Hortensja bukietowa ‚Polestar’ zmienia barwę kwiatów w trakcie kwitnienia.

Sklepy, w pełni lata, oferują nowe odmiany roślin do ogrodów i ciekawą zieleń parapetową. Przyjrzyjmy się nowościom: różom i  hortensjom, które kwitnąc zmieniają barwę, drzewkom owocowym na żywopłot, czy fuksjom. Ciekawostką są też ogrodnicze gadżety.

Lato to zdecydowanie czas ogrodniczych zakupów. Warto wybrać oryginalne kwietniki do domu lub na taras, donice, czy rzeźby. (Często teraz w cenach promocyjnych). Na uwagę zasługują też sztuczne kwiaty i kompozycje, ale oryginały jak wykonana z tworzyw sztucznych i nitek jedwabiu… wełnianka. W czasie letnich wakacji możemy przygotować rabatę z bylinami takimi jak popularne łubiny, czy pochodzący z USA penstemon palczasty. Penstemon to wytrzymała i wieloletnia bylina. Kwitnie latem, przyciągając licznie motyle i inne owady zapylające. Dobrze rośnie w słońcu i półcieniu. Pięknie komponuje się z trawami ozdobnymi, np. prosami, trzęślicami, ale też z bodziszkami, jeżówkami czy rudbekiami.

Nie możemy zapominać latem o różach i hortensjach. Hortensja bukietowa 'Polestar PBR’ dorasta zaledwie do 60 cm. Ma kulisty pokrój, wytwarza kremowe, białe lub różowe kwiaty i kwitnie od czerwca do sierpnia. Liście są nieduże, ciemnozielone. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje niewiele, zadowala się glebą przeciętnie żyzną, umiarkowanie wilgotną, preferuje stanowiska słoneczne, ale równie dobrze rośnie w półcieniu. Nie choruje i nie jest atakowana przez szkodniki. Dzięki niewielkim rozmiarom doskonale nadaje się do sadzenia w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. (Przed nadejściem zimy system korzeniowy należy zabezpieczyć przed przemarzaniem poprzez obłożenie pojemnika styropianem).

Nowa seria hortensji 'Rembrant' charakteryzuje się zwartym pokrojem i niezwykle obfitym kwitnieniem. Np. odmiana 'Vibrant Verde' wytwarza piękne zielone kwiaty, które stopniowo zmieniają kolor na różowy. Pod koniec sezonu krawędzie płatków mają czerwoną nutę, a następnie cały kwiat zmienia się w ogniście czerwoną kulę. To także odmiana do uprawy tarasowej, w donicach.

Róża okrywowa 'Weg Der Sinne' (nazwa pochodzi od niemieckiego szlaku turystycznego „Droga zmysłów”) ma kwiaty początkowo w intensywnej purpurze, które też zmieniają potem barwę, w miarę kwitnienia stają się fioletowo-różowe. Kwitną w pęczkach zebrane po kilka wraz z licznymi pąkami, które zakwitają stopniowo i przedłużają kwitnienie. To odmiana o nadzwyczajnej zdrowotności i odporności na choroby grzybowe. Buduje bardzo silne, dość kompaktowe, szeroko rozkrzewione, zwarte krzewy o wyprostowanych pędach. Należy wspomnieć o pożyteczności tej odmiany dla pszczół, trzmieli i innych zapylaczy, które ściągnie lekkim zapachem i łatwo dostępnymi pylnikami. Należy do grupy 'Nektar Garten'.

Jest polecana do sadzenia nie tylko w prywatnych ogrodach, ale także do trudnych warunków miejskich, na rabaty i pasy zieleni. (Zniesie lekki półcień).

Pojemniki na doniczki z sukulentami w kształcie pomidorków są przyczepiane na magnes.

Jeśli chodzi o tarasy warto zwrócić uwagę na fuksję (bylina), nie tylko tę popularną o fioletowo-karminowych kwiatach, ale i np. pełną biało-czerwoną. (Zimę sadzonka musi spędzić np. na domowym parapecie).

I wreszcie drzewka owocowe karłowe, lub o pokroju płaczącym jak brzoskwinie, czy morwa biała i czarna. Oryginalna morwa czarna to wysoki krzew – drzewo osiągające wysokość 10 – 15 m. Nie wymaga cięcia, ale może tworzyć wysokie żywopłoty. Jadalne owoce zebrane w czarne owocostany są kuliste lub owalne, długości do 2,5 cm, bardzo soczyste o słodko-kwaśnym smaku. Dojrzewają w sierpniu i wtedy osiągają barwę czarną i granatową.

Wymaga gleby lekkiej, piaszczystej. Morwa nie lubi zbyt mokrej gleby, lepiej sadzić ją na stanowisku odwodnionym.

Owoce są wykorzystywane do wyrobu marmolad, syropów i nalewek. Można je jeść bezpośrednio z drzewka.

Natomiast jeśli chodzi o zieleń parapetową na uwagę zasługuje nowa odmiana anturium o niemal czarnej barwie, czy tzw. „kangurza łapa” (łac. Anigozantos). Nazwa pochodzi od oryginalnego kształtu kwiatów. (Ojczyzną tej byliny jest Australia). Lubi słoneczne stanowiska i suche powietrze, dzięki czemu dobrze rośnie i zakwita. Latem roślinę podlewamy obficie, w ciepłe dni można ją wystawić na zewnątrz w miejsce osłonięte od wiatru. Zimą podlewamy oszczędnie. Po przekwitnięciu usuwamy pędy kwiatostanowe u nasady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*