Za co kochamy magnolie?

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , ,

Magnolie mogą być stosowane także jako kwiat cięty.

Wiosną ich kwiaty sprawiają, że obok żadnego ogrodu nie można przejść obojętnie. Pachną i obsypują się burza białych, różowych, purpurowych lub biało-żółtych płatków. Magnolie goszczą w europejskich ogrodach od XVIII w. i nadal zachwycają.

Generalnie magnolie preferują stanowisko słoneczne lub półcieniste, dobrze osłonięte przed wiatrem. Lubią środowisko lekko kwaśne i średnio próchnicze oraz przewiewne. Mogą mieć pokrój drzewa lub krzewu. kwitną przed pojawieniem się liści. Młode osobniki łatwo przemarzają, wymagają okrywania agrowłókniną i obsypywania ziemią i korą szyjki korzeniowej.

Znanych jest blisko 300 gatunków drzew i krzewów należących do rodziny magnoliowatych oraz ponad 100 różnych odmian. Poznajmy najważniejsze.

Magnolia japońska (łac. Magnolia kobus) pochodzi z Japonii oraz Korei, często wykorzystuje się ją jako podkładki dla innych odmian (dorosłe osobniki są w naszym klimacie w pełni mrozoodporne i mało wymagające). Jest polecana do dużych ogrodów, w Polsce dorasta do ok. 10 m wysokości, w Azji nawet do 25 m. Korona ma pokrój kulisty lub stożkowy. Gałęzie nisko rozkładają się nad ziemią. Roślina kwitnie bardzo obficie w kwietniu lub maju. Kwiaty są duże, białe o wąskich płatkach (mają 6 – 9 płatków). Wydzielają delikatny zapach.

Roślina ma jajowate, błyszczące liście w kolorze zielonym, od spodu słabiej wybarwione. Jesienią tworzy dekoracyjne nasiona z czerwoną osnówką.

Ciekawe odmiany: ‚Borealis’ (płatki kwiatów są owalne, jest to odmiana o mocnym wzroście i zwartym pokroju); ‚Esveld Select’ (żółte kwiaty); ‚Isis’ (białe kwiaty, pokrój kolumnowy).

Inny popularny gatunek to magnolia pośrednia, in. magnolia Soulangeana (łac. Magnolia×soulangeana). To duży krzew, dorastający do 3–6 m wysokości, stosunkowo odporny na niską temperaturę. Kwitnie w kwietniu i maju, może powtarzać kwitnienie. Duże kwiaty przypominają budową tulipany.

Ciekawe odmiany: ‚Alexandrina’ – 4–5 m wysokości, kwiaty jasnoróżowe; ‚Lennei’ – 2–4 m wysokości, kwiaty różowe; ‚Alba Superba’ – 4–6 m wysokości, kwiaty białe.

Magnolia gwiaździsta (łac. Magnolia stellata) to krzew, dorastający do 2–3 m wysokości. Zakwita wcześnie, bo w marcu–kwietniu. Ma duże kwiaty, zbudowane z licznych, wąskich płatków. Całkowicie odporny na niską temperaturę. Ma wiele odmian ozdobnych, np. ‚Waterlily’; ‚Royal Star’ – o białych kwiatach czy ‚Rosea’ o 2 m wysokości i lekko różowych kwiatach.

Natomiast magnolia Siebolda (łac. Magnolia sieboldii) to krzew dorastający do ok. 3 m wysokości, (jest dostatecznie mrozoodporny). Kwiaty dość nietypowe, o budowie czarkowej, lekko zwisające, zwykle białe z czerwonymi pylnikami, pojawiają się na roślinie wczesnym latem (czerwiec–lipiec). Na uwagę zasługują nowe odmiany o intensywnie żółtych kwiatach, np. ‚Yellow Bird’.

Magnolia purpurowa (łac. Magnolia liliiflora) pierwotnie pochodzi z Chin, ale od dawna uprawiana również w Japonii. Do Europy dotarła pod koniec XVIII wieku. Jest krzewem dorastającym do 3 m wysokości. Podobne do tulipana kwiaty rozwijają się prawie równocześnie z liśćmi w maju. Są purpurowe na zewnątrz i białe w środku. Obok dzikiej formy magnolii purpurowej istnieje kilka znaczących w ogrodnictwie odmian, wśród nich najważniejsza jest ‚Nigra’. Liście ma jasnozielone, owalne o długości do 15 cm. Kwiaty są rubinowoczerwone na zewnątrz i białe w środku, o długości 10-15 cm. Rozwijają się w kwietniu – maju. Popularna jest np. hybryda ‚Susan’ (niewielka roślina, odporna na czynniki zewnętrzne, kwiaty różowe), stworzona z połączenia odmian magnolii gwiaździstej i purpurowej. Wiele odmian wyhodowanych zostało przez Augusta Kehra w wyniku skrzyżowania M. x brooklynensis ‚Woodsman’ i M. ‚Gold Star’, np. oryginalna o żółto-białych płatkach ‚Solar Flair’.

* W materiale prezentujemy zdjęcia naszych Czytelniczek: Eweliny Książek, Doroty Rzepniewskiej, Anny Zając.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*