Szczepione formy kaktusów są zabawne i ciekawie wyglądają.

Rosną powoli, ciekawie wyglądają. Sukulenty (w tym kaktusy) są nietrudne w uprawie, to kwiaty dla zapominalskich. Pochodzą ze środowisk pustyń, w naturze to rośliny ginące, lub zagrożone wyginięciem. Tym bardziej zaprośmy je do wnętrz.

Patyczak w ciekawej kompozycji…

Sukulenty to rośliny sucholubne rosnące w rejonach ubogich w wodę (z łaciny succus oznacza sok). Wyróżniają się przede wszystkim zdolnością gromadzenia w krótkiej porze deszczowej pokaźnych zapasów wody w silnie rozwiniętej tkance wodnej, tzw. miękiszu. Gospodarują wodą oszczędnie, słabo ją transportują i rosną leniwie i zazwyczaj bardzo powoli. Co jednak najważniejsze wytrzymują trudne warunki środowiska pustynnego. Woda może być gromadzona przez trzy główne organy: łodygę, liść lub korzeń. Sukulenty łodygowe np. kaktusy, wiele gatunków wilczomleczy to grupa najlepiej przystosowana do suchego środowiska. Ich mięsiste łodygi są najczęściej walcowate i kuliste, natomiast liście są znacznie zmniejszone lub przekształcone w ciernie.

Sukulenty liściowe np. rozchodniki, agawy, prezentują szeroką gamę kształtów. Są to krzewinki lub rozetki. Ich powierzchnia bywa gładka, kolczasta, omszona, łuskowata lub brodawkowata.

Sukulenty korzeniowe to m.in. nieliczne kaktusy, stepowe pelargonie, szczawiki i inne.

Eszeweria nowa odmiana ‚Pearl’

W czasie suszy system korzeniowy wielu sukulentów zamiera, a roślina zdana jest wyłącznie na zapasy wody zgromadzone we własnym organizmie. Po deszczu po kilku godzinach tworzą się nowe zakończenia zdolne do pobierania wody. W naturze wiele sukulentów to rośliny ginące, lub zagrożone wyginięciem.

Sukulenty to rośliny łatwe w domowej uprawie – to znakomite rośliny doniczkowe dla zapominalskich. Należy im zapewnić dużo światła i dlatego najlepiej ustawić je w domu na parapecie okna wychodzącego na południowy-wschód. Sukulenty lubią wysoką temperaturę, dlatego dobrze czują się w ogrzewanych pomieszczeniach – optymalna temperatura uprawy w okresie wzrostu wynosi 20–25 st. C, w okresie spoczynku powinna być niższa – najlepiej, gdy wynosi poniżej 15 st. C.

Podlewać sukulenty należy tak, aby podłoże nie było stale mokre! Między podlewaniami trzeba zrobić przerwę na to, by ziemia w doniczce przeschła. Latem sukulenty podlewa się zwykle 1–2 razy w tygodniu, zimą wystarczy raz w miesiącu. Sukulenty nawozi się tylko latem – wystarczy zasilić je raz na dwa tygodnie nawozem z niewielką dawką azotu.

Najczęściej w uprawie parapetowej: eszeweria, wilczomlecz (łac. Euphorbia), patyczak, żywe kamienie (łac. Lithops), grubosz. Także aloes, pokaźne agawy, różne formy kaktusów (czyli sukulenty z cierniami),  w tym figa kaktusowa (opuncja drobnokolczasta).

Opuncja z owocami.
Lithops

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*