W zaułku cienistym: funkia

Kategorie: Bez kategorii

Funkie czyli hosty robią zawrotna karierę w ogrodach i parkach miejskich.

Funkie to popularne rośliny do miejsc cienistych. Dzięki pięknym, barwnym liściom stanowią doskonałą ozdobę np. miejsc pod drzewami. Świetnie komponują się z paprociami, bylinami kwitnącymi, ale też same w sobie stanowią piękną ozdobę.

Ogrody pokazowe „Kapias”, funkie pasuja także do zakątków stylu wiejskim.

Funkia (jęz. łac. Hosta Tratt.) to – rodzaj bylin z rodziny szparagowatych (Asparagaceae), liczący ok. 40 gatunków (i prawie 5 tys. odmian). Funkia pochodzi z Azji Wschodniej – Japonii i Chin.  Funkie (inaczej hosty) mają piękne, grube (jednobarwne lub pstrokate) liście z woskowatym nalotem. Różnią się wielkością. Najmniejsze odmiany mają liście wielkości 7,5 cm (’Blue Mouse Ears', 'Banana Puddin') i tworzą kępy o średnicy kilkunastu centymetrów, a największe nawet powyżej 90 cm (’Empress Wu', 'Paradigm', 'T Rex') a ich kępy o średnicy 200 cm przypominają krzewy. Kwiaty są w kolorze białym, liliowym, fioletowym lub granatowym. Rośliny kwitną w okresie letnim (czerwiec – lipiec).

Kwiaty przybierają kształt dzwonkowaty. Kwiatostan to jednostronne grono na długiej, bezlistnej łodyżce. U funkii występuje zjawisko bezpośredniego podziału jądra komórkowego oraz powstawanie zarodka z pominięciem procesu zapłodnienia (apomiksja).

Hosta przeznaczona jest do okrywania powierzchni, na rabaty, ogrody, parki. Można je także łączyć z innymi roślinami poszycia leśnego np. dąbrówką, barwinkiem, konwalią, fiołkami, zawilcami czy dzwonkami. Nadają się do sadzenia w niewielkich grupach do 3 do 10 razem. Na 1 m kw. powinno znajdować się nie więcej niż 5 roślin. Są mało wymagające jeśli chodzi o warunki glebowe, odporne na choroby. Wymagają częstego podlewania. (Nawożenie funkii wykonuje się od kwietnia do połowy lipca).

Ogrody „Kapias”. Hosty lubią otoczenie innych bylin kwitnących.

Najpopularniejsza funkia Siebolda dorasta do 50-90 cm, ma liście niebiesko-zielone i liliowe kwiaty. Preferuje stanowiska półcieniste i słoneczne. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, ale daje sobie radę również na glebach słabszych. Nie jest rośliną zbyt wymagającą. Na jednym stanowisku może rosnąć przez kilkadziesiąt lat. A dodatkowym jej atutem w naszym chłodniejszym klimacie jest jej wytrzymałość na mróz.

Liście funkii białej (f. babkolistnej) mają różne rozmiary, kolory i fakturę. Odmiany o białych liściach są bardziej dekoracyjne, dlatego często sadzi się je w ogrodach i parkach. Najbardziej znaną odmianą jest 'White feather', której liście wiosną nie mają prawie chlorofilu, są bardzo jasne, wręcz białe. Z biegiem czasu stają się kremowe, czasami przebarwiają się na zielono i zdobią je białe żyłkowania.

Funkia biała, Park Śląski Chorzów.

Kolejny gatunek funkia białobrzega – o intensywnie zielonych liściach z białym marginesem ma kwiaty w kolorze lila róż na długich, sztywnych, wyprostowanych łodygach już w lipcu. Funkia falista (o falistych lekko skręconych liściach, które są owalne do lancetowatych i zielone z jasnym obrzeżeniem) ma kwiaty jasnofioletowe lub lawendowe. Pojawiają się w czerwcu–lipcu.

Funkie lubią też własne towarzystwo.

Funkia Fortune’a (in. f. Fortunego) ma liście sercowate o ciemniejszych brzegach i jaśniejszym, żółtawym wnętrzu blaszki liściowej. Liście są często o więcej niż dwóch odcieniach i tworzą gęste kępy. Kwiaty są biało-fioletowe, pojawiają się w czerwcu. Funkia japońska to gatunek o lekko strzałkowatych, soczyście zielonych liściach i kwiatach liliowo-fioletowych, które kwitną później, od lipca do września.

Funkia Siebolda

Wyróżniamy jeszcze m.in. funkię niebieską (na początku sezonu liście pokrywa jakby niebieski puder, który z czasem zielenieje), f. olbrzymią, f. rozdętą (kwiaty ciemno-fioletowe do granatowych), f. lancetolistną (tworzy kobierce).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*