Tulipany to wizytówka Niderlandów. Tulipany grupa papuzie ‚Prof. Rentgen’.

21 marca zostanie otwarty dla zwiedzających największy wiosenny ogród kwiatów cebulowych na świecie – Keukenhof, pomiędzy Amsterdamem i Hagą. Pod hasłem „Świat kolorów” zobaczymy kwitnące krokusy, hiacynty, narcyzy i niderlandzką ikonę – tulipany.

Tulipan późny ‚Czerwony Kapturek’.

Ogród w Lisse k. Amsterdamu i Hagi w Niderlandach zostaną otwarte za 37 dni. (Miejsce będzie otwarte do 10 maja, najpiękniej Keukenhof wygląda ok. połowy kwietnia). Keukenhof rusza w tym roku 21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W tym roku ogrody rozbłysną – wszystkimi kolorami świata. (Co roku zmienia się główne motto prezentacji, w 2019 r. był to znany z rewolucji hippisowskiej flower power, dwa lata temu romans i miłość. Teraz to „Świat kolorów”). W największym wiosennym ogrodzie świata posadzono 7 mln cebulek kwiatów.

Kilka odmian kalii może się pochwalić jednymi z najciemniejszych kwiatów na świecie!

Na rabatach będą kwitnąć wczesne tulipany, hiacynty, krokusy, szafirki, narcyzy. (Tulipany odmian późnych będziemy mogli zobaczyć w pawilonach). W największym pawilonie Oranje Nassau zobaczymy kolekcje czasowe: frezji i gerber, róż, narcyzów, chryzantem, kalii, alstremerii (tzw. lilia Inków) i eustom. Dodatkowo przygotowano: 27-29 marca festiwal tradycyjnego rzemiosła niderlandzkiego, serów i pokaz XIX-wiecznych strojów, a 25 kwietnia wielką paradę kwiatów.

W tym roku oprócz kobierców tulipanów i hiacyntów zobaczymy też kalie, alstremerie i… róże.

Historia Keukenhof sięga XV wieku. Ogród jako pierwsza założyła tu księżna Jakobina Bawarska. Pozyskiwano stąd warzywa, owoce i świeże kwiaty do ozdoby wnętrz w zamku Teylingen. Zamek Keukenhof został zbudowany w 1641 r., otaczał go już wtedy park o powierzchni ok. 200 ha.

Architekci krajobrazu Jan David Zocher i jego syn Louis Paul Zocher, który zaprojektował także amsterdamski Vondelpark, przeprojektowali ogrody zamkowe w 1857 r. Park Keukenhof jest teraz w stylu angielskim. Ma charakter krajobrazowy. To on do dzisiaj stanowi osnowę, na której tkane są kwiatowe kobierce…

Park został otwarty dla zwiedzających w 1950 r. i odniósł natychmiastowy sukces. Już w czasie pierwszej wystawy odwiedziło go ponad 200 tys. osób. Kolejne edycje przyciągają tłumy zwiedzających z całego świata. W tym roku odbędzie się 71. edycja, w trakcie której zaprezentuje się ok. 500 hodowców kwiatów.

Zawilec powabny, to bylina wiosenna.

Park jest czynny codziennie w godz. od 8 do 19.30, od 21 marca do 10 maja br. Ceny biletów to 17,5 Euro osoba dorosła (bilet kupiony w internecie) i 19 Euro bilet zakupiony w kasie na miejscu. Dzieci od 0 do 3 lat wchodzą za darmo, w wieku od 4 do 17 lat płacą 9 Euro. Możemy kupić bilet combo (podróż tam i z powrotem autobusem z Amsterdamu, koszt ok. 30 Euro). (Z Polski do Amsterdamu możemy wykupić kilkudniową wycieczkę, obejmującą zwiedzanie miasta i ogrody Keukenhof. Koszt to ok. 300 – 500 zł.

Ogrody, które zachęcają do romansu. 2018 r.
Łazienkowa kompozycja z hortensją. 70. edycja Keukenhof – „Flower power”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*