Grupa liliokształtne ’Virichic’ – hodowca C.W. van der Hulst Bloembollen B.V.

Tulipany liliokształtne to stosunkowo nowa grupa tych kwiatów – zostały wyhodowane w latach 50. XX wieku ze skrzyżowania tulipa retroflexa z odmianami z grupy Darwina. Mają piękne i trwałe płatki, dlatego nadają się też na kwiat cięty.

Grupa liliokształtne ’TL 7’ hodowca C.W. van der Hulst Bloembollen B.V.

Tulipany należą do roślin cebulowych i dzieli się na grupy różniące się kształtem kwiatów, wysokością roślin i terminem kwitnienia. Warto w ogrodzie posadzić odmiany tulipanów należących do różnych grup, wtedy dłużej będziemy cieszyć się ich pięknymi kwiatami. Liliokształtne to jedna z kilkunastu grup współcześnie uprawianych w ogrodach tulipanów, obok tulipanów botanicznych (t. Kaufmanna, t. Greiga, t. Fosteriana); pojedynczych wczesnych; pełnych wczesnych; t. Triumph; grupy mieszańców Darwina (hybryd Darwina); grupy Crispa (strzępiastych); grupy Viridiflora; grupy pojedynczych późnych (tzw. Cottage); grupy Rembrandta; grupy papuzich oraz grupy t. pełnych późnych (tzw. peoniowych).

‚Holland Jewel’

Ciekawe odmiany t. liliokształtnych: ‚White Triumphator’, ‚White Star’, ‚Tres Chic’ – kwiaty białe; ‚Elegant Lady’, ‚Virichic’ – kwiaty białoróżowe; ‚China Pink’ – kwiaty jasnoróżowe; ‚Marietta’ – ciemnoróżowe kwiaty, ‚Pieter de Leur’, ‚Isaac Chic’ – czerwone kwiaty; ‚West Point’, ‚Holland Jewel’ – kwiaty żółte i ‚Aster’ – kwiaty łososiowe z miedzianym odcieniem.

‚Isaac Chic’

Roślina osiąga wysokość od 40 do 50 cm. Jej ozdobą są kwiaty o wydłużonych i zaostrzonych listkach okwiatu, u nasady dość pękate, dalej zwężone. Na końcu płatki lekko rozchylają się na zewnątrz. Występują w wielu kolorach, cechuje je niezwykła elegancja. Często spotyka się odmiany dwubarwne. Ścięte kwiaty wyjątkowo długo trzymają się w wodzie i nie zmieniają kształtu. Liście są zazwyczaj szarozielone.

Pora kwitnienia to przełom kwietnia i maja. Tulipany liliokształtne są stosunkowo mało odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, miejsca w których zimują w glebie warto okrywać. Jeśli chcemy cebule wykopać zróbmy to, po opadnięciu liści na przełomie czerwca i lipca. Cebule przechowujemy w suchym i chłodnym miejscu, sprawdzając ich stan.

‚Tres Chic’

Rozmnaża się je z cebulek przybyszowych. Jak wszystkie tulipany sadzi się je w odpowiednio przygotowanym miejscu w terminie od połowy września do końca października. Głębokość sadzenia cebul to 10 – 15 cm. W pierwszym roku mogą rosnąć w przeciętnej glebie, (bo mają zapas składników pokarmowych w cebulkach), ale w następnych latach, aby utrzymać efektownie kwitnienie tulipanów, glebę należy starannie uprawiać tzn. nawozić kompostem i spulchniać.

Tulipanom liliokształtnym najbardziej odpowiada gleba żyzna, próchnicza, głęboko spulchniona i wilgotna. Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, ale nie w pełnym, ostrym słońcu na wystawie południowej, wówczas bowiem ich płatki rozkładają się niemal płasko i mogą szybko opadać.

Nadają się do nasadzeń w parkach i ogrodach. Jako składnik rabat mieszanych, najlepiej sadzić je w małych grupach po kilka sztuk.

‚White Star’

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*