Pierwiosnek kubkowaty jest popularny w uprawie doniczkowej.

Delikatne kwiaty pierwiosnków (prymulek) najczęściej występują w kolorze błękitnym, żółtym, różowym, pomarańczowym, białym i czerwonym. Ozdobą roślin są również mięsiste, szorstkie, ciemnozielone liście. Kwitną jako pierwsze już wczesną wiosną.

Prymula inaczej nazywana pierwiosnkiem pochodzi z rejonów Europy i Azji o klimacie umiarkowanym. Pierwiosnek jest uważany za pierwszego zwiastuna wiosny, chociaż nie wszystkie gatunki odznaczają się wczesnym kwitnieniem. Niektóre prymulki zakwitają już wiosną (pierwiosnek bezłodygowy, wyniosły, lekarski, gruziński, omszony, omączony, łyszczak), natomiast inne na początku lata (pierwiosnek Beesa, Viala, japoński, kwiecisty, przyprószony). Co ciekawe, istnieje ponad 400 gatunków prymulki i każda z nich ma inny pokrój i różne upodobania co do gleby i stanowiska. (Przy uprawie pierwiosnków wymagana jest gleba żyzna, próchnicza ciężka, gliniasta. Niektóre gatunki preferują podłoże wapienne). Dzięki dużej różnorodności, prymula nadaje się do tworzenia różnokolorowych kompozycji i można ją obsadzać na rabatach, skalniakach, murkach, przy oczkach wodnych oraz w towarzystwie roślin cebulowych.

Prymule preferują stanowiska lekko zacienione, ponieważ w pełnym słońcu szybko obumierają. Warto je sadzić w towarzystwie większych roślin, które dają cień, np. pod drzewkami liściastymi, iglakami albo na tle bluszczy. Na stanowisku słonecznym dobrze rosną tylko pierwiastek gruziński, bezłodygowy, lekarski i kwiecisty, chociaż wymagają częstszego podlewania. W zależności od preferencji, pierwiosnki są polecane do obsadzania różnych stanowisk, np. odmiany, które lubią dobrze nawodnioną glebę, czyli pierwiosnek omączony, kwiecisty, japoński, Viala najlepiej jest umieścić przy oczku wodnym; natomiast na skalniakach świetnie sprawdzają się pierwiosnek bezłodygowy, gruziński, łyszczak, ząbkowany, zarzyczkowaty.

Jedną z najczęściej uprawianych odmian jest pierwiosnek bezłodygowy. Pochodzi z południowych i zachodnich rejonów Europy i występuje w kolorze czerwonym, fiołkowym, niebieskim lub białym. Kwiaty mogą być pełne. Ten gatunek często kupujemy do uprawy na okiennym parapecie. Jest dostępny wczesną wiosną w sklepach.

Pierwiosnek kubkowaty pochodzi z Chin. Roślina dorasta do 25–30 cm wysokości. Jego ozdobą są baldachowate kwiatostany złożone z pojedynczych kwiatów, które mogą być białe, czerwone, łososiowe, pomarańczowe, w różnych odcieniach różu oraz fioletu i mają charakterystyczne zielonkawe oczko. Kwiaty pojawiają się zimą i wiosną. Dodatkową ozdobą pierwiosnka kubkowatego są duże, owłosione, ząbkowane liście o sercowatym kształcie, osadzone na długich ogonkach. P. kubkowaty można posadzić w ogrodzie (uprawia się go jako roślinę jednoroczną). Należy goregularnie podlewać, pozwalając nieco przeschnąć glebie przed kolejnym nawodnieniem. Nie wolno pierwiosnka zraszać! Najlepiej postawić w domu w miejscu chłodnym (optymalna temperatura podczas kwitnienia wynosi 12–15 st. C), gdzie światło słoneczne jest rozproszone (najlepsze są parapety okien północnych i wschodnich).

Pierwiosnek japoński o białych kwiatach i purpurowo-fioletowy Viala.

Pierwiosnek chiński ma kwiaty w różnych kolorach w zależności od odmiany. Wyróżnia się okrągłymi, ząbkowanymi liśćmi, które mają wysokie walory dekoracyjne. Kwitnie w marcu i kwietniu. Jest mniej odporny na mróz niż inne odmiany.

Pierwiosnek gruziński –  odmiana niska (dorasta do 10 cm), która pochodzi z Kaukazu. Kwiaty występują w odcieniach fioletu i są mocno karbowane. Kwitnie w marcu i kwietniu.

Pierwiosnek japoński –  odmiana wysoka (dorasta do 50 cm). Ozdobą pierwiosnka są ciemnoczerwone kwiatostany i podłużne, ciemnozielone liście. Kwitnie w kwietniu.

Pierwiosnek kwiecisty – odmiana wysoka (dorasta nawet do 1 m wysokości). Wyróżnia się aromatycznymi, jasnożółtymi kwiatami. Kwitnie w lipcu.

Pierwiosnek lekarski to odmiana występująca przede wszystkim w Europie i jest dość popularna w Polsce. (W Europie w naturze jest rośliną chronioną, podobnie jak inne pierwiosnki). Wyrasta do 20 cm wysokości i ma kwiaty o barwie jasnożółtej. Wspomaga leczenie przeziębień, oczyszcza organizm z toksyn, ma działanie wykrztuśne i moczopędne. Stosuje się go również przy gojeniu ran i w celu łagodzeniu objawów zapalenia gardła i oskrzeli.

Pierwiosnka łyszczaka najczęściej można spotkać na skałach wapiennych w  Pieninach i Tatrach. Wyróżnia się omączonymi liśćmi, zebranymi w rozety i kwiatami o barwie żółtej. Kwitnie w maju i kwietniu.

Pierwiosnek omszony charakteryzuje się dwubarwnymi, ciemnoczerwonymi, fioletowymi lub brązowymi kwiatami z jasnym środkiem. Wymaga zacienionego, wapiennego podłoża. Bardzo często wykorzystywany do uprawy doniczkowej oraz na rabaty. Kwitnie w kwietniu.

Pierwiosnek ząbkowany ma ciekawe, kuliste kwiatostany, występujące najczęściej w kolorze purpurowym, fioletowym lub białym oraz grube, skórzaste, ciemnozielone liście. Jest to odmiana średnia, która wyrasta do 20 cm wysokości. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia.

Pierwiosnki w ogrodzie zwiastują wiosnę.

Zdjęcie: Marcin Rzepniewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*