Tegoroczny Festiwal Roślin Owadożernych w Katowicach był kolejnym spotkaniem z taką egzotyką dla mieszkańców regionu

Dzbaneczniki, muchołówki, kapturnice, rosiczki, tłustosze do domowej uprawy to gatunki pochodzące ze stref tropikalnej i subtropikalnej, zapewniając im przepuszczalne, wilgotne – nie mokre – podłoże, wilgotność powietrza i właściwe oświetlenie z powodzeniem możemy je uprawiać.

Kapturnice tylko na słońcu pięknie się wybarwiają

Hodując w domu rośliny owadożerne po pierwsze utrzymujemy podłoże zawsze wilgotne, ale nie mokre. Korzystamy z wody destylowanej bądź osmotycznej. Dzbaneczniki preferują podwyższoną wilgotność powietrza, dlatego możemy uprawiać je w różnego rodzaju terrariach, szklarenkach. Zapewniamy jasne stanowisko, z dużą ilością rozproszonego światła. Wschodnie i zachodnie parapety są jak najbardziej odpowiednie, na południowych powinniśmy osłonić nasze rośliny. Musimy zapewnić dobrze przepuszczalne podłoże. Popularnych jest wiele mieszanek, np. torfu z perlitem, pumeksem, czy też fragmentami skorupek kokosu. Bardzo dobrze sprawdza się mech Sphagnum. Owadożerne lubią ciepło (w przypadku rosiczek dotyczy to roślin egzotycznych, tropikalnych i subtropikalnych). Część gatunków np. dzbaneczniki pochodzące z obszarów górskich wymaga też wahań temperatury między dniem a nocą. Zazwyczaj wystarczy im jednak już niewielki spadek w nocy ok. 2 stopnie Celsjusza. Potrzebują też okresu spoczynku, jak np. muchołówka amerykańska, można wtedy roślinę przenieść do piwnicy.

Rosiczka

Poznajmy grupy owadożerców. Dzbaneczniki pochodzą z południowo-wschodniej Azji. Mniej liczne gatunki występują również na Madagaskarze, czy w Australii. Występują tam, gdzie brak jest składników mineralnych, rosną jako pnącza, epifity lub w ziemi. Można je spotkać nawet na skałach. Zamieszkują tropikalne lasy deszczowe, bagna torfowe, nawet obszary zdegradowane. Owady wabione są do dzbanków – pułapek, barwą kwiatów i słodkim nektarem. Siadając na brzegu pułapki insekty momentalnie i bezpowrotnie ześlizgują się do środka dzbanka. Śliskie wnętrze nie daje szans na ucieczkę. Owad wpada do płynu w dzbanku, a gruczoły rośliny pod wpływem bodźców uwalniają substancje trawienne.

Muchołówka amerykańska pochodzi ze wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej, możemy jej szukać wyłącznie w Północnej i Południowej Karolinie. Rośnie na terenach bagiennych, z kwaśnym (3-5 Ph) podłożem ubogim w składniki odżywcze. Jaskrawy kolor wewnętrznej strony pułapki oraz słodki nektar niezwykle skutecznie wabią potencjalne ofiary. Potem wystarczy dwukrotne, szybkie podrażnienie włoska czuciowego, żeby owad już nie miał szans na wydostanie się – włoski porastające obrzeże pułapki zamykają się szczelnie, na zakładkę i następuje proces trawienia. Zazwyczaj pułapka otwiera się po 5-10 dniach, a nie strawione resztki wywiewa wiatr bądź spłukuje woda… (Podobnie poluje androwanda, a pływacz wytwarza pułapki z klapką otwierającą się w jedną stronę, jak łapka na myszy).

Dzbaneczniki

Kapturnice rosną w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Wyjątkiem jest k. purpurowa, która występuje na północy i zachodzie USA oraz w Kanadzie. Sposób polowania maja podobny do dzbaneczników, na wzór wilczych dołów, czy pułapek, do których ofiara wpada często z dużej wysokości. Podobne techniki stosują darligntonia, heliamfora, cefalotus, żenlisea.

W przypadku rosiczek narzędziem do chwytania ofiar są włoskowate gruczoły, które pokrywają powierzchnię liścia. Wydzielają one kleistą, lepką substancję, która przypomina krople rosy. Ofiara przykleja się do liścia, poruszone włoski zaginają się wokół niej i całkowicie unicestwiają. Strawioną ofiarę usuwa wiatr, bądź deszcz, ewentualnie po prostu spada na ziemię. Podobnie „poluje” tłustosz”. (Także inne owadożerne byblis, rosolistnik wytwarzają lepki śluz).

Tłustosz

W Polsce też występują owadożerne w warunkach naturalnych, są pod ścisłą ochroną, bowiem znikają ich nietypowe siedliska! Tłustosz alpejski i pospolity występuje w źródliskach i na wilgotnych łąkach. Rosiczka okrągłolistna, długolistna i pośrednia na bagnach i torfowiskach. Pływacze żyją w bardzo czystych zbiornikach wodnych (gatunki p. drobny, p. krótkoostrogowy, p. średni, p. zachodni i p. zwyczajny. Podobnie oryginalna aldrowanda pęcherzykowata, to roślina na wyginięciu, znanych jest tylko 7 jej stanowisk. Nie posiada korzeni, żyje w wodzie. Większość blaszek liści jest przekształcona w aparaty chwytne, składająca się z dwóch połówek z licznymi włoskami czuciowymi. Gdy małe zwierzę dotknie jednego z włosków połówki liścia natychmiast zamykają się z szybkością 0,09 s, cała pułapka zamyka się w 0,2 s.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*