Z serduszką i w bzach

Kategorie: Bez kategorii

Tagi: , , ,

Lilak pospolity, do Polski został sprowadzony z Turcji (stąd jego potoczna nazwa – bez turecki). Rośnie jako wysoki krzew lub małe drzewo.
Zdjęcia: Dorota Rzepniewska

Bez (lilak) Meyera rzadziej gości w ogrodach niż lilak pospolity, podobnie jak odmiana ‚Alba’ o białych kwiatach serduszki okazałej. Nasza Czytelniczka nie boi się ogrodowych wyzwań, obejrzyjmy jej wiosenny ogród.

Lilak pospolity (in. zwyczajny) dobrze rośnie w każdej glebie ogrodowej. Krzewy bzu najlepiej sadzić wiosną lub jesienią.

Lilak pospolity (oraz rzadsze w naszych ogrodach l. japoński, drobnolistny, l. Meyera, czy l. karpacki) jest ozdobą wiosennych ogrodów. Jego pięknie pachnące kwiaty, wabią owady (np. pszczoły i motyle) i są miododajne. Lilak preferuje gleby umiarkowanie żyzne, przepuszczalne, również gliniaste. (Wymaga silnego dokarmiania. W tym celu stosuje się nawozy mineralne oraz ściółkowanie przekompostowanym obornikiem, latem podlewania). Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale dobrze radzi sobie również w półcieniu. (Rośliny sadzimy do gruntu wiosną lub jesienią). W znakomitej większości lilaki są mrozoodporne w naszym klimacie i dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza. (Wymagają cięcia, które wykonujemy po kwitnieniu, usuwając stare kwiatostany i skracając pędy).

Lilak pospolity ma ok. 1000 odmian, najciekawsze z nich, to: ‚Andenken an Ludwik Spath’ o kwiatach purpurowo-czerwonych; ‚Charles X’ o kwiatach fioletowych; ‚Congo’ o kwiatach w kolorze czerwono-lila; ‚Marie Legraye’ o kwiatach białych; ‚Primrose’ o kwiatach kremowo-żółtych; ‚Sensation’ o kwiatach purpurowych z białymi brzegami; ‚Madame Lemoine’ – odmiana kwitnąca na biało. Kwiatostany mają nietypowy kształt – dwuwierzchołkowy, są pełne; ‚Aucubaefolia’ – kwitnie na niebiesko-fioletowo.

Lilak Meyera – zwykle dorasta do 1,5 m wysokości (jest krzewem karłowym). Ma kulisty pokrój. Liście są niewielkie, sercowate i pofałdowane. Największą ozdobą są wiechowate kwiatostany złożone z drobnych, pięknie pachnących kwiatów o barwie białej, różowej lub liliowej. Najbardziej popularną odmianą w Polsce jest ‚Palibin’. W przeciwieństwie do innych gatunków kwiatostany Lilaka Meyera są sztywne, wzniesione bez tendencji do wyginania się w łuk. Sprawdzi się w ogrodach przydomowych, parkach, może też tworzyć żywopłoty, lub być sadzony w pojemnikach.

Odmiana ‘Alba’ serduszki okazałej kwitnie na biało, ‘Valentine’ na czerwono, a ozdobą ‘Gold Heart’ oprócz różowych kwiatów są też złociste liście.

W ogrodzie naszej Czytelniczki z Będzina obok drzewek ozdobnych i krzewów zobaczymy też ciekawe byliny np. czosnki, serduszki, niezapominajki, orliki.

My przyjrzymy się dokładniej oryginalnym serduszkom. Największą popularnością cieszy się serduszka okazała. Ten gatunek cieniolubnej byliny dorasta do wysokości 60 – 80 cm. Kwiatami w formie wyrazistych serc (długości 1,5-2 cm) możemy się cieszyć w maju i w czerwcu, rozwijają się wzdłuż lekko zagiętej (pustej w środku) łodygi. Odmiana ‘Alba’ serduszki okazałej kwitnie na biało, ‚Valentine’ na czerwono, a ozdobą ‚Gold Heart’ oprócz różowych kwiatów są też złociste liście. (Inne gatunki serduszka wspaniała, największa w rodzinie s. piękna i maleńka s. karłowata).

Kwiaty serduszki mają dwa zewnętrzne płatki rozdęte, tworzące serduszko, z którego wyrastają dwa płatki wewnętrzne – wąskie, mlecznobiałe, z małą plamką u szczytu.

Serduszka okazała pochodzi z Chin i Japonii, jest znana też pod nazwą biskupie serce. Tworzy bulwiasto zgrubiałe, kruche korzenie. Duże, szarozielone liście są złożone z małych listków i zamierają wkrótce po kwitnieniu. Kwiaty są sercowate, różowo-białe, zwisające, osadzone po kilkanaście na łukowato wygiętych pędach. Najlepiej wybierać dla tej rośliny miejsca półcieniste, glebę próchniczną, przepuszczalną. Sadzenie karp przypada na wiosnę, od kwietnia, w odstępach 50cm. Karpy przykrywa się płytko podłożem (3-4cm), aby delikatne liście i pędy mogły szybko pojawić się nad powierzchnią gleby.

Serduszki okazałe (tu odm. o kwiatach różowych) pięknie zdobią miejsca ocienione, w pobliżu drzew i krzewów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*