Rabata z wyżlinem większym i chryzantemami w prowincji Alebrta w Kanadzie na fotografii Barbary Golebiowski.

Nasze Czytelniczki prezentują ciekawe odmiany roślin, które spotkamy na kilku kontynentach. Te kwiaty łączy egzotyka, ale i np. to że są… jadalne. poznajmy efekty podróży do azjatyckich Indochin, po Ameryce Północnej i Europie.

Strelicja królewska w Hiszpanii. Zdjęcie: Ewelina Książek

Efektem podróży Eweliny Książek po Półwyspie Iberyjskim są piękne fotografie strelicji i hibiskusa. Strelicja królewska (nazwa upamiętnia brytyjską królową Zofię Charlottę z Meklemburgii – Strelitz, żyjącą w latach 1744–1818). Strelicja pochodzi z południowej Afryki, ale jest rozpowszechniona w uprawach w basenie Morza Śródziemnego. (Zobaczymy ją np. na miejskich skwerach, w pasach drogowych i w ogrodach na południu Hiszpanii). Kwiaty przystosowane są do zapylania przez ptaki (nektarniki). W klimacie umiarkowanym strelicje jako rośliny szklarniowe uprawiane są na kwiat cięty lub hoduje się je na domowych parapetach. Jeśli chodzi o hibiskusy (in. ketmie) możemy wyróżnić h. bagiennego (bylina, pochodząca z Ameryki Północnej), h. syryjskiego lub. h. ogrodowego (krzew o zdrewniałych pędach, pochodzi z Azji) oraz h. różę chińską. W warunkach klimatu umiarkowanego różę chińską możemy uprawiać tylko na domowym parapecie, w klimacie ciepłym np. w Hiszpanii, spotkamy ją powszechnie na rabatach miejskich i w ogrodach. Najczęściej ma kwiaty o barwie czerwonej, pomarańczowej lub białej. Moga być też dwubarwne. Hibiskusy spotkamy także w bardzo wielu herbatach smakowych. Występują one tam pod nazwą „malwa sudańska”. Są to suszone kielichy kwiatów ketmii szczawiowej. Mają orzeźwiający smak i wysoką zawartość m.in. witaminy C.

Piękna róża chińska na zdjęciu Eweliny Książek.

Dorota Rzepniewska z podróży do Indochin przywiozła m.in. fotografie storczyków. „Krajem orchidei” jest nazywana przede wszystkim Tajlandia, gdyż typową dla tego rejonu rośliną jest właśnie orchidea.

Storczyk nazywany też tajlandzkim na fotografii Doroty Rzepniewskiej.

Rośnie tu ok. 1,5 tys. gatunków tych kwiatów. Np. piękny storczyk Dendrobium phalaenopsis, może mieć kwiaty fioletowe, białe, różowe. Wyróżnia go to, że jest jadalny. (Takie storczyki pochodzą z Azji, rejonu Pacyfiku i Australii). Dendrobuim phalaenopsis nie należy mylić z rodzajem Phalaenopsis, czyli ćmówką, one są uznawane za niejadalne i nie powinno się ich kłaść na talerzu. Dendrobium charakteryzują podłużne, szpiczaste płatki kwiatów i lancetowate, grube liście (ćmówki mają płatki i liście zaokrąglone). Jadalne są płatki tego storczyka lub całe kwiaty. Płatki storczyków są bardzo popularne w kuchni azjatyckiej, wkradły się również do nowoczesnej kuchni europejskiej. Jadalne storczyki wykorzystuje się do dekoracji dań, szczególnie pięknie prezentują się na tortach i deserach, a także jako element sałatek. Kupuje się je… na kilogramy jak owoce i warzywa. Inną popularną rośliną Indochin jest lotos orzechodajny, który jest powszechnie wykorzystywany w gospodarce. Np. wszystkie części rośliny są jadalne. Na targowisku kupimy też bukiety lotosów, którymi są ozdabiane kapliczki przydrożne i ołtarze domowe. Lotosy są uprawiane jako rośliny ozdobne, ale i użytkowe.

Egzotyczne bukiety lotosów. Zdjęcie: Dorota Rzepniewska
Szałwie i chryzantemy otwieraja widok na Góry Skaliste. Zdjęcie: Barbara Golebiowski

Barbara Golebiowski z kanadyjskiej prowincji Alberta prezentuje lwie paszcze, chryzantemy, szałwie, stokrotki na tle wspaniałych Gór Skalistych, dolin i jezior.

-Upamiętniam miejsca, które są bliskie mojemu sercu. Kocham każdy kamyk, niebo, góry, kwiaty, ciszę i przestrzeń powietrza – komentuje pani Barbara.

Warto dodać, że wyżlin większy (lwia paszcza) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny babkowatych pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego, ale w klimacie chłodniejszym jest uprawiany jako piękna roślina ozdobna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*