Dąbrowa Górnicza, piękna miejska rabata kwietna z łubinami

Jutro pierwszy dzień astronomicznego lata, a więc czas upałów. Wielu z nas spędzi je w mieście, przyjrzyjmy się zatem zieleni miejskiej, która pomoże nam przetrwać. Tej tematyce poświęcono IX Międzynarodową Konferencję Zieleń Miejska Katowice 2019.

Drzewo Klimatyczne – drewniana, wielofunkcyjna rzeźba autorstwa Matyldy Sałajewskiej – na Rynku w Katowicach. Instalacja ma kształtować społeczną świadomość w sprawie zmian klimatu.

Przypomnijmy astronomiczne lato na półkuli północnej w tym roku potrwa od 21 czerwca do 23 września. Choć odczuwalne temperatury wskazują na lato w pogodzie już od wielu dni.

-Strefy klimatyczne w Europie przesuwają się. Np. w Polsce, Czechach mamy obecnie elementy klimatu Mediolanu i cechy dawnego klimatu naszej części Europy. Niestety te najgorsze. Nie ma wiosny i jesieni, potrzebnych roślinom opadów deszczu. Za to panują upały, a po długim okresie ciepła jesienią pojawiają się gwałtowne przymrozki. To jest wielkim wyzwaniem dla zieleni miejskiej – mówi ogrodnik Stanislav Flek z Czech, jeden z prelegentów IX Międzynarodowej Konferencji Zieleń Miejska Katowice 2019, która odbyła się w czerwcu br. Gospodarzem konferencji był Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Katowice, przykład nasadzeń platanów

Podczas tegorocznej konferencji goście z Polski, Francji, Niemiec i Czech dyskutowali także o sposobach aranżacji zieleni. Nie zabrakło słów uznania pod adresem Katowic, jednego z najbardziej zielonych miast Polski.

-Z tego, co usłyszałem od polskich i zagranicznych specjalistów zieleni – bardzo podobają się nasze rozwiązania, np. rewitalizacje parków, i to bardzo cieszy. Choć z pewnością jest jeszcze wiele do zrobienia – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic. Dr hab. Edyta Sierka, prodziekan ds. promocji i współpracy z otoczeniem, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wskazuje, że zielona infrastruktura ma ogromny wpływ na podniesienie jakości życia ludzi w środowisku wiejskim i miejskim. Powinna być dokładnie zaplanowana i wpisana w krajobraz naturalny z zachowaniem cennej bioróżnorodności.

Jak wskazuje Stanislav Flek, w miastach jeśli chodzi o zieleń (drzewa, krzewy, byliny, rośliny jednoroczne), w najtrudniejszej sytuacji są drzewa. Dlatego ich asortyment musi być dostosowany do nowych trudniejszych warunków klimatycznych, (stosunkowo długich okresów suszy, wiosennych wahań temperatury od -8 stopni C do +25 stopni oraz zasolenia (w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej również z tym musi się zieleń miejska zmierzyć). Proponuje się klony polne (Acer campestre) odmiany: ‚Red Shine’ (wysokość ok. 10 m, szerokość korony 6-8 m); ‚Green column’ (wysokość ok. 10 m, szerokość korony 2-3 m, bardzo odporny na zasolenie), ‚Pacific sunset’ (wysokość ok. 10 m, szerokość korony 6-8 m). Dalej wiązowiec zachodni, Celtis occidentalis (wysokość ok. 20 m, szerokość korony 15-20 m). I  bardzo odporne na zasolenie: oliwnik wąskolistny Elaeagnus angustifolia (wysokość ok. 10 m, szerokość korony 5-10 m), glediczja trójcierniowa Gleditsia triacanthlos ‚Globosum’ (wysokość ok. 2-4 m, szerokość korony 3-5 m), platan zachodni Platanus occidentalis ‚Obelisk’ (wysokość ok. 30 m, szerokość korony 6-10 m), Robinia x pragense (wysokość ok. 8-10 m, szerokość korony 6-8 m, lekko różowe kwiaty), Robinia viscosa ‚Vik’ (wysokość ok. 6-15 m, szerokość korony 8-10 m, mocno różowe kwiaty). I wreszcie Tilia tomentosa ‚Silver Globe’ (wysokość ok. 4-6 m, szerokość korony 4-6 m), naukowcy i pszczelarze spierają się jednak, co do tego, czy nektar z kwiatów lipy srebrzystej jest szkodliwy dla pszczół i trzmieli.

Ogród osiedlowy wykonali społecznie państwo Krystyna i Tadeusz Mroziccy z Zagłębia

-Pod wpływem słońca każda powierzchnia nagrzewa się inaczej. Np. przeszklone wejście do budynku może mieć temp. ok. 60 stopni Celsjusza, podobnie nagrzewa się wnętrze samochodu wystawione na działanie promieni słonecznych. Asfalt osiąga temperaturę ok. 40 stopni, kostka brukowa ok. 30 stopni Celsjusza, a trawnik w tym samym czasie jest dużo chłodniejszy ma temp. ok. 25 stopni. Podobnie drzewa – temp. ok. 25 stopni C. W miastach musimy szukać cienia, w którym jest chłodniej, bo my ludzie, bardzo tego potrzebujemy. Powietrze oprócz obecności zieleni schładza też woda, sadzawka, fontanna itd. – tłumaczy, docent dr hab. Přemysl Krejčiřík z Czech.

Zdjęcie wykonane kamerą termowizyjną, pokazuje jak nagrzewają się różne powierzchnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*