Nic tak skutecznie nie przełamie chandry jak piękne kwiaty na parapecie. Tu nieocenione są wielobarwne i wielokształtne orchidee z rodzaju Phalaenopsis.

Trzy czwarte storczyków uprawianych w naszych domach należy do rodzaju Phalaenopsis (ćmówka). W Europie są popularne od epoki wiktoriańskiej, mimo to hodowcy stale pokazują nam nowe, zaskakujące odmiany tych pięknych roślin.

Odmiana ‚Arcadia’ ma kwiaty w paseczki.

Rodzaj Phalaenopsis obejmuje ponad 60. gatunków występujących naturalnie w Azji południowo-wschodniej i północnej Australii. W wyniku hodowli otrzymano ok. 5 tys. mieszańców międzygatunkowych i międzyrodzajowych (np. z rodzajem Vanda czy Aerides), podczas gdy gatunki botaniczne w uprawie są rzadziej spotykane. Dziko rosnące rośliny wszystkich botanicznych gatunków Phalaenopsis chronione są przez konwencję CITES. (Współcześnie nie są jednak zagrożone, bo potrzeby rynku zaspokajają gospodarstwa ogrodnicze).

a odmiana Ph. ‚Asian sun’ – oryginalną barwę pomarańczy.

Do tworzenia odmian uprawnych wykorzystuje się w szczególności gatunki z sekcji Phalaenopsis i Esmeralda. Kwiaty całkowicie białe to krewni P. amabilis, P. aphrodite, P. stuartiana. (Mają zastosowanie np. w wiązankach ślubnych, kwiaty długo utrzymują się na łodydze i są trwałe). Kwiaty białe z barwną warżką pochodzą od: P. equestris, P. lindenii, P. lueddemanniana, P. violacea. Z kolei kwiaty żółte otrzymuje się z krzyżówek P. cochlearis, P. corningiana, P. cornu-cervi, P. fasciata, P. fuscata, P. lueddemanniana (odmiany), P. mannii, P. mariae, P. micholitzi; kwiaty różowe i fioletoworóżowe: P. sanderiana, P. schilleriana. I wreszcie kwiaty paskowane pochodzą od: P. equestris (odmiany), P. lindenii, P. lueddemanniana (odmiany). W Katowicach w tym roku przepiękne rośliny z rodzaju Phalaenopsis można było obejrzeć w czasie Festiwalu Roślin Owadożernych oraz Międzynarodowej Wystawy Orchidei, Bonsai i Sukulentów.

Phalaenopsis ‚Sunny smell’

Rośliny są łatwe w uprawie przy zachowaniu podstawowych zasad. Nie znoszą przestawiania lub obracania doniczek. Preferują jasne, rozproszone światło, wybierzmy dla nich parapety wschodnie i zachodnie (zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym). Z kolei południowa wystawa mogłaby dam im się we znaki zniszczyć latem. Wymagają nawożenia preparatami dedykowanymi. (Specjaliści odradzają jednak gotowe aplikatory, lepiej wybrać odżywki które możemy samemu rozmieszać z wodą).

Phalaenopsis ‚Liodoro’

Rośliny tego rodzaju mają spore wymagania cieplne i źle znoszą spadki temperatur poniżej 15 stopni Celsjusza. Szczególnie wrażliwe są pąki kwiatowe, które opadają po schłodzeniu powietrza poniżej 15 stopni C. Powietrze w miejscu uprawy powinno być wilgotne (powyżej 50 proc. wilgotności). Nie należy natomiast dopuszczać do tego by podłoże było stale wilgotne. Podlewamy wodą przegotowana lub odstaną. Rośliny z rodzaju Phalaenopsis uprawiane są w rozmaitych pojemnikach, przy czym z reguły sprawiają one wrażenie za małych. (Jest to zabieg świadomy, ciasna doniczka sprzyja lepszemu rozwojowi kwiatów. Rośliny z gatunków osiągających małe rozmiary uprawiane mogą być podwiązane na pniach. W skład podłoża wchodzą: fragmenty kłączy i korzeni długosza królewskiego lub paprotki, kora jodły (surowa lub kompostowana), kora lub włókna drzewne sekwoi, torf wysoki lub torfowce, pumeks, żużel, węgiel drzewny i perlit.

Pełny wdzięku storczyk Phalaenopsis ‚Daisy’

Brak światła, zbyt wilgotne podłoże, chłód sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych i wirusowych.  (Stosujemy wtedy gotowe środki chemiczne). Atakują je też wełnowce (białe kłębki na liściach), które pojawiają się zimą, w okresie grzewczym. Wtedy musimy chorą roślinę odseparować od pozostałych, bo ćmówki szybko się zarażają. (W leczeniu pomoże przemywanie liści roztworem szarego mydła lub gotowe środki ochrony roślin).

Właściwie pielęgnowane ćmówki cechują się długotrwałym kwitnieniem, ich kwiaty są okazałe, różnobarwne, niektóre wydzielają zapach. Dlatego należą do popularnych roślin ozdobnych uprawianych w pomieszczeniach. Rośliny z tego rodzaju stanowią trzy czwarte obrotu handlowego storczykami na świecie!

Od 1990 r. istnieje International Phalaenopsis Alliance. Jest to organizacja non-profit promująca storczyki z tego rodzaju, wspierająca rozwój ich hodowli, uprawy i ochrony. Organizuje też coroczne sympozja poświęcone tym kwiatom.

Phalaenopsis ‚Rome’

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*