Fuksje pięknie prezentują się na balkonach i tarasach. Odmiany nie – fioletowo-czerwone są rzadziej spotykane i bardziej oryginalne.

Mają niespotykany u innych roślin ogrodowych charakter kwiatów, dlatego na tle innych roślin prezentują się naprawdę egzotycznie. Warto pamiętać, że fuksje są roślinami delikatnymi, wymagają żyznej i wilgotnej gleby, częstego podlewania i nawożenia.

W parkach i ogrodach miejskich fuksje prezentują się bardzo oryginalnie. (Na fotografii ZOO w Krakowie, gdzie spacerowe alejki ozdobiono kompozycjami fuksji i innych bylin).

Fuksja inaczej ułanka (jęz. łac. – Fuchsia L.) to rodzaj roślin z rodziny wiesiołkowatych, pochodzi głównie z Ameryki Środkowej i Południowej. Nazwa została nadana roślinom w XVII w. dla upamiętnienia niemieckiego botanika Leonharta Fuchsa. W naturze fuksje mogą być bylinami, krzewami lub nawet… małymi drzewami. Drzewka fuksji spotkamy w basenie Morza Śródziemnego (także w Wielkiej Brytanii czy Irlandii) rosnące dziko w pasach drogowych i zaroślach. Jako bylina czy mały krzew to jednak piękna (i popularna) roślina ogrodowa i pokojowa. (Zimą pojemnik z fuksją ogrodową wstawiamy do suchego i chłodnego pomieszczenia i ograniczamy podlewanie).

W uprawie popularnością cieszy się ok. 50 odmian, które można podzielić na trzy kategorie. Fuksje kaskadowe – to wielokolorowe rośliny o półpełnym kwiecie. Dobrze prezentują się przez cały sezon letni i kwitną aż do okresu jesiennego. Najlepiej nadają się do pojemników wiszących. Fuksje wielokwiatowe – mają najbardziej okazały kwiatostan. Doskonale nadają się do dekoracji ogrodów oraz mieszkań. Niektóre odmiany wielokwiatowych fuksji o wzniesionych pędach nadają się do formowania drzewek ozdobnych. Fuksje gazonowe – charakteryzują się dużym przyrostem pędów, przeważnie mają pojedyncze kwiaty o różnorodnym ubarwieniu. Ich największą zaletą jest długi okres kwitnienia.

W polskich warunkach najlepiej uprawiać fuksję jako roślinę pojemnikową. Do uprawy w ogrodzie nadaje się fuksja magellańska (np. odmiany: 'Hawkshead', czy 'Riccartoni'), które są mrozoodporne, zabezpieczamy roślinę korą, torfem, stroiszem świerkowym.

Swoją popularność fuksje zawdzięczają obfitemu kwitnieniu przez cały sezon. Kwiaty wyglądają oryginalnie. (W naturze są zapylane przez kolibry). U większości gatunków kwiaty zwisają na szypułkach, najczęściej są w różnych odcieniach czerwieni i fioletu (te kolory są atrakcyjne dla zapylaczy). To wyjątkowa barwa, bo fuksja to kolor, będący połączeniem niebieskiego i czerwonego w równych proporcjach, to jaśniejsza odmiana purpury. (Warto dodać, że kwiaty fuksji ogrodowej mogą być jednak także białe, pomarańczowe lub żółtawe). Owocem jest niewielka (5–25 mm) – jadalna – jagoda, która zawiera wiele małych nasion.

Fuksje wymagają stałego podlewania i nawożenia. Gleba żyzna, stale wilgotna obojętna lub lekko kwaśna w miejscu słonecznym i osłoniętym. Nie żałujmy nawozów bogatych w azot i fosfor. Nawozić roślinę trzeba, co ok. 2-3 tygodnie.

Rośliny potrzebują słonecznego, ale zacisznego stanowiska i żyznej gleby, podlewania i nawożenia, odwdzięczą się pięknym kwitnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

*