Rośliny z rodzaju kalanchoe są efektowne nie tylko z uwagi na błyszczące, grube i trwałe liście, lecz także dzięki atrakcyjnym kwiatom zebranym w baldachogrona.

Kalanchoe – popularna i piękna roślina doniczkowa – symbolizuje wytrzymałość i trwałe uczucie. Jest częstym podarunkiem z okazji obchodów chińskiego Nowego Roku, ponieważ przynosi bogactwo. Poza tym żyworódka jest szeroko stosowana w lecznictwie.

Kalanchoe łac. Kalanchoe Blossfelda należy do grupy niezwykle chętnie uprawianych przez nas roślin doniczkowych.

Ten rodzaj roślin pochodzi z Madagaskaru, ale współcześnie znamy blisko 200 gatunków kalanchoe (np. żyworódka pierzasta łac. Kalanchoe Pinnata, czy Kalanchoe Blossfelda) i wiele odmian. Roślina pochodzi z Madagaskaru i Afryki kontynentalnej, ale obecnie jej uprawa ma miejsce w wielu krajach światach. Żyworódka jest rośliną żyworodną, co oznacza, że wytwarza pędy potomne wprost na własnym organizmie. W przypadku żyworódki ma to miejsce na brzegach jej liści, pomiędzy ząbkami, i odbywa się poprzez  rozmnóżki. Żyworódka jest byliną, sukulentem liściowym i pędowym.

Może być uprawiana w ogrodzie (w naszych warunkach zimę musi spędzić w pomieszczeniu) lub na parapecie okiennym. Jej ozdobą są pięknie zabarwione i długo pozostające na roślinie kwiaty, które pojawiają się zimą. (Możemy wybrać rośliny o kwiatach białych, różowych, pomarańczowych, żółtych i czerwonych. Pełnych lub pojedynczych. Ciekawe są również kolory liści).

Wiele osób traktuje kalanchoe jak roślinę jednoroczną i pozbywa się jej przekwitnięciu, a może ona rosnąć wiele lat, chociaż z wiekiem traci ładny wygląd. Aby mieć zawsze młodą roślinę, najlepiej wyprowadzić nową z sadzonki.

Zimą kalanchoe potrzebuje dużo światła, dlatego roślinę najlepiej ustawić na parapecie południowego okna. Latem natomiast powinna stać w miejscu osłoniętym od bezpośredniego nasłonecznienia w godzinach południowych. Najlepiej rośnie, gdy zimą zapewnimy temperaturę 10–15 stopni Celsjusza, w mieszkaniu powinna stać z dala od grzejników. Latem maksymalna temperatura wynosi 27 st. C.

W Afryce kalanchoe bywa nazywany też uchem słonia, z powodu pięknych omszonych liści, błyszczących w słońcu.

Należy uważać z podlewaniem, zwłaszcza zimą, gdy temperatura spada, ponieważ kalanchoe łatwo gnije lub rozwija się na niej mączniak (porażone części należy niezwłocznie odciąć i wyrzucić). Podlewać trzeba tylko wtedy, gdy ziemia wyraźnie przeschnie, czyli co 10–14 dni zimą i co 5–6 dni latem. W okresie wzrostu i kwitnienia zasila się nawozem płynnym raz w miesiącu.

Rośliny nie wolno spryskiwać. Jeśli powietrze jest suche, trzeba wstawić doniczkę z kalanchoe do większej, wypełnionej wilgotnym torfem. Zakurzone liście przeciera się wilgotną szmatką, nie wolno nabłyszczać. Należy też usuwać przekwitłe kwiatostany i chore liście.

Kalanchoe nie jest rośliną wymagającą. Lubi stanowiska jasne, choć i do innych warunków się przystosuje.

Kalanchoe można samodzielnie rozmnożyć za pomocą sadzonek wierzchołkowych. W tym celu w maju lub czerwcu uszczykuje się wierzchołki pędów i ukorzenia je w mieszaninie piasku i gliny, z użyciem preparatu do ukorzeniania. Na sadzonki nadają się młode pędy, które pojawiają się po usunięciu starych kwiatostanów.

Żyworódka posiada właściwości lecznicze m.in. w przypadku zmian skórnych oraz przy bólach reumatycznych. Jej lecznicze działanie zostało potwierdzone badaniami. Zwłaszcza liście są bogate w cenne substancje. Właśnie dlatego maść z żyworódką kupimy nie tylko w sklepach zielarskich, ale także w aptekach. Co ważne, żyworódka może być stosowana zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Jej działanie jest grzybobójcze i bakteriobójcze.

Żyworódka (in. płodnolist, kalanchoe) należy do rodziny gruboszowatych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*