Pigwowiec okazały ‚Simonii’ kiwtnie już w połowie kwietnia. Zazwyczaj pigwowce obsypują sie kwiatami na przełomie kwietnia i maja

W kwietniu i maju w ogrodach kwitną pigwowce, o pięknych przypominających jabłonie kwiatach, tylko o barwie od karminu, poprzez jasno czerwoną do łososiowej i białej. Jesienią wytworzą owoce, których nie należy jednak mylić z pigwą pospolitą.

Pigwowiec to krzew rosnący naturalnie w Azji Wschodniej. Charakteryzuję się dużą dekoracyjnością i pożytecznością, gdyż wydaje jadalne owoce, a ich kwiaty są niespotykanie piękne. Mówi się, że przypominają kwiaty jabłoni. Gałęzie ma gęste i powyginane pokryte cierniami. Na nich znajdują się zielone liście. Owoce przypominają kształtem owoce pigwy są jadalne.

Łacińska nazwa rodzajowa Chaenomeles pochodzi od greckich słów chainein – rozłupać i melon – jabłko, odnosi się ona do owoców pigwowca, które niegdyś błędnie opisano jako pękające na 5 części. W Polsce uprawia się trzy odmiany pigwowiec japoński, chiński i pośredni.

Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica, synonimy Chaenomeles maulei, Cydonia japonica, Cydonia maulei) jest niskim rozłożystym krzewem, dorastającym do 1 m wysokości. Kwiaty do 3 cm średnicy, owoce małe, ok. 4 cm średnicy, pędy mają niewiele cierni. Odmiany: ‚Cido’ – kwiaty pomarańczowoczerwone i dorodne owoce, ‚Red Joy’ – kwiaty ciemnoczerwone, półpełne lub pełne, ‚Sargentii’ – kwiaty jasnopomarańczowe.

Pigwowiec okazały, p. chiński (Chaenomeles speciosa, synonimy Chaenomeles lagenaria, Cydonia lagenaria, Cydonia speciosa) to najlepiej znany i najczęściej sadzony pigwowiec w Polsce. Może być nawet dwukrotnie wyższy od japońskiego, dorasta do 2 m wysokości. Pędy są wyprostowane i mają wiele cierni, które mogą mieć nawet 1 cm długości. Kwiaty do 5 cm średnicy, krzew często powtarza kwitnienie latem. Owoce nawet do 8 cm średnicy. Odmiany: ‚Hot Fire’ – kwiaty bardzo efektowne, intensywnie czerwone z żółtymi pręcikami, ‚Nivalis’ – kwiaty białe, ‚Rubra’ – młode pędy czerwonobrązowe, kwiaty ciemnoczerwone, ‚Simonii’ – młode pędy czerwonobrązowe, kwiaty ciemnoczerwone, ‚Yukigoten’ – kwiaty kremowe, z zielonkawym środkiem, pełne.

Pigwowiec pośredni in. wspaniały (Chaenomeles x superba, synonim Cydonia x superba) jest mieszańcem pigwowca okazałego i japońskiego. Wykazuje cechy pośrednie w stosunku do gatunków rodzicielskich. Dorasta do 1-2 m’ wysokości. Często powtarza kwitnienie latem. Odmiany: ‚Cameo’ – kwiaty duże, łososiowo-różowe, ‚Clementine’ – kwiaty bardzo duże, pomarańczowoczerwone, „Crimson and Gold” – kwiaty bardzo efektowne, intensywnie czerwone z żółtymi pręcikami, ‚Elly Mossel’ – kwiaty ognisto czerwone, ‚Jet Trail’ – kwiaty białe, ‚Orange Trail’ – kwiaty czerwone, ‚Pink Lady’ – kwiaty duże, ciemnoróżowe.

Pigwowce lubią stanowisko słoneczne. Rosną wtedy wyjątkowo okazale. Gleba może być dość żyzna, ale nie musi. Trzeba go wtedy nawozić. Krzew pigwowca znosi bardzo dobrze suszę. Nie wymaga podlewania. Charakterystyczną cechą jest to, że kwitnie na gałęziach starych, dwuletnich lub starszych. Nie można go, dlatego za mocno przycinać.

Najlepiej w ogrodach sadzić pojedyncze sztuki, które ładnie się prezentują. Roślina nadaje się też na żywopłoty. Pigwowiec japoński często stosuje się na ogrody skalne.

Początkowo pigwowce były zaliczane do rodzaju Cydonia (pigwa) i do dziś bardzo często bywają mylone z tymi roślinami (Pigwa pospolita Cydonia oblonga), przez niektórych są nazywane pigwami japońskimi. Są jednak znacznie mniejsze od pigw, mają kwiaty w różnych kolorach i znacznie mniejsze kuliste (a nie gruszkowate) owoce. Warto wiedzieć, że według niektórych legend to owoc pigwy skusił Ewę. Starożytni Grecy i Rzymianie poświęcili go Afrodycie i Wenus.

Owoce pigwy i pigwowca mają podobne właściwości. Oba nie nadają się do jedzenia tuż po zerwaniu, są bardzo twarde i wymagają przetworzenia. W przepisach zazwyczaj brak rozróżnienia między tymi gatunkami owoców, choć wiadomo, że te z pigwowca są mniejsze, ale bardziej aromatyczne. Jednych i drugich używa się do przygotowywania konfitur, nalewek, kompotów, dżemów, galaretek, ze względu na oryginalny smak i aromat oraz bogactwo witamin (mają wielokrotnie więcej witaminy C niż cytryna). Można je dodać do mięsa, kiszonej kapusty, ciasta. Mają też zastosowanie w lecznictwie – działają ochładzająco, kojąco, powlekająco i rozmiękczająco. Pomagają w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła i żołądka, a zewnętrznie w gojeniu stanów zapalnych spojówek, odmrożeń, zajadów, hemoroidów. Surowcem leczniczym są także nasiona pigwy łagodzące dolegliwości żołądkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*