Hydrożel skutecznie magazynuje wodę. Może być też ozdobą wazonu z kwiatami ciętymi.

Do uprawy roślin możemy zastosować włókna kokosowe, hydrożel, wermikulit, czy keramzyt. Część podłoży lepiej zastosować osobno, inne lepiej wymieszać z ziemią, służą jej napowietrzeniu i utrzymaniu prawidłowej wilgotności. Sprawdźmy je!

Wermikulit to rodzaj podłoża mineralnego przeznaczonego do kwiatów, roślin ozdobnych oraz upraw ogrodowych i warzywnych. Wymieszany w odpowiednich proporcjach z ziemią (np. 1:3) poprawia strukturę gleby, utrzymując jej prawidłową wilgotność. Produkt jest świetną alternatywą dla torfu, dostarcza próchnicę, spulchnia i napowietrza glebę. Przeznaczony jest zarówno do gleb ciężkich i lepkich, jak również piaszczystych. W przypadku gleb ciężkich sprawia, że tworzą się kanaliki, które dostarczają odpowiednią ilość powietrza. Natomiast po dodaniu do gleby piaszczystej wermikulit pozwoli zatrzymać wodę oraz nawozy. Dodatkowo chroni korzenie przed nagłymi spadkami temperatury oraz przyspiesza ich równomierny rozrost.

Kolejne podłoże hydrożel (zwany także agrożelem) to produkt wykorzystywany do sadzenia lub przesadzania roślin. Preparat po wymieszaniu z ziemią ogrodową znakomicie pochłania wodę pochodzącą z podlewania, deszczu, mgły oraz rosy, a następnie oddaje ją roślinie w momencie jej niedoboru. Agrożel to substancja syntentyczna, która jest w stanie zmagazynować nawet 1000 razy więcej wody niż wynosi jej waga. Cykl wchłaniania i oddawania wody może być powtarzany olbrzymią ilość razy. Granulat lub proszek namoczony w wodzie może też służyć do przedłużenia trwałości kwiatów ciętych w wazonie do ok. 30 dni.

Stosowanie hydrożelu w uprawach rolniczych, ogrodniczych i sadowniczych stymuluje rozwój systemu korzeniowego, a także przyśpiesza wzrost roślin. Ponadto zapobiega wymywaniu nawozu, magazynując go razem z wodą. Ważną zaletą hydrożelu, jest fakt, że jest aktywny w glebie, co najmniej przez 5 lat. Po tym czasie ulega rozkładowi.

Perlit – jest minerałem pochodzenia wulkanicznego, o białawym odcieniu. Dodany do podłoża pomaga je rozluźnić, napowietrzyć i spulchnić. Jest ceniony gdyż łatwo magazynuje i oddaje wodę, dzięki czemu ziemia z domieszką perlitu wolniej przesycha, a rośliny mają lepszy dostęp do wilgoci. Często dodaje go się do słabszej jakości podłoży torfowych. Przeważnie stosuje się go w proporcji 1 litr perlitu na 3 litry podłoża.

Piasek – pozwala zwiększyć przepuszczalność ziemi ogrodniczej i rozluźnić jej strukturę. Najlepiej w tej roli sprawdza się gruboziarnisty piasek rzeczny. Wymieszany z torfem w proporcji 1:1 stanowi podłoże do ukorzeniania roślin lub zakrywania wysianych nasion. W celu poprawy przepuszczalności ziemi ogrodniczej, dodaje się od 5 do 10 proc. piasku.

Pumeks – to wulkaniczna skała magmowa. Jest dostępny we frakcji 3-8 mm lub 10-20 mm, w kolorach: szarym, brunatnym lub niebieskawym. Cechuje się dużą porowatością, trwałością i obojętnym pH. Jest doskonałym dodatkiem rozluźniającym podłoże. Ma zastosowanie głównie w uprawie storczyków i sukulentów, a także w uprawach hydroponicznych.

Włókno kokosowe – jest materiałem organicznym, otrzymywanym ze skorup orzechów palm kokosowych. Charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami fizycznymi. Posiada dużą pojemność wodną i dużą porowatość oraz pH zbliżone do obojętnego. Dodane do podłoża zapewnia jego napowietrzenie i równomierne rozprowadzanie wilgoci. Jest lekkie i pozwala zmniejszyć ciężar donic z roślinami. Sprzedawane jest w postaci sprasowanych kostek. Przed zastosowaniem należy je zalać wodą aby napęczniało. Może być użyte zamiast ziemi kwiatowej, torfu lub normalnej ziemi ogrodowej, a także jako domieszka do podłoża. Stosowane w uprawie roślin doniczkowych, rabatowych, a także do produkcji rozsad.

Żwiry i kamienne grysy – pozwalają poprawić przepuszczalność podłoży. Są też stosowane jako warstwa drenażowa na dnie doniczki lub warstwa ściółkująca. Są znacznie cięższe niż np. keramzyt, a zatem stosowane jako warstwa drenażowa, dodatkowo dociążają doniczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*