Dendrobium phalaenopis (nie mylić z rodzajem Phalaenopsis) ‚Sa-nook’ ma jadalne kwiaty, jak wszyscy kuzyni D. phalaenopsis.

Orchidee w naturze rosną na wszystkich kontynentach z wyjątkiem obszarów podbiegunowych i pustynnych. Wiele z nich nadaje się do uprawy w mieszkaniach, wyróżniają się pięknymi kwiatami, nieziemskimi kształtami i kolorami. Poznajmy je bliżej…

Gatunki z rodzaju Cattleya mogą mieć dwubarwne kwiaty.

Rodzina storczykowatych (łac. Orchidaceae) to kilka tysięcy gatunków (w większości epifity lub rośliny naskalne), występują niemal na całym świecie. Storczyki z rodzaju Miltoma i Zygopetalum pochodzą z Ameryki Płd. Rodzaj Cattleya (Katleja) jest związany z Ameryką Środk. i Płd. oraz Karaibami. Gatunki Cympidium (jest ich ok. 60) występują na terenach tropikalnych Azji i w Australii.

Storczyki mają wspaniałe kształty kwiatów.

Z kolei gatunki z rodzaju Dendrobium w naturze zobaczymy w Azji i Australii. Do tego rodzaju storczyków należy ponad 1500 gatunków. Jest to jeden z rodzajów storczykowatych, obejmujących największą ich liczbę, dodatkowo odznaczających się niezwykle dużą zmiennością oraz adaptacją do różnych warunków klimatycznych. Natomiast Raphiopedilum (sabotek) występuje w tropikalnej i subtropikalnej Azji. Najpopularniejszy w domowych uprawach rodzaj Phalaenopsis (falenopsis) zamieszkuje Indie, Azję Płd.-Wsch., Indonezję, Filipiny, Australie Półn.

Orchidee mają bajeczne kolory i desenie.

W mieszkaniach większość storczyków preferuje jasne miejsca, choć poradzą sobie też w półcieniu. najlepiej umieścić je na parapecie, na wystawie wschodniej lub zachodniej. Jeśli postawimy je na parapecie od strony południowej, będą wymagały osłonięcia, zwłaszcza latem. Dla storczyków nie nadają się wystawy północne, dostarczające zbyt mało światła słonecznego, rośliny mogą chorować i tracić kwiaty. Storczyki wymagają nawożenia, preparatami dedykowanymi. (Jak wskazują jednak specjaliści Międzynarodowej Wystawy Orchidei, Bonsai i Sukulentów – Katowice, 2019  należy unikać gotowych aplikatorów).

Rossioglossum ‚Rawdon Jester’.

Podłoże powinno być przepuszczalne, o trwałej strukturze, z dużą zawartością substancji organicznej. Dobrze sprawdzi się kora sosnowa i torf lub specjalne podłoże dla storczyków.

Storczyki  tolerują tylko umiarkowane temperatury (ok. 20 stopni Celsjusza. Co do wody, którą podlewa się storczyka, powinna być ona pozbawiona chloru oraz wapnia. Najlepiej zdobyć wodę deszczową i właśnie nią podlewać roślinę. Jeśli używamy wody z kranu, powinna być przegotowana i odstana. Dotyczy to zarówno wody używanej do podlewania, jak i zraszania storczyka. Pamiętajmy o usuwaniu wody z podstawka. Jeśli zalegać będzie przy korzeniach – grozi to ich zniszczeniem, a tym samym zahamowaniem wzrostu i kwitnienia rośliny.

Rodzaj Dendrobium obejmuje ok. 1,5 tys. gatunków.

Wymagania roślin zależą od rodzaju. Np. Dendrobium bigibbum (Dendrobium phalaenopsis) potrzebuje dużo światła, więc powinno stać przy południowym oknie. Najlepiej rośnie w ciężkiej, glinianej lub kamionkowej donicy. Konieczne jest wykonanie w niej dobrego drenażu, najlepiej z korka lub kory sosnowej. Jest to epifit, należy więc pędy podeprzeć podpórkami, lub podwiesić na sznurkach. Wymaga dużej wilgotności, w lecie należy podlewać codziennie, a gdy jest sucho i upalnie całą roślinę spryskiwać wodą (zamgławiać). W zimie podlewamy rzadziej, tak, by ziemia nieco przeschła, ale należy roślinę systematycznie zraszać wodą.

Pathiopedilum ‚Saint Swithin’ (sabotek).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*