Barwione chrobotki reniferowe to piękna ozdoba doniczek z roślinami pokojowymi. Zakwaszają środowisko i zapewniają mu wilgotność.

Niewielkie mchy zrobiły w ogrodnictwie zawrotną karierę. Są używane do tworzenia „lasu w słoiku”, tworzą wspaniałe dekoracje ścienne, lub wypełniają doniczki, w których rosną inne rośliny. Mchy jako rośliny pionierskie pełnią bardzo ważne funkcje w naturze.

Naturalna barwa „mchu reniferowego” to kremowa szarość. Oferowany w sprzedaży jest barwiony na wiele kolorów naturalnymi specyfikami.

Mchy to gromada roślin obejmująca małe, osiągające od 1 do 10 cm wysokości organizmy, przeważnie żyjące w skupiskach, w miejscach ocienionych i wilgotnych. Nie wykształcają one prawdziwych liści, łodyg czy korzeni, zamiast nich posiadają listki (mikrofile), łodyżki oraz chwytniki. W sumie opisanych zostało dotychczas około 13 tys. gatunków mchów występujących na świecie, w Polsce ok. 700. Polskie mchy są objęte częściową lub całkowitą ochroną np. rokietnik pospolity, płonnik pospolity, torfowiec błotny, widłoząb miotlasty, czy zdrojek (występuje w strumieniach).

Są roślinami tajemniczymi, nic dziwnego, że na ich temat krąży sporo przekłamań. Mech poduszkowy oraz chrobotek reniferowy (mech reniferowy) mają zastosowanie w dekoratorstwie, florystyce i w aranżacji wnętrz. Chrobotek ma piękny zielony kolor i znajduje zastosowanie jako główny element przy tworzeniu obrazów, paneli, ścian (także dźwiękochłonnych), nawet biżuterii. Można z niego zrobić unikalne obrazy na ścianie – wystarczy odpowiednie obramowanie, płyta korkowa i klej florystyczny. Bardzo dobrze komponuje się z drewnem, pasuje do różnych wnętrz – rustykalnego, skandynawskiego, nowoczesnego. Można go też wykorzystać do dekoracji kompozycji kwiatowych.

Chrobotek reniferowy otrzymał swoją nazwę, bo w naturze jest zjadany przez renifery.

Po pierwsze jednak chrobotek reniferowy (in. chrobotka reniferowa, mech chrobotek, mech reniferowy) w rzeczywistości jest porostem i ma kolor biało-beżowy. Piękna zielona barwa rośliny, którą kupujemy w sklepach ogrodniczych to skutek farbowania. (Chrobotek może mieć też barwę czerwoną, niebieską lub seledynową. Kupujemy głównie mech preparowany, który zachowuje miękkość i kształt kępek i rzadko wymaga zraszania). Chrobotek występuje w Polsce, najpopularniejsze są 4 gatunki: reniferowy, łagodny, leśny i najeżony. Jest objęty częściową lub całkowitą ochroną gatunkową. Nie można go zrywać w lasach (i w innych miejscach), celowo niszczyć i przesadzać. W naturze chrobotek występuje też w Skandynawii, na Grenlandii, na Islandii, w Azji i w obydwu Amerykach. Chrobotka, którego kupimy w sklepie lub markecie ogrodniczym sprowadza się m.in. z Norwegii, Szwecji i Finlandii.

Do aranżacji wnętrz i we florystyce wykorzystywany jest też mech leśny, mech trawiasty, mech poduszkowy (widłoząb miotlasty), mech islandzki. Materiał przed użyciem jest poddawany obróbce (np. z użyciem gliceryny), która ma go ustabilizować. Dzięki temu nie rośnie, nie traci barwy, ani kształtu. Jest ozdobą wiele lat, czasem nawet przez dekady.

W ogrodach japońskich mchy są sadzone celowo. W starych świątynnych ogrodach, mech porasta niekiedy ściółkę wśród drzew. Dodaje to scenerii powagi oraz spokoju. Nie istnieją ustalone zasady uprawy mchów. Kolekcje mchów są często rozpoczynane od kilku próbek dziko żyjących mchów trzymanych w pojemnikach zatrzymujących wilgoć. Niektóre mchy jednak mogą potrzebować specyficznych warunków, takich jak odpowiednie warunki świetlne, wilgoć, czy pH gleby, przez co ich hodowla jest trudna.

Widłoząb miotlasty to inaczej mech poduszkowy.

Za mech w ogrodnictwie uważa się też błędnie inne rośliny. Np. karmnik ościsty, (in. karmnik szydlasty), gatunek byliny z rodziny goździkowatych. Występuje na większości obszaru Europy. W Polsce w środowisku naturalnym jest rzadki (np. stanowisku w Landku k. Bielska-Białej), często jest natomiast uprawiany w ogrodach. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Walorami tego gatunku są bardzo niski wzrost i tworzenie gęstej poduszki z pędów. (Oprócz typowej formy istnieją odmiany ozdobne, np. 'Aurea' o żółtozielonych pędach). Roślina dobrze rośnie na glebie przeciętnej (w piaszczystych miejscach), ale lekko wilgotnej. Wymaga nasłonecznionego lub półcienistego stanowiska.

Hiacynty w oryginalnych pojemnikach z mchem. to ciekawa kompozycja roślinna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*