Miłośnicy kotów powinni odwiedzić amsterdamskie De Kattenkabinet

Muzeum De Kattenkabinet w Amsterdamie to swoisty żart, bliski wszystkim miłośnikom kotów. Zobaczymy tu egipską mumię kota, rzeźbę japońskiego kota szczęścia, grafika Rembrandta Madonna z Dzieciątkiem i… kotem. czy kocie prace Toulouse-Lautreca.

„Koci Gabinet” znajduje się w zabytkowym domu patrycjuszowskim przy Herengracht 497 w Amsterdamie, w dzielnicy banków i kancelarii adwokackich i w całości poświęcony jest kotom. Został założony w 1990 r. przez finansistę Williama Meijera, na pamiątkę imbirowego kota Johna Pierpont Morgana (1966-1983). Ten wyjątkowy kot był upartym, zarozumiałym i ukochanym towarzyszem założyciela muzeum. Na urodziny kot Morgan otrzymywał specjalne prezenty. Malowano jego portrety, pozował do rzeźb i wydano mu książkę z limerykami. Przygotowano mu też banknoty dolarów amerykańskich z jego wizerunkiem… Te przedmioty zobaczymy na dzisiejszej wystawie, ale nie tylko.

„Cat Cabinet” (De Kattenkabinet) prezentuje malarstwo, grafiki, rzeźby kotów z całego świata i różnych epok. W kolekcji są kocie mumie z Egiptu, przedmioty z porcelany z kotami, (także koci bilard), obrazy olejne, grafiki, czy rzeźby. (Obok budynku działa ogród z plakatami kotów, gdzie można usiąść i odpocząć). Koty są ulubionym tematem artystów od wielu dziesięcioleci, a wiele wielkich nazwisk w świecie sztuki stworzyło imponujące prace poświęcone im. Tu zobaczymy obrazy m.in.: Sal Meijer, Leonor Fini, Théophile Steinlen i Henriette Ronner-Knip. Na uwagę zasługuje grafika Rembrandta van Rijn, Madonny z Dzieciątkiem i kotem (kot był symbolem rodzinnego szczęścia i spokoju). Henri de Tolouse-Lautrec wkomponowywał koty w przedstawiany świat francuskiej bohemy. W kolekcji zobaczymy też takie prace.

Widać wiele poczucia humoru nie tylko w temacie kolekcji, ale także w sposobie, w jaki muzeum zostało przedstawione zwiedzającemu. Rzeźby, obrazy, plakaty i książki o kotach są wystawiane w poważny, profesjonalny sposób – prawie zbyt poważnie, aby nie wywoływać uśmiechu na twarzy odwiedzających. (W zabytkowym budynku możemy spotkać kilka kociaków, które domagają się głaskania).

Muzeum często współpracuje z tak szacownymi instytucjami jak Muzeum Narodowe – Rijksmuseum, Museum Van Gogh, Kunsthal.

Zabytkowy budynek powstał dla Williama i Adriana van Loon w 1667 r., jako jeden z dwóch identycznych domów stojących naprzeciwko siebie w Herengracht 497 i 498. O tym, który z braci otrzyma dany dom, zadecydowało losowanie. Dzisiejsze kocie muzeum to dom Williama. Budynek należał też do Jana Calkoena, burmistrza Amsterdamu i Johna Adamsa, amerykańskiego prezydenta. Obecne wyposażenie pochodzi z XIX wieku. Muzeum mieści się m.in. w dawnej sali balowej i pokoju muzycznym. A właściciel mieszka na górze budynku.

De Kattenkabinet – The Cat Cabinet Amsterdam (z jęz. ang.), Herengracht 497, 1017 BT   Amsterdam, The Netherlands, Tel: +31 20 6265378; www.kattenkabinet.nl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*