Jeszcze sadzimy rośliny cebulowe

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , , , ,

Tulipany lubią sąsiedztwo innych roślin cebulowych i nasadzenia naturalistyczne.

Do przymrozków możemy sadzić cebulki roślin wiosennych, zwłaszcza tulipanów, ale i cebulicy syberyjskiej, czy galtonii (śniedek wątpliwy). Wybierajmy tylko takie cebule, które nie mają oznak chorób, śladów pleśni ani uszkodzeń mechanicznych!

Tulipany oryginalna grupa o brzegach płatków z frędzlami, odmiana ‚Pink Magic’

Na przełomie października i listopada (do przymrozków) możemy sadzić do gruntu cebule roślin, kwitnących wiosną. Głębokość sadzenia cebulek zależy przede wszystkim od ich wysokości – im większa cebulka tym zakupujemy ją głębiej. Generalnie warto przyjąć zasadę, że cebulki zakopujemy na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Na glebach piaszczystych cebulki sadzimy głębiej, na gliniastych – płycej. Cebule tulipanów botanicznych powinny znajdować się na głębokości 10 cm, a tulipanów ogrodowych od 12,5 do 15 cm (zależnie od rozmiarów cebulek).

‚Purple Jaws’ to nowa ciekawa odmiana tulipanów.

Rośliny cebulowe najładniej prezentują się w grupach, kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu sztuk. Ciekawy efekt daje sadzenie łąk roślin wiosennych pod koronami drzew jak w ogrodach naturalistycznych, czy na nieregularnych rabatach w Keukenhof k. Amsterdamu (tulipany, krokusy, hiacynty, anemony, cebulice syberyjskie, szachownice perskie). Możemy wybrać dla tulipanów też stanowisko na trawniku (sadzimy je w tedy w grupach), czy przy krzewach iglastych. Pamiętajmy, tulipany lubią miejsca nasłonecznione.

Generalnie gleba dla roślin cebulowych powinna być próchnicza i przepuszczalna. Kwiaty z cebulek rosnących na ciężkich glebach będą niskie i niekształtne, a na glebach piaszczystych mogą być nadmiernie wyrośnięte i wiotkie. Miejsce, gdzie posadzimy cebulki warto uprzednio głęboko przekopać (30 cm) i wymieszać z ziemią liściową.

Ogrody Keukenhof prezentują wiosna kwitnące kwiaty wiosenne, ich cebule po wykopaniu trafiają do sprzedaży jesienią. Sadzi się je do gruntu na przełomie października i listopada

Kupując cebulki kwiatowe do posadzenia w ogrodzie wybierajmy tylko takie, które nie mają oznak chorób, śladów pleśni ani uszkodzeń mechanicznych. Muszą być jędrne, bez miejsc wilgotnych czy miękkich. Najlepiej jeśli cebulki nie rozpoczęły wegetacji, czyli nie mają widocznych wypuszczonych liści (podczas sadzenia mogą się one uszkodzić). Mogą mieć natomiast delikatne korzenie. Wybieramy jak największe, bo z nich wyrosną duże kwiaty.

Tulipany grupa Triumph odmiana ‚Spryng Break’

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*