Piękny okaz milinu amerykańskiego w Ogrodzie Botanicznym UJ w Krakowie.

Egzotyczne pnącza kwitnące warto zaprosić do naszego ogrodu, lub na balkon stworzą piękną „zieloną ścianę”, oszczędzając przestrzeń. Milin amerykański, glicynia chińska, mandevilla mają jednak specyficzne wymagania, które trzeba znać.

Milin amerykański jak większość pnączy ma szybki przyrost, wymaga cięcia o ok. jedną trzecią pędów.

Pnącze to roślina o łodygach, która wymaga podpór, aby piąć się w górę za pomocą odpowiednich organów: wąsy, kolce, włoski, korzenie. Pnącza prymitywne (np. bugenwilla) nie mają wykształconych organów umożliwiających wspinanie się, są to raczej krzewy wspierające się o podpory. Z kolei pnącza owijające się (glicynia in. wisteria) wspinają się w górę dzięki pędom, wąsom, ogonkom liściowym – owijając je wokół podpory. Natomiast do pnączy samoczepnych należy m.in. milin amerykański.

Milin amerykański (to pnącze wieloletnie) w warunkach naturalnych rośnie w południowo-wschodnich rejonach Stanów Zjednoczonych (stąd jego nazwa). Kwiaty mają charakterystyczny kształt rurkowatej trąbki rozchylającej się na końcu (kielich kwiatowy jest zrośnięty w rurkę, a korona wyciągnięta w trąbkę). W zależności od odmiany przybierają kolor karminowy, ceglasto-czerwony lub złoto-żółty, u nasady są żółtawe. Najbardziej popularne odmiany milinu amerykańskiego to: czerwono kwiatowe ‚Flamenco’, żółta ‚Flava’, ciemnoczerwony ‚Gabor’, szkarłatna ‚Coccinea’ lub pomarańczowa, polska odmiana ‚Ursynów’. Kwiaty pojawiają się od lipca i pozostają do wczesnej jesieni.

Pnącze rośnie bardzo szybko, a jego roczny przyrost może sięgać nawet do 2-4 metrów. Aby milin rósł długo i kwitł obficie wymaga świeżych i żyznych gleb z dużą zawartością próchnicy. Powinny być przepuszczalne i głęboko przekopane o pH 5,5 – 7,5. Stanowisko musi być słoneczne i odporne na silne wiatry. Najlepiej jest posadzić milin przy wystawie południowej lub południowo-wschodniej i południowo-zachodniej, unikajmy sadzenia przy wystawie północnej. Młode rośliny potrzebują dużo wilgoci w glebie, dlatego nie można zapomnieć o ich regularnym podlewaniu. Dodatkowo glebę wokół pnia warto ściółkować. Roślina wymaga cięcia, najlepiej przeprowadzać je wiosną – w końcu marca lub początkach kwietnia, ewentualnie jesienią.Jesienią należy też (zwłaszcza młode sadzonki) zabezpieczyć przed mrozem – ściółką i stroiszem drzew iglastych.

Kolejny przykład wieloletniego egzotycznego pnącza do ogrodu to glicynia chińska (in. wisteria). Zakwita późną wiosną, obsypując się dużą ilością kwiatów, zebranych w okazałe, gronowe, pachnące kwiatostany, nieco podobne do kwiatów akacji. Długość pojedynczej kiści kwiatowej u glicynii chińskiej to zwykle ok. 30 cm., natomiast barwa kwiatów zależnie od odmiany może być niebieska, fioletowa, różowa lub biała. Wśród odmian warto wymienić: ‚Albę’ o kwiatach w białym kolorze, ‚Plenę’ posiadającą pełne kwiaty w liliowym kolorze czy ‚Prolific’ o długich, niebieskich kwiatostanach. Inne gatunki to: glicynia japońska oraz g. kwiecista o znacznie dłuższych kwiatostanach, ale jednocześnie drobniejszych kwiatach. Pochodzą z Azji oraz Ameryki Północnej. Glicynia chińska dobrze rośnie i bujnie kwitnie w miejscu słonecznym i ciepłym oraz na żyznych, przepuszczalnych, lekko wilgotnych glebach, o obojętnym lub lekko zasadowym pH. Pnącze wymaga też regularnego nawożenia, gdyż silny wzrost i obfite kwitnienie mocno je obciąża. Dla glicynii ważne są silne podpory,  solidne i wytrzymałe. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatrów i stosunkowo ciepłe, gdyż te pnącza, szczególnie w młodym wieku, nie są niestety w pełni mrozoodporne. Roślina wymaga cięcia!

Sposób przycinania poszczególnych gałązek uzależniony jest od efektu, jaki chcemy ostatecznie uzyskać, ponieważ roślinę można prowadzić na różne sposoby, w tym również jako drzewko. Tak prowadzone są wspaniałą ozdobą parków i ogrodów botanicznych w Japonii.

Mandevilla, (in. dipladenia), to wieloletnie pnącze pochodzące z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej. Jeśli przez cały sezon chcemy podziwiać jej piękne kwiaty, musimy zapewnić roślinie ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko oraz żyzną, próchniczą, przepuszczalną i stale lekko wilgotną glebę. Ze względu na niezwykłą urodę i dużą popularność rośliny, z gatunku wyprowadzono sporo odmian ozdobnych, (w tym także stworzoną w Japonii grupę ciekawych odmian mieszańcowych, określanych jako sundaville). Rośliny zaliczane do tej grupy charakteryzują się wyjątkowo pięknymi, barwnymi kwiatami oraz obfitym i długim, trwającym aż do późnej jesieni kwitnieniem. Wśród nich na uwagę zasługują m.in. takie odmiany jak ‚Red Star’ o czerwonych kwiatach ozdobionych białymi smugami, ‚Pretty Red’ o kwiatach intensywnie czerwonych, ‚Pearl White’ o białych kwiatach z żółtą gardzielą, ‚Cream Pink’ o jasnoróżowych kwiatach z ciemniejszą gardzielą czy ‚Pink’ o kwiatach ciemnoróżowych. To ciekawa roślina na balkon.

Męczennica jest uznawana za kwiat, który odnosi się do męki Chrystusa.

Męczennica (łac. Passiflora) pochodzi z lasów Brazylii i Argentyny. Potrzebuje bardzo dużo słońca, z tego też względu na okres letni najlepiej wynieść ją na dwór. Kwitnie przez całe lato, ale pojedynczy kwiat kwitnie tylko 24 godziny. Najpopularniejsza jest męczennica błękitna (in. męczennica modra lub m. zwyczajna). Inne gatunki to męczennica cielista i męczennica miękka. Z kolei owoce – męczennicy jadalnej – marakuja – są bardzo smaczne.

Zimą męczennica musi być w pomieszczeniu o temperaturze ok. plus 5 stopni Celsjusza. Roślina źle toleruje suche powietrze. Potrzebuje dużo wilgoci i dlatego należy ją zraszać zimną wodą 2-3 razy w tygodniu. Latem należy podlewać obficie, co drugi dzień, zimą co 7 – 10 dni.

Łacińska nazwa tej rośliny oznacza „kwiat męki pańskiej”. Misjonarze, którzy dotarli do krajów Ameryki Południowej, doszukali się w ich budowie symboli męki Jezusa Chrystusa: pięć płatków i pięć działek kielicha to dziesięciu apostołów, pięć pręcików to pięć ran, trzy znamiona słupka to trzy gwoździe którymi przybito go do krzyża, przykoronek to korona cierniowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*