Wiśnia japońska kwitnie w maju. Doskonale sprawdza się zarówno w dużych jak i małych ogrodach, a karłowe odmiany – w uprawie w donicy.

Żadna inna pora roku nie nastraja tak wspaniale miłośników ogrodów jak wiosna. Cieszymy się sadzonymi jesienią i kwitnącymi wiosną krokusami, hiacyntami, tulipanami, obok których kwitną forsycje, wiśnie japońskie, rododendrony, magnolie…

Śnieżyczka przebiśnieg

Astronomiczna wiosna w 2019 roku rozpoczyna się dziś, dokładnie o godz. 22.58 i będzie trwała do momentu przesilenia letniego – do 21 czerwca. Z każdą kolejną dobą wiosny astronomicznej dzień jest dłuższy, a noc krótsza. Wiosna kalendarzowa zaczyna się jutro.

Kwiaty wiosenne można podzielić na dwie kategorie, wczesnowiosenne gatunki kwiatów i te, które pojawiają się później. Cały okres kwitnienia tych roślin można określić na przedział marzec, koniec maja. Należą do nich między innymi przebiśniegi, cebulice, krokusy, narcyzy, tulipany. Te kwiaty cebulowe są odporne na niskie temperatury, nie wymagają też skomplikowanej pielęgnacji. (Podobnie jak rozmnażane przez podział kęp, czy z nasion ciemierniki, zawilce, czy jaskry). Ozdabiają ogród do czerwca lub lipca, następnie zamierają i przechodzą w okres spoczynku. Posiadanie w ogrodzie któregokolwiek z nich sprawia, że wiosna w Polsce staje się wspaniała i przede wszystkim piękna.

Dużo roślin cebulowych kwitnących wiosną ma kwiaty białe, niebieskie i żółte. Można z nich układać barwne dywany przed domem. Rośliny cebulowe kwitnące na biało to: przebiśnieg; śnieżyca; śniedek; narcyzy: ‚Cantabile’, ‚Silver Chimes’, ‚Magnificum’; szafirek drobnokwiatowy ‚Album’; krokus ‚Jeanne d’Arc’ i tulipany: ‚White Triumphator’, ‚Spring Green’,’Schoonoord’. Na żółto kwitną: narcyzy: ‚Soleil d’Or’, ‚Suzy’, ‚Golden Riot’; krokusy ‚Golden Yellow’, ‚Grote Gele’, ‚Gipsy Girl’; tulipany: ‚Golden Emperor’, ‚Golden Duchesse’, ‚Mellow Yellow’, ‚Yellow Baby’, ‚Silver Wedding’, ‚West Point’; oraz  hiacynt ‚City of Haarlem’. Z kolei niebieskimi kwiatami pysznią się: szafirek; cebulica syberyjska; kokorycz pogięta; puszkinia; krokusy wiosenne: ‚Early Perfection’, ‚Queen of the Blues’; hiacynty wschodnie: ‚Blue Jacket’, ‚King of the Blues’.

Przebiśniegi to białe kwiaty wiosenne posiadające sześć działek kielicha, trzy z nich są zewnętrzne, zaokrąglone na szczycie. Charakteryzują się eliptycznym kształtem oraz śnieżnobiałym kolorem, zwykle rozkładają się szeroko na boki. Tymczasem działki wewnętrzne są krótsze, układają się na kształt rurki. Przebiśniegi sadzi się z końcem lata, ewentualnie z początkiem jesieni. Umieszcza się je glebie na głębokość około 5-10 cm. Mimo tego, że cebulki są mrozoodporne powinno się je wykopywać w czerwcu po przeschnięciu liści. Te kwiaty wiosenne nie sprawiają właściwie żadnych problemów, są bardzo łatwe w uprawie i pielęgnacji.

Ważne miejsce na liście najpopularniejszych kwiatów w Polsce zajmują tulipany. Co prawda nie są to wczesnowiosenne gatunki kwiatów, lecz właśnie wiosna to okres, w którym kwitną. Ich budowa jest bardzo prosta, składają się z kilku liści odziomkowych i przyłodygowych. Płatki mogą przybierać różne kolory, czerwone, różowe, białe czy żółte. Sadzi się je w dwóch terminach, może to być wiosna lub jesień, choć zalecany jest ten drugi termin, przełom września i października. Cebulki umieszcza się w ziemi na głębokości ok. 10 cm.

Tulipany (niezwykle rozbudowana grupa wiosennych roślin cebulowych, ma wiele gatunków i tysiące odmian) najbardziej lubią gleby lekkie, dość żyzne i przepuszczalne. Ziemia powinna mieć odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Późniejsza pielęgnacja wymaga nieco uwagi, lecz nie sprawia większych trudności. Bardzo ważne jest podlewanie, musi być regularne, a wodę przestaje się dostarczać po ok. pięciu tygodniach od przekwitania. Jeżeli podczas sadzenia ziemia była nawożona, później nie trzeba już tego robić.

Wśród roślin kwitnących wiosną spotkamy wiele pięknych krzewów i drzew ozdobnych np. rododendrony, azalie, magnolie oraz wiśnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*