Zimowit jesienny zwiastuje tę porę roku

Jesień to najbardziej kolorowa pora roku. W  naszym ogrodzie może być równie kolorowo za sprawą roślin, których pora kwitnienia przypada właśnie na tę porę roku oraz tych, które kwitną od wielu miesięcy. Dziś proponujemy odcień lila róż…

Jesienią kwitną nadal róże. Tu stara i rzadka odmiana szczepiona na pniu w tzw. Zielonej Oazie na Słowacji.

W 2019 roku jesień i kalendarzowa i astronomiczna rozpoczyna się 23 września. Kalendarzowa jesień będzie tradycyjnie trwać przez trzy miesiące, czyli aż do 21 grudnia, astronomiczna potrwa dzień dłużej do 22 grudnia.

Jesienne kwiaty niczym nie ustępują tym letnim i wiosennym. Są wspomnieniem lata i zapowiedzią zbliżającej się zimy. Dzięki nim jesień w ogrodzie może objawić się bogactwem kształtów i kolorów – przede wszystkim odcieni różu i fioletu, żółtego i pomarańczowego oraz czerwieni i brązów. Wzbogacają i ożywiają jesienny obraz ogrodu.

Chryzantema jest chyba najpopularniejszą jesienną rośliną. Kwitnie od sierpnia do mrozów. Kwiaty mogą być pojedyncze, pełne oraz półpełne różnej wielkość, w niezliczonej liczbie kolorów i odcieni. Mogą być sadzone zarówno na rabatach, jak i w doniczkach na balkonach i tarasach. Bardzo pięknie prezentuje się w odcieniu fioletu i różu. Popularny jesienny aster chiński (roślina jednoroczna) istnieje w ok. 1000 odmian. Ze względu na budowę koszyczków dzieli się je na kilka grup: astry pojedyncze – kwiaty języczkowe występują tylko na zewnątrz koszyczka w 1-2 okółkach, zaś kwiaty rurkowe wypełniają wnętrze koszyczka; astry rurkowe – mają silnie rozwinięte kwiaty rurkowe, kwiaty języczkowe nieduże, tworzące 1-2 okółki na obrzeżu koszyczka; astry języczkowe – wszystkie kwiaty w koszyczku są języczkowe. Przez ogrodników nazywane są też astrami pełnymi i zwykle są najczęściej uprawiane. Astry pięknie zdobią jesienne rabaty.

Różowo-fioletowa lilia wodna.

Natomiast aster krzaczasty, (a. nowoangielski, a.nowobelgijski) to bylina zimująca w gruncie. Jej wysokość w zależności od odmiany waha się od 20 do 200 cm. Kwitnie obficie na biało, różowo lub fioletowo od sierpnia do listopada. Astry bylinowe sadzone są przede wszystkim na rabatach oraz wzdłuż ogrodzeń, tworząc pięknie ukwiecone nieregularne żywopłoty. Kolejna wieloletnia i kwitnąca różowo-fioletowo roślina to zimowit jesienny, roślina cebulowa, która przypomina krokusa wiosennego. Kwiaty pojawiają się we wrześniu. Wspaniale wygląda posadzony w kępach na zielonym trawniku.

Wrzos pospolity.

Z kolei wrzos pospolity to krzewinka, która jest jedną z najpopularniejszych jesiennych roślin ogrodowych. Dzięki dużej liczbie odmian można tak dobrać rośliny, aby od lipca do października zachować ciągłość kwitnienia na wrzosowisku. Najlepiej prezentuje się, gdy rośnie w grupach po kilkanaście roślin. Można go także sadzić w doniczkach. W sklepach kupimy też równie interesujące wrzośce delikatne (to jesienna roślina jednoroczna).

Jeśli chodzi o rośliny wieloletnie, która także jesienią zachowują kwitnienie warto wymienić róże, lilie, georginie, czy kwitnące w oczku wodnym lilie wodne.

Fioletowe rabaty otaczają miejsce wypoczynku w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*