W Polsce wiosnę zwiastuje śnieżyczka przebiśnieg, ale prawdziwymi różami przedwiośnia są ciemierniki wschodni, mieszańcowy, czerwonawy.

Rekordowo ciepła zima sprawia, że przyroda znacznie szybciej budzi się do życia. Przylatują ptaki zimujące w ciepłym klimacie (bocian przechadza się po przydomowej łące), a w ogrodzie zakwitają przebiśniegi, pierwiosnki, ciemierniki i wawrzynek.

Ciemiernik mieszańcowy, in. róża Bożego Narodzenia kwitnie od listopada do kwietnia.

Zazwyczaj na przełomie lutego i marca zaczyna się przedwiośnie, słupki rtęci wędrują (w ciągu dnia) do góry i kwitną rodzime gatunki leszczyny, olchy czarnej, czy wierzby pospolitej. (W ogrodzie oglądamy ich oryginalne odmiany i gatunki np. leszczynę pospolitą ‚Contorta’ o poskręcanych pędach, czy leszczynę czerwoną o bordowych liściach, albo wierzbę smukłoszyjkową o różowych bazach). W tym roku wegetacja roślin przyspieszyła o kilka tygodni. Kwitną i gatunki rodzime wczesnych krzewów i drzew, i ogrodowe, także byliny.

Obejrzyjmy ogród na przedwiośniu. (Niestety anomalie pogodowe mogą być groźne dla roślin, nagły spadek temperatur będzie oznaczać zniszczenie zbyt szybko wyrosłych pędów, dlatego trzeba będzie je chronić, otaczając np. agrowłókniną).

Wrzosiec krwisty jest jedną z najwcześniej kwitnących bylin.

Najwcześniej w ogrodzie kwitną oczary. Kwiaty oczarów pośredniego i omszonego potrafią znieść spadki temperatur nawet do minus 10 st. C. (Nic dziwnego, że łagodna zima zachęciła je do szybkiej pobudki). Także wrzośce krwiste już zakwitły. (Warto pamiętać, że nie są zbyt mrozoodporne, trzeba znaleźć dla nich w ogrodzie ciepłe, zaciszne i osłonięte od wiatru stanowisko). Kwitną też ciemierniki mieszańcowe (nazywane różą Bożego Narodzenia), które podobnie jak wrzośce lubią ciepłe, osłonięte stanowiska. Kwitną od listopada do kwietnia. W ogrodzie na przedwiośniu zobaczymy też ciemierniki czerwonawe (c. purpurowe), białe i wschodnie (c. wschodni nazywany jest też różą wielkopostne). Najpóźniej kwitnie ciemiernik cuchnący (wytwarza paskudny zapach) i zielony.

Wkrótce należy się też spodziewać kwiatów oryginalnej kaliny wonnej (jeśli nie będzie ataków zimy!). Białe lub jasnoróżowe kwiaty kaliny pojawiają się na nagich pędach jeszcze przed rozwojem liści i zachwycają wspaniałym zapachem. Podobnie pięknymi kwiatami może się pochwalić wcześnie kwitnący wawrzynek wilczełyko (gatunek rodzimy, w stanie dzikim prawnie chroniony, ale hodowany również w ogrodach). (Cała roślina jest silnie trująca!).

Rabaty przedwiośnia należą do bylin. Po pierwsze śnieżyczka przebiśnieg (łac. Galanthus nivalis) – znana też jako przebiśnieg zwyczajny, przebiśnieg pospolity, gładysz pospolity, gładyszek, śnieguła, śniegułka. Ta roślina należy do najwcześniej kwitnących bylin cebulowych. W naszym kraju można ją spotkać w stanie dzikim w lasach liściastych i zaroślach (nie wolno roślin zrywać, gdyż są pod ochroną). Kwiaty przebiśniegów zwykle wyrastają spod śniegu, w tym roku w czasie bezśnieżnej zimy mają łatwiejsze zadanie. To cenne zwłaszcza, że przebiśnieg jest rośliną miododajną. (Także pszczoły z powodu anomalii pogodowych zaczynają wylatywać z uli).

Następne w kolejności są krokusy, pierwiosnki (np. bezłodygowy), przylaszczki i zawilce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*