Brzoskwinia karłowa to ciekawa odmiana drzewka owocowego.

Ogrodnik Krzysztof Piotrowski spośród targowych nowości proponuje zioła: szczaw krwisty, kurdybanek i blisko 15. odmian mięty. Dominik Jares poleca lilię himalajską, piwonię drzewiastą i cebule cyklamenów. Na targach ogrodniczych nie brak też ozdób.

Ptaszek z akrylu ozdobi wiosenne okno

Za nami m.in. targi „Nowoczesny dom i ogród. Sibex 2019” w Sosnowcu i 55. Międzynarodowe Targi Budownictwa i Strefy Dobrych Wnętrz „Twój Dom 2019” w Bielsku – Białej. Ale targowa wiosna jeszcze w pełni. 5 kwietnia (potrwają do 7 kwietnia) zapraszają 20. Targi Budownictwa, Instalacji i Wyposażenia Wnętrz EXPO GLIWICE w     Arenie Gliwice (ul. Akademicka 50. 13 i 14 kwietnia zaplanowano 22. Targi TWÓJ DOM, TWOJE OTOCZENIE Budownictwo, Instalacje, Wnętrza w hali widowiskowo – sportowej w Jaworznie (ul. Grunwaldzka 80). 27 i 28 kwietnia będą mieć miejsce 5. Targi Budowlane DOM I OTOCZENIE Silesia Moto Event 2019 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, (Plac Sławika i Antalla 1). 18 maja ruszą Targi Budowlane MÓJ DOM, MOJE OTOCZENIE 2019 w hali sportowej ZSEU w Rybniku, ul. Św. Józefa 30. Z kolei 9. edycja Targów GARDENMANIA odbędzie się 25 i 26 maja, (Ośrodek Sportu Politechniki Śląskiej – Gliwice, ul. Kaszubska 28).

-Co polecam do ogrodów? Przede wszystkim zioła: oryginalne jak szczaw krwisty, hyzop, cząber. Dalej kurdybanek, który odegrał ważną rolę m.in w czasie Odsieczy Wiedeńskiej jako skuteczne remedium na problemy gastryczne. Możemy też wybrać blisko 15 różnych odmian mięty – tłumaczy ogrodnik Krzysztof Piotrowski z Gospodarstwa Specjalistycznego „Malwina” w Płocku, który od lat wraz z żoną Moniką gości na targach w woj. śląskim.

Wiosna warto do ogrodów zakupić też cebule lilii: azjatyckiej, drzewiastej, trąbkowej. W większości te wyjątkowe rośliny zakwitną już latem tego roku. Warto wybrać też byliny ozdobne.

-Ważne, by ogród od wczesnej wiosny do późnej jesieni był wypełniony kwiatami. Dlatego jesienią sadzimy wiosenne rośliny cebulowe, wiosną lilie i mieczyki – kwiaty lata i wczesnej jesieni – dodaje.

Damian Jares z firmy „Narcyz” z Katowic proponuje przede wszystkim rzadkie w sprzedaży cebule cyklamenów ogrodowych (sadzimy je jesienią), piwonię drzewiastą (kłącze) i lilię himalajską. Spośród targowych nowości na uwagę zasługują też nowe odmiany drzewek i krzewów owocowych oraz ozdobnych.

Uczestniczki marcowych targów „Nowoczesny dom i ogród. Sibex 2019” w Sosnowcu – Dominika Dutka i Aneta Kolka (na co dzień związane z Centrum Ogrodniczym „Jawor” w Jaworznie) z kolei do wnętrz proponują łatwe w uprawie i ładnie nawilżające powietrze rośliny „Air so pure”: paprocie, sansewierie, skrzydłokwiaty, anturium, epipremnum, czy monstery. Nie musimy się już obawiać łączenia roślin żywych z tymi wykonanymi z tworzyw sztucznych.

-Współcześnie rośliny sztuczne są wykonane z materiałów tak dobrej jakości, że harmonijnie łączą się z żywymi roślinami pokojowymi. Np. trawy ozdobne, które znamy z ogrodu czy tarasu, wykonane z tworzyw sztucznych tworzą ciekawe i ładne kompozycje, choćby trawa pampasowa z charakterystycznymi pióropuszami. Umieszczone w ceramicznych o geometrycznym kształcie osłonkach lub wykonanym z plecionki trawy sprawdzą się w nowoczesnym wnętrzu. Nie wskazywałabym jednak generalnie roślin pasujących do wnętrz nowoczesnych, tradycyjnych, czy glamour. Wszystko zależy od charakteru zastosowanych dodatków roślin w oknie np. donic, osłon, ozdobnych figurek – wylicza Dominika Dutka.

-Np. wiszące figurki ptaszków, czy motyli wykonane z akrylu są przezroczyste jak szkło, ale się nie tłuką. Powieszone w oknie wprowadzają tu ładną grę świateł – podkreśla Aneta Kolka.

Ogrodniczą ciekawostką wnętrzarską jest też tzw. „las w szkle”, kompozycje żywych roślin w szklanym przezroczystym naczyniu, połączonych z mchem, porostami, ozdobnymi kamieniami i naturalnym drewnem.

Róża kamienna na skalniak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*