Ogród Botaniczny w Zabrzu. Róża wielkokwiatowa ‚Kronenburg’.

Dziś zaczyna się astronomiczne lato, dni są długie, pełne ciepła i słońca. To wymarzone warunki dla róż, w regionie wspaniałe kolekcje tych roślin zobaczymy w Parku Śląskim, w Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu, czy w ogrodach „Kapias”.

Rosarium w Zabrzu tworzy ponad 60 odmian róż.

Tegoroczne astronomiczne lato rozpoczyna się dziś, nie oznacza to jednak automatycznie początku lata kalendarzowego – to rozpocznie się dopiero w poniedziałek 22 czerwca. Astronomiczne lato potrwa do 22 września. Lato należy do róż, dlatego poznajmy kilka miejsc w regionie, gdzie kwitną najpiękniej.

Rosarium w Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu (najstarszy ogród w regionie), tworzy ok. 2500 róż w 64 odmianach. Ta część ogrodu powstała w 2004 r. Są tutaj róże wielkokwiatowe, wielokwiatowe, parkowe, okrywowe, miniaturowe i pnące.

W ogrodzie w Zabrzu są róże wielkokwiatowe, wielokwiatowe, parkowe, okrywowe, miniaturowe i pnące.

Grupę odmian wielkokwiatowych tworzą m.in. bordowo-malinowy „Kronenburg’; bordowy ‚Korund’; pomarańczowa ‚Monica’; ‚Sandra’, której płatki są łososiowo-różowe, czy ‚Chopin’ o kremowo-białych kwiatach albo różowy ‚Kopernik’. Grupę róż parkowych tworzą złoto-żółty ‚Persian Yellow’; amarantowy ‚Grootendorst’; okrywowych (najbogatsza z grup) m.in. biała ‚Swany’; czerwona ‚Red Fairy’, czy ciemnoróżowa ‚Heidetraum’, jasnoróżowa ‚Queen Elisabeth’. Różane miniatury to pomarańczowy np. ‚Mandarin’; czerwona z oczkiem ‚Alpenricht’ i wrzoswoy ‚Perle de Alkonade’. Róże pnące reprezentują m.in. ‚Sympathie’ i ‚Calypso’.

Zabytkowy park w Świerklańcu, który otaczał nieistniejący już pałac „Mały Wersal” także jest pełen róż.

Chorzowskie rosarium w Parku Śląskim w katalogu wydanym w Kalkucie przez Hinduskie Towarzystwo Miłośników Róż zostało umieszczone wśród 35 najpiękniejszych ogrodów różanych świata. Pomysł utworzenia na terenie parku kolekcji ok. 30 tys. krzewów róż zgłosiło w 1964 r. Polskie Towarzystwo Miłośników Róż, a projekt rosarium powstał w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. Władysława Niemirskiego – głównego projektanta parku. Uroczyste otwarcie rosarium ma miejsce 24 czerwca 1968 r. równocześnie z inauguracją Pierwszej Międzynarodowej Wystawy Róż. Około 300 odmian róż (po 10-15 sztuk z każdej odmiany) pochodzi głównie z darów polskich oraz europejskich hodowców i producentów. Na powierzchni 7 ha krzewami róż obsadza się kwietniki o kształcie plastra miodu, w którego komórkach rosną poszczególne odmiany, głównie z grupy wielokwiatowych. Nieopodal, na tle zielonej murawy są większe kwietniki w kształcie soczewek mieszczących od 300 do 1500 krzewów róż tej samej odmiany. Poza odmianami kwitnących masą kwiatów przez cały sezon róż wielokwiatowych (rabatowych) w rosarium odnajdziemy także róże pienne (sztamowe), których korony stanowią bukiety kwiatów, róże czepne (pnące) obrastające altany i pergole, róże parkowe (długopędowe) obrastające metalowe konstrukcje i tworzące kwietne piramidy, a także miniaturki. Malowniczym „akompaniamentem” dla różnokolorowych kwiatów są strzyżone żywopłoty utworzone z iglastych: tui i cisu oraz liściastych berberysu i ligustru.

Park Śląski w Chorzowie, róże i nenufary.

W ogrodach „Kapias” w romantycznym zakątku przy Świątyni Dumania też zdecydowanie dominują róże. Od wczesnej wiosny kwitną tu także bardzo liczne rośliny cebulowe, kobierce bylin. Oprócz kolistego żywopłotu z żywotnika zachodniego odmiany ‘Brabant’ posadzono tu tylko krzewy liściaste i byliny, które mieszając się ze sobą tworzą ciekawą grę kolorów.

Róża wielokwiatowa to ciekawy przykład zieleni miejskiej, Dąbrowa Górnicza.

Róże wspaniale prezentują się w starych parkach w Gliwicach, Katowicach, Pszczynie. Są także wizytówką rond i miejskich skwerów.

Chorzów, rabaty róży pomarszczonej otaczają teren rosarium.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*