Fiołek afrykański możemy uprawiać, gdy w domu są małe dzieci. Jest przyjazny zwierzętom również.

Lubi rozproszone światło i obficie kwitnie przez cały rok. Może mieć kwiaty białe, różowe, niebieskie, gładkie i postrzępione. A przy tym jest jedną z najpopularniejszą roślin, które uprawiamy na okiennym parapecie. To lubiana sępolia, (fiołek afrykański).

Fiołek afrykański kwitnie cały rok.

Fiołek afrykański (łac. Saintpaulia ionantha), zwany też sępolią, to bardzo popularna roślina doniczkowa. (Choć nazwa fiołek jest tu nieprawidłowa – sępolia fiołkowa należy do zupełnie innej rodziny, niż fiołek, ostrojowatych). Pochodzi z Tanzanii w południowej Afryce. Nazwę – sępolia – zawdzięcza baronowi Walterowi von Saint Paul St. Claire, który odkrył ją w końcu XIX w.

Odmiany – jest ich około 3 tys. – różnią się wyglądem kwiatów i liści. Kwiaty pełne lub pojedyncze występują w kolorach różowym, fioletowym, w różnych odcieniach niebieskiego i białym. Oprócz odmian jednobarwnych uprawia się dwubarwne i wielobarwne oraz o płatkach prostych, pokarbowanych lub strzępiastych. Dużym powodzeniem cieszą się obficie kwitnące miniaturki. Poza odmianami o zielonych liściach są też takie o czerwonawych oraz biało – i żółto-pstrych.

Sępolia ma mięsiste, miękko owłosione liście, które sprawiają, że to wyjątkowo wdzięczna roślina.

Fiołek afrykański osiąga 10–15 cm wysokości i 12–15 cm średnicy – jest to więc roślina niewielkich rozmiarów, dzięki czemu znakomicie nadaje się do każdego wnętrza. Co istotne należy do roślin bezpiecznych dla małych dzieci (nie zawiera substancji trujących) i jest przyjazny domowym zwierzętom.

Kwiaty mogą być różowe, białe, niebieskie lub fioletowe, monochromatyczne lub wzorzyste.

Najlepsze dla fiołka afrykańskiego jest stanowisko widne, ale nie powinien być bezpośrednio wystawiony na promienie słoneczne. Lubi wilgotne powietrze, ale nie znosi spryskiwania wodą liści i kwiatów. Zwłaszcza liści nie wolno moczyć, ponieważ wtedy zwiększa się niebezpieczeństwo porażenia rośliny przez choroby oraz możliwość poparzenia blaszki liściowej. Aby zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny najlepiej ustawić doniczkę z fiołkiem na podstawce wypełnionej kamykami lub keramzytem zalanymi wodą (nada się też wilgotny mech). Liście czyścimy z kurzu miękkim, suchym pędzelkiem. Absolutnie nie wolno używać płynu ani środków do nabłyszczania!

Kwiaty fiołka afrykańskiego są zebrane w uroczy bukiecik.
Roślina pochodzi z Płd. Afryki.

Roślina nie lubi przeciągów. Lubi za to regularne nawożenie. Od wiosny do jesieni należy co dwa tygodnie zasilać ją, stosując nawóz płynny. Podlewamy sępolię wlewając wodę do podstawek (a nie do doniczki), dwa razy w tygodniu, używając wody odstanej o temperaturze pokojowej. Między podlewaniami podłoże powinno lekko przeschnąć.

Fiołek najlepiej rośnie w ziemi ogrodniczej z dodatkiem torfu i ewentualnie piasku lub perlitu. Przesadza się go zazwyczaj co roku, do doniczki tylko o numer większej, gdyż lepiej kwitnie w doniczce nieco za ciasnej. Ze względu na to, że fiołek afrykański ma płytki system korzeniowy, najlepsze dla niego są doniczki płaskie. Systematycznie należy usuwać złamane, uszkodzone, zbrązowiałe i zeschnięte liście oraz przekwitłe kwiaty. Najłatwiej rozmnaża się przez sadzonki liściowe. Ukorzenia się je w ziemi lub w wodzie. Można roślinę też rozmnażać przez nasiona wysiewane wiosną bezpośrednio do doniczki.

Sępolia fiołkowa znakomicie nadaje się do każdego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*