Fotergilla amerykańska. W ogrodzie naszej Czytelniczki została zestawiona z drzewkami i krzewami ozdobnymi oraz bylinami.

Zapraszamy do wiosennego ogrodu naszej Czytelniczki Anny Zając, zobaczymy tu ciekawe krzewy np. fotergillę amerykańską i oczar pośredni, drzewka ozdobne (np. wiśnię japońską) i pnącza m.in. wisterię chińską. Całość została ładnie zestawiona z bylinami.

Poznajmy bliżej oryginalne gatunki i odmiany roślin. Fotergilla amerykańska (in. f. większa) to wolno rosnący krzew spokrewniony z oczarami, o nieregularnym pokroju, osiągający od 1,5 do 2 m wysokości i podobnej szerokości. Roślina została nazwana na cześć odkrywcy gatunku: lekarza Johna Fothergilla, który był zbieraczem roślin i fundatorem wypraw botanicznych. W ogrodach jest uprawiana od XVIII w.

Kwitnie wraz z rozwijającymi się liśćmi na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty zebrane są na szczytach pędów w kłosowate, puszyste kwiatostany o długości 5-6 cm, przypominające miniaturowe szczotki do mycia butelek. Swoją puszystość i lekkość kwiatostany zawdzięczają długim, białym nitkom pręcików. (Przypominają nieco kwiaty kuflika cytrynowego, który ma jednak barwę intensywnej czerwieni). W czasie kwitnienia fotergilla roztacza piękny miodowy zapach wabiący owady zapylające. Liście są skórzaste, ciemnozielone, od spodu sinawe, jesienią efektownie przebarwiają się na żółto, czerwono i pomarańczowo. (Jest to jeden z najpiękniej przebarwiających się krzewów).

Gatunek jest łatwy w uprawie, odporny na mróz, nie choruje i nie jest atakowany przez szkodniki. Podłoże powinno być lekko kwaśne, umiarkowanie wilgotne, stanowisko półcieniste lub słoneczne. Fotergilla może być uprawiana w ogrodach przydomowych, parkach, na terenie wrzosowisk, pojedynczo lub w grupach.

Kuzyni fotergilli oczary pośrednie (gatunek pochodzi ze skrzyżowania rosnącego w Chinach oczaru omszonego oraz oczaru japońskiego) budzą zainteresowanie nietypową porą kwitnienia. Ich nitkowate kwiaty ukazują się bowiem zimą, w czasie odwilży, lub na przedwiośniu. Oczar pośredni wymaga gleb świeżych, żyznych, próchnicznych o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie, dostatecznie wilgotnych. Krzewy należy sadzić na stanowiskach słonecznych, ewentualnie w półcieniu. Miejsce uprawy powinno być osłonięte i zaciszne, gdyż młode egzemplarze mogą ucierpieć na skutek bardzo silnych mrozów. Starsze krzewy z wiekiem nabierają mrozoodporności i nie wymagają zabezpieczania na zimę.

Jesienią liście oczarów efektownie przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo. Pąki kwiatowe są widoczne już późnym latem i jesienią. Niewielkie owoce dojrzewają dopiero latem, otwierają się gwałtownie wystrzeliwując czarno-brązowe nasiona.

Oczar pośredni najpiękniej prezentuje się sadzony pojedynczo w miejscach eksponowanych, zarówno w małych ogrodach przydomowych, jak i większych parkach lub wśród zieleni osiedlowej. Można go zestawiać z bylinami, czy krzewami iglastymi.

Z kolei bardzo atrakcyjna glicynia (in. słodlin, wisteria) to rodzaj rośliny z rodziny bobowatych. W stanie dzikim spotykana jest w mokrych lasach i na brzegach strumieni w Chinach, Japonii, Korei, a także w środkowych i południowych Stanach Zjednoczonych. Gatunki i odmiany uprawiane jako pnącza muszą być prowadzone przy silnych podporach, takich jak ściany czy pergole, ze względu na grube i silnie zdrewniałe pędy. (Niekiedy spotyka się też formy półpienne).

Roślina potrzebuje świeżej, piaszczystej, wilgotnego podłoża i nawożenia obornikiem oraz nawozami fosforowymi. Lubi glebę odkwaszoną (wymaga wapnowania). Jesienią musimy ją przykryć, gdyż jest nieodporna na mrozy.

Wisteria (ta nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego anatoma – Caspara Wistara) może mieć kwiaty jasnofioletowe, niebieskie, białe, lub różowe. W uprawie spotyka się wisterię chińską i w. japońską. Różnią się m.in. bujnością kwitnienia oraz wielkością gron kwiatów i ich barwą oraz wyglądem liści.

Wiosną w ogrodzie pięknie prezentuje się też kwitnąca sasanka.

*Zdjęcia: Anna Zając.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*