Oryginalne pola hiacyntów w Holandii

Jak zaprosić nieco wiosny do naszego domu? Wystarczy wstawić pięknie pachnące hiacynty, które poprawią nastrój każdemu z nas. Nowe odmiany to ciemno granatowa ‚Dark Dimension’, kremowa ‚Yellow Stone’, blado różowa ‚Pink China’.

Hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis L.) to gatunek byliny z rodziny szparagowatych. Pochodzi ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego z obszaru od Azji Mniejszej poprzez Syrię do Palestyny, gdzie spotykany jest jako roślina zdziczała. Hiacynty uprawiane były w ogrodach już w starożytnym Rzymie i Grecji. Wiek XVII i XVIII to okres wielkiej „hiacyntowej prosperity” w Europie. W tamtym okresie pojedyncze cebule można było sprzedać za 300 dolarów, co było niebagatelną sumą na owe czasy. Obecnie hiacynt jest bardzo popularną rośliną cebulową, która uprawiana jest przez nas na rabatach, ale także w pojemnikach na balkonach i tarasach. Hiacynty także bardzo często pędzimy w domach, w doniczce, przeważnie jako wielkanocne ozdoby.

‚China Pink’

Hiacynta charakteryzują jego dzwonkowe kwiaty, które zebrane są w grona. Uprawianych jest około 100 odmian uprawnych hiacyntów, ale mniej niż 25 stanowi 90 proc. całej światowej produkcji. Hiacynty są często sadzone w grupach 3-5 na jednej rabacie lub w większych grupach, jednokolorowe lub wielokolorowe. W tonacji niebieskiej: ‚Amethyst’ – purpurowofioletowy; ‚Amsterdam’ – karminowy; ‚Anna Liza’; ‚Atlantic’; ‚Blue Jacket’; ‚Delft Blue’ – porcelanowo niebieski; ‚Jan Bos’ – karminowy, powszechnie określany jako czerwony, ‚Splendid Cornelia’ – karminowy. Ciemno granatowe kwiaty ma nowa odmiana ‚Dark Demension’. Kwiaty różowe prezentuje: ‚Anna Marie’; ‚Fondant’; ‚Lady Derby’ i ‚China Pink’ są bladoróżowe; ‚Marconi’  jest ciemnoróżowy, ‚Pink Pearl’ różowy. Lekko fioletowy odcień ma: ‚Paul Herman’. ‚City of Haarlem’ i ‚Yellow Stone’ są ciemnokremowe. Łososiowo pomarańczowy jest  nowy ‚Gypsy Queen’. Białe kwiaty mają: ‚Aiolos’; ‚Carnegie’ – kwiaty duże; ‚L’Innocence’ – kwiaty drobne, ale gęste oraz ‚White Pearl’. Pełne (o podwójnych działkach kielicha) są ‚Chestmint Flower’ – jasnoróżowe; ‚General Köhler’ – jasnoniebieska; ‚Hollyhock’ – podwójne kwiaty karminowe; ‚Madame Sophie’ – biała; ‚Sunflower’ – kremowa.

Odmiana ‚Paul Herman’

Dodatkową cechą charakterystyczną hiacynta jest jego piękny, słodki zapach. Kwiaty hiacyntów możemy podziwiać na łodyżkach od dwóch do trzech tygodni.

‚Aiolos’

W ogrodzie stanowisko dla hiacyntów winno być słoneczne i ciepłe lub lekko tylko ocienione. Ważne, aby było osłonięte od wiatru. Hiacynty posadzone w cieniu wyciągają swoje kwiatostany do światła, tracą zwarty i gęsty pokrój, a kwiaty są przerzedzone. Podłoże im będzie żyźniejsze tym lepiej dla roślin. Dobrze jeśli będzie ono również próchniczne, przepuszczalne o odczynie obojętnym lub zasadowym.

Cebule hiacyntów sadzimy na głębokości 10 – 20 cm, w zależności od wielkości cebuli, natomiast odstęp między nimi winien być ok. 15 – 25 cm. Podłoże powinno być odchwaszczone i spulchnione, może być również wzbogacone kompostem. Wysadza się je do gruntu we wrześniu na głębokości kilkunastu centymetrów uważając, by zrobić to piętką ku dołowi. Pamiętajmy o nawożeniu, gdy tylko rośliny zaczną rosnąć warto zasilić cebulki nawozem wieloskładnikowym.

Prócz nawożenia i podlewania, ważnym aspektem uprawy hiacyntów jest pozostawienie ich w gruncie przez dłuższy czas po przekwitnięciu. Ścięcie liści i wykopywanie cebul hiacyntów odbywa się dopiero, kiedy roślinom zaczynają schnąć liście. W jednym miejscu hiacynt może rosnąć 3 -4 lata, po tym czasie warto przesadzić go w inne miejsce.

‚Jan Bos’

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*