Ogrody Keukehof rozkwitają kolorami

Wspomnienie kultowego stylu hippie i lat 70. to główne trendy tegorocznych prezentacji w Keukenhof k. Amsterdamu, największego na świecie ogrodu wiosennego. W tym roku aż do 19 maja możemy oglądać m.in. aranżacje i aż 7 mln kwitnących roślin cebulowych.

Na powierzchni prawie 32 ha 500 hodowców prezentuje wszystkie wiosenne rośliny cebulowe, tulipany (800 odmian), hiacynty, narcyzy, krokusy, cebulice syberyjskie, anemony i wiele innych oraz ciekawe rośliny ogrodowe i doniczkowe np. gerbery, żyworódki, orchidee, anturium, lilie. Cebulki sadzone są ręcznie. W ciągu ponad 60 lat odwiedziło go ok. 50 milionów turystów ze wszystkich zakątków globu. Spacer po Keukenhof to wspaniała uczta dla oczu i duszy. Przechodząc kolejnymi ścieżkami trafiamy na coraz to piękniejsze miejsca. Tulipany zachwycają kolorami, kształtami. Można przystanąć na chwilę na mostku nad strumieniem i słuchając szumu wody delektować się widokiem.

W tym roku Keukenhof ruszył 21 marca, gdy rozkwitły barwne pola wokół parku, a w nim samym na rabatach zakwitły krokusy, pierwsze żonkile i wczesne tulipany. W kwietniu rabaty są już w pełnym rozkwicie, a wspaniałym aranżacjom na rabatach towarzysza kwitnące wiśnie piłkowane i inne drzewa i krzewy.

Ciekawostką ogrodów są pawilony, gdzie kwiaty prezentowane są w zamkniętej przestrzeni. (Ekspozycje są regularnie zmieniane). W największym pawilonie Willem – Alexander obecnie prezentowanych jest tysiące odmian tulipanów. (W maju znajdzie się tu największy na świecie pokaz lilii). Pawilon Oranje Nassau oferuje także barwne kompozycje z hiacyntów i tulipanów. (Codziennie odbywają się spektakularne pokazy układania kwiatów).  Z kolei w pawilonie Beatrix przez 8 tygodni prezentowany jest największy w Europie pokaz storczyków i anturium z motywem Flower Power.

W ogrodzie zobaczymy rzeźby, np. tradycyjne majolika

Nie brak też wydarzeń towarzyszących. Jutro zaplanowano paradę kwiatową, w czasie Świąt Wielkiej Nocy prezentacje „pisankowe”. 27 kwietnia będzie mieć miejsce Dzień Królewski. Pokazy ptasich lotów zaplanowano w terminie od 29 kwietnia do 3 maja. 11 i 12 maja prezentacje będą się odbywać pod hasłem romansu, a od 13 do 19 maja będzie mieć miejsce „Woodstock festival”. Koszt biletu to 17 i 8 Euro, 25 Euro kosztuje bilet z podróżą statkiem wycieczkowym, a 30 wejście do ogrodu od jednej osoby, wraz z biletami autobusowymi z i do Amsterdamu. Ogród jest czynny od godz. 8 do 19.30 codziennie. Z Polski organizowane są wycieczki autokarowe (lub z przelotem samolotem), które obejmują zwiedzanie Amsterdamu, Hagi (Keukehorf jest w połowie drogi między tymi miastami). Koszt (wyjazd autokarem) zależnie od liczby noclegów to ok. 200-600 zł od osoby.

Ogród został podzielony na kwiatowe zakątki, w których możemy oglądać różne aranżacje. Np. zakątek „Strawberry Fields Forever” został zainspirowany latami 60. i piosenką „Żółta łódź podwodna” Beatlesów. Między obficie kwitnące czerwone tulipany wstawiono barwne rzeźby i proporce. „Ogród szczęścia” inspiruje się dalekim wschodem i jogą. Możemy nawiązać kontakt z naturą, iść boso ścieżką lub usiąść na trawie, by odpocząć. „Flower Power Garden” to główny temat tegorocznych prezentacji, dominują pastele i jasne barwy, wokoło unoszą się mocne zapachy hiacyntów a z głośników sączy się relaksująca muzyka. „Ibiza Garden” przywołuje wakacje, błękitne niebo, słońce i morze. Spokojna atmosfera unosi się pod palmami, wśród ślicznych kwietników, piasku, łodzi i hamaków. To miejsce relaksu. Nie brak też zakątków leśnych, gdzie można ukryć się przed światem i zniknąć. warto też zwrócić uwagę na rośliny użytkowe, np. zioła. Każdy ogród lub balkon zapewnia trochę miejsca do ich uprawy. Jedną z najłatwiejszych opcji jest ogródek herbaciany. Istnieje ogromny wybór ziół, które możemy tu posadzić: miętę (np. czekoladową), melisę, rumianek, anyżek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*