą wodą z octem.

W pojemnikach sprawdzą się sukulenty: eszewerie, sansewierie, grubosze, kaktusy oraz lubiące bardziej wilgotne podłoże: peperomie i kalanchoe (żyworódki). Sprawdzą się tu też oryginalne ananasowce (bromeliowate) pochodzące z lasów tropikalnych Ameryki Płd. i Środkowej czyli: echmea wstęgowata, guzmania języczkowata, neoregelia karolińska, frizea lśniąca. Większość bromeliowatych to epifity rosnące w konarach drzew. Charakterystyczne dla tej grupy są ich liście ułożone w rozetkę, co pozwala im gromadzić wodę z deszczu i mgły, a zebrane w środku organiczne resztki odżywiają roślinę. Z centralnej części rośliny wyrasta piękny (zwykle szkarłatny) „kłos” stanowiący kwiatostan. Z uwagi na występowanie (gęste konary drzew, dno lasu tropikalnego), wszystkie bromelie najlepiej preferują światło rozproszone. Trzymamy je w pobliżu okna, na jasnym stanowisku, ale nie bezpośrednio na słońcu. Roślinom zapewniamy optymalną temperaturę i podlewamy umiarkowanie, wymagają znacznej wilgotności powietrza.

Do uprawy w szklanym ogrodzie nadają się też tzw. rośliny powietrzne, np. oplątwy (grupa obejmuje wiele gatunków), czy storczyki z rodzaju Vanda, które nie wymagają podłoża.

Oplątwy (ciekawe egzotyczne epifity) w zależności od gatunku można uprawiać w doniczkach, terrariach, szklanych kulach lub przytwierdzać je (za pomocą żyłki lub nietoksycznego kleju silikonowego) do konarów, kawałków kory, ciekawych głazów, a nawet umieszczać w muszlach. Takie kompozycje są dekoracyjne i zajmują mało miejsca, łatwo więc je wyeksponować nawet w miejscu, gdzie nie mamy wolnego miejsca na postawienie tradycyjnej doniczki.

Najbardziej oryginalną z oplątw spotykanych w mieszkaniach jest oplątwa brodaczkowa – Tillandsia usneoides. Roślina nie wytwarza korzeni i ma postać długich, szarych, zwisających, cienkich, rozgałęzionych pędów, pokrytych niewielkimi, srebrzysto-szarymi listkami oraz maleńkimi łuskami. Doskonale prezentuje się zawieszona na konarach lub gałęziach. Oplątwa brodaczkowa powinna mieć zapewniony dostęp do bardzo dużej ilości światła, podwyższonej wilgotności powietrza oraz zróżnicowanych temperatur zimą i latem. Kolejnym popularnym gatunkiem oplątwy jest Tillandsia ionantha. Ta malutka, osiągająca zaledwie kilka centymetrów oplątwa ma postać rozłożystej rozety, złożonej z kilkunastu krótkich, sztywnych, wygiętych na zewnątrz liści, pokrytych delikatnymi, szarymi włoskami. Pojawiające się latem kwiaty są niewielkie i mają fioletowo-czerwoną barwę. Tuż przed kwitnieniem kolor liści zmienia się na czerwony. Tillandsia ionantha to roślina pochodząca z bardziej suchego klimatu niż poprzedni gatunek, dlatego wymaga mniej wody i zniesie trochę bardziej suche powietrze. Potrzebuje bardzo dużo rozproszonego światła. Ten gatunek oplątwy nie ma korzeni, dlatego może być umieszczany na konarach lub w muszlach.

Ich kuzynka oplątwa niebieskawa, która pięknie kwitnie, ale wymaga podłoża.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*